Nema brige, ovaj sneg koji je pao ce sigurno izdrzati sve do kraja opening-a, iako ce npr. tamo zadnjeg dana maksimum skoro pa biti i dvocifren. Kada se centar ovog jakog anticiklona sa vrednostima od 1040mb (svedeno na nivo mora) smesti nad nas, bicemo u sistemu jakih silaznih strujanja, sto je idealni recept za vedre dane sa kristalno plavim nebom i niskom vlagom na planini, dok sav hladan vazduh, kao tezi se sliva u nizije, kotline i doline reka. Zbog tih jutarnjih minusa, sneg ce se stalno smrzavati, te mu sunce u kombinaciji sa niskom vlagom nece moci nista, bukvalno ce se "zacementirati", pa ce topljenje sa tla biti minimalno. Stvarno jedan od lepsih openinga sto se tice vremenskih prilika, jedino eto steta sto nema vise snega (na koga cemo se nacekati jos, bar u onoj konkretnijoj kolicini). Ali mora se znati da je ovo maksimum u odnosu na opstu sinopticku situaciju koja se uspostavlja nad Evropom. Bolje je ovo, nego toplina i jugovina na prednjim stranama ciklona koji upadaju prezapadno sa Atlantika, i samo nam pumpaju toplotu iz Sredozemlja ili sa severa Afrike. Ovako, bolje da u ovakvoj atmsferi sacekamo da se ili pokusa formirati blocking situacija na okeanu, ili da prosto ti prodori tih ciklona sa okeana postanu okomitiji ka nasim krajevima, da upadaju vise sa severa, severozapada cime mogu dovuci hladnocu da (bar) na planinama bude sneznih padavina.
(+31) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)kimiVB care!!!! pozdrav za najtacnijeg prognozera vremena
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Pozdrav svim starim forumašima, kada možemo očekivati ozbiljnije padavine ?
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Koliko kosta ski pas danas za pancic i karaman? Nije valjda 3000?
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)SS SVAKA CAST! Odlicno iskorisceni uslovi. I tu nije kraj sad vidim da se osnezavaju duboke i boga pitaj sta jos sto mi ne vidimo na kamerama. Nemojte kukati za opening i na Kop, 4dana 3h dinara na sve ove staze koje su planirane, pa gde to ima, a moguce da ce jos nesto proraditi do kraja opening. Za opening u Italiji ovih dana treba 5-600e za 6 dana, nemoj neko da mi kaze da opening u italiji vredi ko 2x 10 u seznoni na kopu kad su pustene sve staze, prosle godine Bugarska oko nove godine nije imala nista, JOS JEDNOM SVAKA CAST!
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Voleo bih da odu do Austrije, Italije, Swice itd pa da vide da li je u neko njihovo skijalište investirano i zdradjeno vise i bolje za 10 god. Imamo bre svetski ski centar, Sovenci hoce da puknu!
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Mogu li staze izdrzati +8 u nedelju ?
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@ЦоаНаписах бруто плате, на основицу се плаћају порези и доприноси. Написах просечне, некоме је нето плата 350 некоме 600 еур вероватно. Колико има административних радника и шта они раде не знам. Преко 500 звучи превише. На Копаонику има 25 инсталација х 4 радника то му дође 100 + возачи ратрака и други једно 50. Значи 150 сезонски активних, е сад колико је њих ангажовано и ван сезоне не знам. Додајмо томе и остале ски центре са много мање инсталација и доћићемо одприлике до бројке 300. Опет се ограђујем у процени. Влада сигурно узима и даје од СС, колико незнам а и ретко ко зна. Требало би то да буде транспарентан податак па да онда видимо шта је реалност. У супротном можемо само да се грудвамо подацима и решењима. Да је боље јесте, свака част. Али да увек може боље ево показује старт ове сезоне. Али и да цело скијалиште може да буде још боље ако се ураде смислене ствари на основу финансијских анализа поређењем разних већ понуђених решења, сигурно је да може.
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ne znam koja je tema, verovatno kao i mnoge druge ima neke veze sa slamom, ali samo da navedem podatak iz APR-a, JP Skijalista Srbije u 2015. godini 143 zaposlena. Koliko li ih ima po ugovorima, na ovaj ili onaj nacinto ni oni verovatno ne znaju.Mnogo interesantnije je kada se na Scoringu pogleda koliko ima povezanih preduzeca ili, kako ih strucno zovu kompanija, sa licima koja su na rukovodecim polozajima u JP SS (direktor i 5 clanova nadzornog odbora, a direktor je ujedno i predsednik nadzornog odbora drugoj JP... samo napred). Uuuu cak 17, neka jesu u stecaju neka u ovom ili onom statusu ali ima ih.No nista od toga nije bitno ako ovi koji treba budu radili kako treba a pruza im se prilika da se pokazu. Samo napred pa da vidimo kako ce biti.Vidimo se sutra popodne do nedelje pa onda jos bar jednom (uplaceno)...
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Da li ce raditi malo jezero za nocno skijanje?
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Šta ti je niska vlažnost, rade topovi na dubokoj i u plusu :) :o
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ako je neko skijao danas neka javi kakve su bile staze, da li su izdrzale, ima li ostecenja (kamenja, zemlje) na njima... Na slikama na sajtu se ne vidi prevelika guzva ali i to bi bila korisna informacija iz prve ruke...Da li se isplati dolaziti za vikend?Pozdrav svima
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@DejanVR: Skijao sam sve staze koje su bile u funkciji danas. Čim obradim sve snimke biće okačeni na portalu. Skijališta su odlično pripremila staze i nije bilo gužve. Međutim od sutra kreće gužvanjac na Kopu :)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Koliko su se ljudi trudili da osneze staze i da se desi ovakav plus bas za otvaranje . Ne moze se protiv prirode
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ljudi staze su fenomenlne ko je tu moze potrvtditi ,ceo dan drze leda nema hupsera skoro nema stvarno sve extra sem guzve koja je ogromna ,ali singl line je tu da udjes ocas posla :-)
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Odlicno skijanje danas s obzirom na bas veliku guzvu kako na ulazu na zičaru tako i na stazama. Staze odlično pripremljene. Jedina mala zamerka što ljudi iz SS nisu upozoravali skijaše da korpe ne idu vrlo često poluprazne.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Skijao danas Pančić, Karaman i Mali Karaman X puta, ostalo me nije zanimalo. Pohvale za pripremu staza. Jedino Pančić u drugom delu dana malo popustio gore na osunčanom delu, dok je na donjem bilo malo leda. Vreme idealno, za skijanje u duksu. Gužve na svakoj žici praktično tokom celog dana, a i na stazama. Kafane takođe pune. Može se reći da je sneg koji je pao pre 10-ak dana maksimalno iskorišćen kao prirodna podloga za veštak. Najveće šanse da se pusti kao sledeća staza je svakako crvena Duboka što bi bio pun pogodak, dok je recimo potez istočno od Malog Karamana potpuno bez snega. I da, kada su u pitanju punktovi za prodajuaki pass-a kao da se ništa nije promenilo, i dalje gužve, ne rade svi šalteri, radno vreme svega do 15:30 (nijedno ne radi duže). Stigao u četvrtak u 15:40, iako su bili tamo nisu mi dali, pa zaglavio u redu jutros. Sve dodatno usporeno pošto za bukvalno svaki ski pass traže ime na koga je... Pozdrav
(+17) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Sestosed je za sestoro ne za dvoje..troje..cekaju se ne mogu sa drugima da se voze na zici..i posle nam krivi ljudi iz S.S....
(+27) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)EDMUNDO- Sutra pred kraj dana preko našeg područja trebalo bi da predje jedan oslabljeni front i da donese značajnije zahladjenje naročito u višim predelima. Uz pojačani vetar severnih pravaca pristizaće i osetno hladnija vazdušna masa, uz tu advekciju(prenos u ovom slučaju hladnog vazduha putem vetra) treba očekivati i nešto snega. Današnje otopljenje je posledica primicanja vlaznog vazduha odnosno oblačnosti koja kao po običaju u svom prednjem delu donosi topliji vazduh. Snega bi trebalo biti i u četvrtak. Uz prolazak ciklona nešto severnije od našeg područja može biti nešto snega i u petak, koji bi trebalo da uslovljavaju parcijalne oblačnosti u zadnjem frontu pomenutog ciklona. Iza toga bi trebalo da očekujemo stabilnije vreme i priticanje toplije vazdušne mase sa zapada i jugozapada. Značajnije snezne padavine bi mogli da očekujemo samo posle jačeg otopljenja i formiranja jačeg ciklona u sredozemlju.:):):)
(+14) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Od ponedeljka do petka 20% popust na ski karte.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Miki(IOS) U pravu si.Ja sam iz Budve i upravo zbog klošarske atmosfere koja vlada na Zlatiboru poslednjih godina dolazim redovno na Kopaonik.Što propustiš u Budvi ljeti,možeš da vidiš na Zlatiboru.Stop devastaciji prirode i stop nepismenim i polupismenim ljudima koji donose važne odluke za razvoj te oblasti.
(+27) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Da li planiraju da puste u rad Crnu i Crvenu Duboku do 24.Decembra?
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ne izgledaju bas najbolje karte po pitanju zime, hladnoca se povlaci na severoistok i temperatura bi mogla opet u plus do 20-og, a malo nakon toga opet u minus, a za razliku od 18-og i 19-og koji su imali neke sanse za veci sneg, period posle 20-og je totalno nejasan po pitanju moguceg novog snega i ovoga puta me nista ne bi iznenadilo.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Као пословни модел треба увести:ПОПУСТ 50-70% СВЕ ДОК НЕПРОРАДЕ ДУБОКЕБоље имати 1000 скијаша са попустом него 100 без.
(+17) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Da li neko moze da mi kaze da li radi staza tkz. pajino prelo, odnosno staza koja ide od vrha karaman grebena pa se spusta ka masincu i ide preko staze masinac do doline sportova. Da li je ona pod vestackim osnezavanjem ili ne radi jos uvek, jer vremenski uslovi to ne dozvoljavaju.Hvala unapred na odgovoru
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Kakva je politika popusta na ski pass takva i posećenost planine.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Marina_fina S obzirom da ti je treca sezona na kopu,staze koje si skijala postaju polako blage,mislim da je tako. Pored tih staza koje si skijala imas i sledece: malo jezero,suncana,karaman,jaram,knezevske bare,marine vode,karaman greben,mali karaman. Neznam kada ces ici, jer trenutno od pomenutih rade samo,malo jezero,mali karaman karaman greben i naravno krst i masinac koje si pomenula. Kako da ih nadjes lako ces se snaci gore. Svako dobro..
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)marina_finavrlo je tesko proceniti kakvo je tvoje umece ali obzirom da si vozila samo Krst i Masinac moja topla preporuka ti je da prvo vozis Karaman Greben tim zaobilaznim putem u pravcu Duboke pratis stazu broj 6 i onda skreces desno na Masinac pa dole na zicu i tako u krug....osim ovog dobra i lepa i siroka staza za tebe je Suncana dolina,to je staza koja sa Krsta vodi skroz levo....te dve staze ce ti biti sasvim dovoljne a kad postanu monotone ti podji na Jaram ali sad ga izbegavaj jer je tanjir u pitanju a i moras da se spustis ka Malom Karamanu sto ozbiljnom pocetniku moze biti problem zbog cestih hupsera i velike koncentracije skijasa koji koriste taj put....nakon Jarma ili Karamana posto su to iste staze peta koja bi mogla da ti pricini zadovoljstvo su Marine vode....ali kao sto rekoh koristi prve dve i uzivaj u skijanju
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Sneg u četvrtak, ponedeljak i utorak?! Ako to bude ima lepo da zatrpa pa da uživamo :)
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Desetog februara ce biti ujutru -5, tokom dana + 2, vazdusni pritisak 1024 mbr, vetar severni brzina 4 m/s. Visina snega ce biti 17 cm van staza, visina utabanog snega na stazama ce biti 47 cm. Radice sve zicare osim belih reka. Jel te zanima jos nesto :-)
(+20) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@Nole(Android) Koje staze ce raditi 24.decembra
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Jao samo padaj sto vise ko Boga te molim!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Zvezdarac- Mala ispravka, sinoć je palo oko 5cm snega jer ga je imalo oko 5 juce pre padavina a sad posle padavina je 10cm. Svako dobro...
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)U subotu u 6 ujutru iz ns imam dva mesta u kolima, ili oko 7 iz bg negde na autoputu.. povratak nedelja oko 17:00. zainteresovani nek ostave broj ovde, ja ću ih kontaktirati
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)U subotu u 6 ujutru iz ns imam dva mesta u kolima, ili oko 7 iz bg negde na autoputu.. povratak nedelja oko 17:00.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Stevs Hvala ti za sve ove snimke sto delis sa nama. Meni mnogo znace, da sagledam realno stanje na stazi/skijalistu. Verujem da ces nam uskoro postaviti i snimke Duboke crvene i crne. Naravno kada prorade, a to je verovatno sutra. Ako moze i snimak (izlaz karaman greben - ulaz duboka 2) ako me nisi bas razumeo voleo bi da odvezes varijantu kad se izadje na KG pa ski putem 6a ide do racvanja gde se desno ide na masinac a ti da ides levo na duboku i onda do kraja duboke i dole do krcmara i cervoroseda br. 20 duboka 2. I to sve naravno kad se bude moglo voziti tim stazama/putevima. Hvala samo tako nastavi. Pozdrav svim ljubiteljima KOPAONIKA i skijanja. Zivi i zdravi bili. Vidimo se 23.12 ako Bog da.
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Djordje, to sto pominjes Val d Iser, nije ti bas pohvalno ni primereno.Oni nemaju razloga da osnežavaju dodatno deo pored takmičarske staze, ali zato na 30 metara od cilja imaš planinu snega koju su spremili, u slučaju potrebe, a koju ti ne vidiš na kamerama.Ostavi Val d Iser i Tignes, 300 km staza, od kojih sada radi više od 200, to je druga priča.Pa pored dva glečera, koja su u funkciji, oni mogu da šire oblast na još nekoliko ski staze, no zašto bi, kada od toliko staza nema gužve i nikada se ne dešava kao na Kopu, da rade jedna ili dve staze u dužni od po 1200-1700 metara. Ali to je sve preko 3000 m ili barem od 2200 m na gore. Pa do 3500 m, na koliko je onaj Le Grande Motte, glečer u Tinju, ako sam dobro zapamtio.Kopaonik je naš najbolji i tako će ostati.Činjenica da je svake godine sve bolje i zaista bi bio red da se krene sa radovima na tim gondolama.Da može bolje uvek, može. No to bi bio preskup hobi.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Nema nameru da ulazim raspravu pogotovo sa ljudima koji nemaju dobru nameru,samo bi rekla da sam odmah naglasila da sam pocetnik,ne gajim iluzije da znam da skijam vec naprotiv a zatim da mi je instr.rekao i sam da znam paraleleni zaokret i sad je sve u vezbanju i treba vreme,odnosno da sam na stazi sto vise,i nakon dva dana se spustio samnom jednom i rekao ne gresis nigde,samo vezba i vezba,nemam sta da dodam,samo da prevazidjes strah i da se opustis. Ne znam sto je to nekim ljudima izazvalo revolt. A ja sam pitala jer sam ove godine sama na kopu a ne znam dovoljno odnosno sam pocetnik i ne znam puno i zato sam zahvalna svima na svakom savetu i pomoci. Toliko.
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@SKIJAM SVUDA pa to sam i rekla,rekao je vezbaj pa kad to dobro savladas idemo dalje,drugim recima nisam to jos savladala kako treba da bi mi nesto novo,korak dalje,pokazivao,jer ovo treba da dobro uvrdim,pa tek kad to savladam idem dalje. A ja sam pocetnik,tako da sam apropo tome svesna da sam tek u prvom razredu. Zato se i raspitujem ovde jer ne znam dovoljno.
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)U Beogradu sneg na Kpou sunce xD
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Na live kameri sa jata temp. je -9 a na ostalim piše -5. Koji je podatak tačan?
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Sve je to ok sto si rekao.znaci ti tvrdis da ce sneg od srede?a meteo portali suprotno.ili si promenio misljenje.izlazi su katastrofalni,menjaju situacije za 180 stepeni.jako su neozbiljni
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ako pogledate drugu kameru, da li to pada nesto ili duva vetar pa dize taj sneg sto se nalazi na krovu...
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Anticiklon nikako da se pomeri bitnije na sever, medjutim mene licno ne bi iznenadilo da i cak od obicnog fronta sa severozapada bude dosta snega krajem meseca, iako ti frontovi nemaju potencijal kao cikloni iz Sredozemlja, Jadrana, Djenovski ciklon i slicni.
(+14) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Da potvrdim ovo što kop kaže, fenomenalno skijanje, staze prazne. Došli smo sa strane Brusa, mislim da Gobelje nisu uopšte osnezavali tako da nema šanse da se uskoro puste. Donji deo Krčmara deluje ok, nadamo se uskoro. MV deluju dobro, malo fali snega na vezi sa MK čak je i Karaman delovao dobro bar na donjem delu. Praši se i vučak. Meni se čini da još treba dosta snega posle prelomnice na crnoj, ali sam samo jednom prošao, nada se da grešim.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Kad bi do nove godine bila jedna dobra injekcija snega, otvorilo bi se verovatno vise od 5,6 staza
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@PavleRNPa ako posmatramo zimske izoterme na 850 milibarskoj površini za referentni period (1961-1990), neznatno hladnija je Stara Planina, jer se vidi da prosečna temperatura ima trend opadanja idući kopnom od zapada ka istoku Balkanskog poluostrva. Kažem neznatno, jer razlika od 100-ak km vazdušnom linijom ne pravi neku bitniju razliku, s obzirom da posmatramo osrednjeno, prosečno stane. Naravno da u nekim individualnim prodorima, ili periodima može biti znatnijeg odstupanja na jednoj ili drugoj strani, ali kada sve to osrednjimo na dugačak period takva karateristika se naravno izgubi.Elem, kad sam već tu, da kažem još neke činjenice.*Možda nismo svesni, ali ovaj decembar će skoro sasvim sigurno u nižim krajevima završiti kao hladniji mesec od proseka, uzimajući gore spomenuti referentni period (61-90), a u kome smo imali generalno dobre zime. To nije mala stvar.*Još kad sam pisao prognozu pred opening, spomenuh da se i u narednom, dužem periodu nećemo nagledati konkretnijeg snega. To se ispostavlja kao vrlo tačno, jer i u narednih 10-15 dana nema tu prostora za bilo kakav ciklon u našoj blizini. Sve se svodi na prolazne, frontalne padavine koje dolaze sa kopna, dok naš deo Sredozemlja ostaje i dalje neaktivan. Pitate se kako je bilo prostora za tako hrabru izjavu ? Pa, prosto modeli su od samog početka meseca aposlutno sigurni u dominaciju visokog pritiska iznad ogromnog dela Evrope, čiji se centar često nalazi baš u blizini naših krajeva. Anticiklon, kao "trom" sistem, odnosno sušta suprotnost dinamici koju podržava ciklonarno stanje, kada zavlada iznad velike oblasti i kada razvije vrednosti pritiska znatno iznad normalnih, može jako dugo da jednom te istom području donosi gotovo identične vremenske prilike. Zato i jeste znatno lakši za prognozu u dugom periodu od ciklona.*Nakon nekoliko "Arctic blast-ova" (kako to oni vole da zovu), odnosno arktičkih prodora ledenog vaduha koji su otvorili zimsku sezonu na tlu Severne Amerike, vidimo da tamo narednih nekoliko dana sledi naglo otopljenje, sa temperaturama znatno iznad proseka. S ozbirom da i na duže staze modeli ne naziru jače zahlađenje tamo, već uglavnom i povratak na prosečne vrednosti, svakako valja očekivati smirivanje ( u ovim danima razbuktalog) Islandskog minimuma, jer znatno slabi "jezik" kontinantalne hladnoće iz SAD i Kanade koja "curi" u okean i podržava stvaranje jakih ciklona. To je svakako dobra vest za Evropu, veliki pomak na bolje, ali ne zavisi sve samo od toga. Nije nama Amerika tu pred nosom, dele nas hiljade kilometara, a na toj razdaljini se još svašta dešava, pa, sem Islandskog minimuma postoje još 2 važna sinoptička faktora koja generišu vreme u Evropi, a to su anticikloni- Azorski i Sibirski.Naravno da se sa ovim slabljenjem Atlantika, odnosno Islandskog minimuma odmah otvorila mogućnost za hladan prodor sa severa, severoistoka krajem godine, ali tu sada dolazi na svoje uvođenje Azorskog anticiklona u priču, odnosno njegovog prisutnog grebena nad Evropom, jer upravo on ne dozvoljava (time što je previše blizu) da hladnoća koja prilazi sa kopna aktvira bilo kakav ciklon u našoj blizini, već se to konstantno dešava istočnije od nas, bliže Crnom Moru i na krajnjem istoku Sredozemlja.
(+30) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@Stevs: Hvala za ove dve kamere sa "Маглич-a"... Uživancija. :o
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Samo sam hteo da vam kazem da u naradnih par dana stize veca kolicina snega na Kop.Dolazi nam veca kolicina snega iz Rusije i zato ako Bog da i ako vetar nepromeni pravac i krene da duva gde netreba a to je svugde sem na nase planine.Sutra tokom dana biće pretežno sunčano.Nece biti vetra.I mozda i ja svratim na Kop
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)KimiVB- Hvala ti puno na odgovoru u vezi hladnoce izmedju Kopaonika i Stare planine, takodje hvala ti i na ovom tekstu vezano za ciklone.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)