Ovo je komentar broj 14000. Cestitam!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)PETAR- Najveći pozdrav za tebe i tvoju decu... Dobrodošao u društvo ljubitelja skijanja, snega i ove prelepe planine. Neka bude na mnogaja ljeta.:)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Ukratko i dalje se čeka odluka Skijališta. Verovatno će se sačekati današnje mere Vlade. Nakon toga, kada se uzmu sve promenljive - količina snega, nove mere i vremenski prilike, odličiće se kada će i da li će se prorsaditi skijalište.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Otvoren je Karaman greben i staza 7.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)E da nam je Brezovice... Elem, ono sto ja znam o Brezovici jeste da je porede sa Alpima. Losa infrastruktura, besparica administracije na KiM itd. dovode do toga da se ne koristi ni 50% potencijala kog ta planina ima. Snega ima na pretek, i to od novembra pa do kraja aprila a prednost za nas jeste sto i dalje ima dovoljno Srba koji dole rade pa gostoljubivost ne izostaje. Za sada, jos uvek mislim da skijanje na Šari i nije baš nešto što bi trebalo da nas interesuje specijalno jer ima pristupacnijih i blizih mesta za nas, Srbe, medjutim to ne znaci da u skorijoj buducnosti ne bi trebalo da joj se posvetimo... Cujemo se sutra i vidimo na KGB!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-20)@Mica bi fisher Ahahaha, nisam znao da vam tolko znaci... Instalirali su ogradu kako bi produzili red i tako malo povecali razmak tj. smanjili guzvanje u redu za zicu. Staza manje vise celom duzinom zaledjena a guzva je realno bila veca nego juce s obzirom na to da je neradni dan... Temperatura neprijatno visoka oko 2 stepena sa jos visim subjektivnim osecajem s obzirom na jako sunce tako da cak ni ne znam kako je sneg izdrzao. Na svu srecu staza nije progledala ali videcemo kako ce biti sutra kad se ocekuje jos veca temperatura. Sve je bilo propraceno jakim vetrom koji se osecao na vrhu staze... Hvala na paznji! :)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)@Brdjaninove godine su Skijališta Srbije raspisali tender za prikupljanje tehničke dokumentacije za sistem osnežavanja Belih reka....svesni su da bez toga nema ništa od skijanja do Brzeće....pretposlavljam da će od sledeće sezone proraditi i te staze...kad naprave sistem za osneživanje...mislim da je u planu i da se napravi još jedna staza..pored Belih reka 1 i 2...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)SRDJAN- To što ti se ičinilo kao da je sneg na vrhovima staza Gvozdac i Ledenice je samo refleksija od sunca. Verovatno si video u novom refrešu na yr.no da su padavine presahle. Stvar je u tome da se na ovim grafikonima prikazuju prognoze na osnovu nekoliko modela. Model na kome se po običaju pokazuju uglavnom nerealne količine padavina za duzi period je GSF... Te se padavine smanjuju kako se približava ciljani period. Pouzdanije prognoze se očekuju kada se modeli počnu usaglašavati, inače to sve može izgledati konfuzno ili nerealno obecavajuce...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Stara planina... Odlicna za pocetnike,pogptovo za decu. Po meni je ok za vikend varijantu jer je deo oko gondole dosadan (kratke staze i mnogo pocetnika),a onu jednu crvenu i jednu (kao) crnu na Konjarniku brzo izgustiras. Ali zato priroda i pogled,neprocenjivo! Nazalost ogroman neiskoriscen potencijal. Odemo na 2-3 dana u toku sezone i bude ok prica jer nije skup ski pass i prateci sadrzaj (klopa,pice itd).
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Ma mi da se molimo Bogu da konacno padne normalan sneg.Ovo je tuga.A i sta ce ti na Staroj planini ski opening kad je ski pass dzabalesku.Koliko vidim Bugarsku je potkacio sneg,ne nesto puno ali cini mi se vise nego Kop.Mada oni inace punom parom prskaju vestak.Da se razumemo,volim Kop ali su ipak ispred nas sto se tice svega oko skijanja.Mi bre stedimo struju,stedimo vodu,sve nesto naopako.Ocigledno da mi ili ne umemo ili mnogo lepo lazemo jer to kosta.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-12)@Kliker Apsolutno nisam strucan za vremenske prognoze. Izneo sam samo neko svoje viđenje situacije na osnovu "The weather channela".Hvala za te info vezane za mernu stanicu. Živa istina, bolje išta nego ništa. Nadajmo se da će bar biti snega oko ng kad bude bilo puno...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-26)@infokopIma li nade da se ove kamere sto su snimale dolinu sportova, a sad neki uzas od gradilista, malo izmeste?Bas bi znacilo ove godine da mozemo da vidimo polaze zicara, da ispratimo guzve. Hvala!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Zasto se u Livinju, gledam, pale topovi na 180cm prirodnog snega? Jel u pitanju kvalitet podloge ili nesto drugo?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Odakle nekome pravo da ovde javno proziva ljude.Kao sto rece neko-maske na otvorenom nisu obavezne(da ne ulazimo u vrlo diskutabilnu pricu o stetnosti istih).Ukoliko instruktor radi ceo dan,zamislite covek zeli da se nadise svezeg vazduha jer je upao i hipoksiju i vi ga osudjujete i diskriminisete.Vrlo neukusno i amoralno.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-18)Unazad par godina je radjeno da sezona traje makar dva mjeseca(januar i februar), pa bi prvo dio raspusta, do pravoslavnog Bozica, iskoristili djaci iz Srbije, onda bi raspust koristili djaci iz CG, pa u februaru opet drugi dio djeca iz SRB, ovog puta se raspusti preklapaju, ako se ne iskoristi januar, u februaru nece imati ko da dodje, sve i da moze. SS nijesu imale razumijevanja prema gostima i rezervacijama iz CG, samo su prihvatale refundiranje u slucaju zatvaranja skijalista, nista zarvorene granice, bolest u porodici, testovi....recimo, nama da bismo se vratili u CG, na granici traze test, gdje cemo mi u nedjelju da izvadimo i obezbijedimo test...Manimo se politike, gradjani SRB su drugibpo broju nocenja CG, gradjani CG su treci po broju nocenja u SRB, po potrosnji novca smo tu negdje, znamo da je zimovanje i skijanje mnoooogo skuplje od ljetovanja...plasim se i bilo bi mi zao da ce se desiti kao sa ljetnjom sezonom u CG, zbog pohlepnih hotelijera i trome administracije, ako se izvuce 50% od prethodne sezone bice uspjeh i u tom pravcu su trebali da razmisljaju i hotelijeri i izdavaoci privatnog smjestaja...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)@ testSve je to lepo sto kazes, ali i pored takvih cena koje drzi skijaliste je OGROMNA guzva na planini. Sad zamisli da spuste cene za 30-40% skipass-a, pa bilo bi neizvodljivo da se skija od guzve. Da imamo 100+ km staza druga bi prica bila.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@test Pa znate kako, ne mozemo ni ocekivati od nicega nesto. Znaci ne mozemo mi da placamo ski pass 15€ i da imamo uslove kao u najboljim evropskim skijalistima. Ja znam da bi vi svi, ukljucujuci i mene voleli da imamo besplatan ski pas, ali to nije realno. Uostalom penjite se peske na KGB, Pancic, Duboku, pa se spustajte ako vam je mnogo skup ski pas. Ljudi, skijanje je skup sport i niko vas ne tera da placate da se bavite istim. Logicno je da narod, tj mi , skijasi zelimo prvo rezultate pa tek onda da placamo ali razumite da to nije realno. Troskovi vezani za odrzavanje skijalista su u najmanju ruku ogromni, struja, voda, ljudstvo... Budimo zadovoljni ovim sto imamo.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-18)Ivan86@"Crna" Duboka je CRNA samo po imenu, a kako izgledaju prave crne staze zna svako ko je otišao bilo gde dal levo, dal desno, dal gore, dal dole na karti:)Kad već ljudima daješ savete o tehnici, treba da znaš da se tehnika razvija u idelanim uslovima, znači na blagim, dugačkim stazama, koje ne vise (nema nagiba u stranu), kao recimo Kneževske bare što su. A usavršava se u otežanim uslovima. Da bi se nešto usavršavalo, mora da se stekne, u protivnom se dešava da dolazi do suvišnih kompenzatornih pokreta koji se javljaju jer bazna tehnika nije usvojena i eto nama tako prepametnih skijaša kojima fali samo još par dana da oni sami uvežbaju neki svoj stil, čudeći se kako nisu više napredovali. Niko, al niko još nije sam naučio da skija kako treba, niti će. Da može, ne bi postojale ski škole, niti bi instruktori bili rangirani po nivoima znanja, a ne bi imali predsezonske i podsezonske seminare za korekciju tehnike.Što se tiče priče o "nema trika da obiđeš 600km staza za 7 dana", je klasično neznanje o konfiguraciji terena. U konkretne 3 doline, da se napravi krug oko skijališta Orel, Val Torens, Meribel, Kurševel, Le Menuir, Val Torens i nazad do Orela za oko 6 sati je izvodljivo sa srednje naprednim skijašima. Vodio sam te ture, više puta. Moguće je jer imate paralelnih puno staza, sve vezne su uglavnom blage, nikakav problem. Od 9-17h, znači za 8h skijanja, u dobro povezanim ski centrima može da se preskija (plus penjanje se računa) oko 120km, a svaka padina ima po nekoliko staza (uglavnom), tako da zaista sve obiđete poprilično lako (po idealnim vremenskim uslovima). Sellaronda se obilazi rutinski za manje od 5h bilo u smeru, bilo suprotno od smera kazaljke na satu, jedino što ima dosta delova koji se ne vide u tom rutinskom obilasku (500km staza), za razliku od 3 Doline (600km). recimo najveće međunarodno skijalište, Port du Solei (650km), ne može za dan da se obiđe, jer je mnogo raštrkano i ne ide se sve skijama (busevi).Što se Austrije tiče, Kačberg je fenomenalan ski centar, pogotovo od kad su napravili gondolu iz onog dela preko, gde završava A1 staza (auto put staza od 7km). Nama najbliži odličan ski centar u Austriji je Obertauern, 7.5h lagane vožnje od BG. Bitlsi su tamo Help snimali (zbog klime jedino tamo je bilo snega), prvi Ratrak u Austriji 1963. je tamo proradio, prvi rekordi u neprekidnom skijanju su tamo obarani...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-10)@SKIJAM SVUDA Ako vec hoces da odgovoriš nekom na njegov komentar, onda ga procitaj kako treba. Ko je reko da se ne moze obići 600km staza? A jel ti te tvoje ture naplaćujes po predjenom kilometru?🤣😂🤣 I reci mi molim te na tih pređenih 500-600km za 6-7 dana koliko si vremena posvetio da ti "skijasi" koje vodis unaprede svoju tehniku? Ako sam razumeo, tvoj savet je za poboljšanje tehnike je taj da se uzme instruktor? Stvarno nikad bolji savet na nekom forumu nisam pročitao. Ovde ima ljudi koji samostalno rade na unapređenju svoje tehnike, pa nek to bilo sporije tako je kako je. E moj savet njima je da ako ne mogu da priuste instruktora zaobiđu takve kao sto si ti, koji će da ih vode na put oko sveta. Umesto toga da vežbaju na stazama koje odgovaraju njihovoj veštini i pri napretku da menjaju težinu staze.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@strastveni skijas Skijanje na Kopaoniku uopšte nije preskupo, čak u odnosu na sve ostale centre u Evropi, duplo ili više je jeftinije. Kao što sam već pričao ranije na blogu, skijanje je samo po sebi skup sport i ne možete da očekujete da će ski pas biti 10€ a ne ~30€ kao sto je kod nas. Postoje neki standardi i zaista Kopaonik je daleko jeftiniji u odnosu na sve skijaske centre u Evropi. Slazem se da cena ski pasa jeste realna onda kada su sve instalacije u funkciji. Naravno, ko bi placao isto nesto sto radi upola i nesto sto radi punim kapacitetom isto? S toga, mislim da jednostavno ljudi moraju da se pomire sa time da neke stvari trenutno ne mogu sebi da priuste i zbog toga ne bi trebali da pricaju kako je nesto preskupo. Jeste ali za pojedinca koji nema da plati, kada uporedimo sa ostalim skijalistima jeftino je i to mnogo. Moje misljenje jeste da je cena ski pasa na KOPU odgovarajuca onome sto on pruza, realnost jeste takva da sa prosecnom srpskom platom kada bi je uzeli na mesecnom nivou ne bi mogao da izdvojis za zivot taj mesec + za skijanje ali Boze moj, kao sto sam vec rekao ne mozemo svi sebi sve da prijustimo, nazalost. Tako ja sebi ne mogu da priustim najskuplju opremu za skijanje ali mogu prosecu, pa ne mogu da kazem "top model je preskup" vec ja sebi ne mogu da ga priustim. Nepotrebno je pljuvati po cenama koje po mom misljenju jesu nepotrebno visoke kada je u pitanju ugostiteljstvo ali kada je u pitanju skijanje i ski pas mislim da je Kopaonik izuzetno pristupacan.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-22)Već mesec dana ovde pišete samo o snegu, ne razumem kako vi ne razumete da 20-ak santimetara snega što će možda pasti ovih dana bukvalno za staze ništa ne znači. Jedino što će nestati ono blato koje je po celom Kopu. Za dobro formiranje staza treba bar 80 cm. Dakle ništa od skijanja za NG, kada ovi iz SS budu ozbiljno shvatili svoj posao i krenuli da osnežavaju staze tada možemo da pričamo o skijanju. Do tada jedna do dve staze i puna cena ski pasa. "Radili ne radili svira im radio".
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-20)Tako je. Sve stoji to sto si napisao. Ali 20 cm donosi drugaciji ambijent planine i osecaj kod skijasa koji su gore. A nadam se da SS ce da ima u vidu pad temperature i odmah startovati sa osnwzavanjem vitalnih staza koje nisu u funkciji. Nadam se. Videcemo ?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Da li može neko racionalno i zdravorazumsko objašnjenje zašto ne rade topovi za veštačkii sneg?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Najrazumnije objašnjenje je da gore u višim zonama duva jak vetar na momente sa olujnim udarima... Već od ranog jutra temperatura se kreće izmedju 0-1c a vlažnost je 100% SKIJAM SVUDA- Vrlo mali broj posetilaca Kopaonika odnosno turista koristi te podatke. U pravu si, i ja bih voleo da u svakom trenutku imam te podatke i sondažu kroz sve slojeve atmosfere ali za sada to nije moguće. Možda se sećaš da su SS nabavila pre par godina termometre za merenje temperature snega na pojedinim delovima skijališta ali se to zanemarilo i niko to više ne spominje. Iskreno se nadam da će i ovo pitanje biti rešeno u dogledno vreme:) JEREMY LYNCH- Glavnica ovih padavina u narednoj sedmici bi trebala da bude u večernjim ili jutarnjim satima tako da bi u višim delovima skijališta gde je smešteno gro staza to gotovo sve bio sneg. Temperature će se uglavnom vrteti oko graničnih vrednosti za snežne padavine ili nešto niže... Biće problema sa maglom i blagim plusem povremeno, ali važnije je da se stvori masivniji snežni pokrivač. Veliki pozdrav.:)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Proradio Mali karaman i staze 8 i 8a. Vetar raskiva.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Nije Nikola nista lose mislio sto se tice kamere. Samo se nije lepo izjasnio. Jednostavno ta kamera treba da se izmesti kako bi njena funkcija bila od koristi. I to je to. Mada jeste lose sto sada nijedna kamera ne pokazuje stanje u centru.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Gledam kameru koja pokriva Gvozdac i Ledenicu, upravo je prošao ratrak.Znači da ih možda već sutra puštaju.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Pa nije bas tako. Predhodni direktor Skijališta je znao da radi i tu je bilo manjih problema ali ne pamtim da je bilo ovako .Svake Nove godine sam na Kopu i znam o čemu pričam.To da li je neko glup ili nije na tebi da procenjujes posto se ovde radi o ljudima koji su kupili ski pas po punoj ceni a za to su dobili ovu nenormalnosti od danas.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Carpmen Brz oporavak, nadam se da cemo te uskoro videti na planini, da nam preneses utiske!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Evo, sad stao i Pančić. Ovolika količina kvarova nema veze sa gostima, ugostiteljima, koronom i sl. Samo sa nesposobnošću ljudi koji ovo održavaju. Pretpostavljam kako i zašto su zaposleni.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Predlog za SS: Ugledajte se na austrijska skijalista (i srbende sada prestaju da citaju, ali procitajte do kraja) i stavite odvojene delove staze za SL i GS, kao i ODVOJEN deo za merenje brzine (ono na Krcmaru i Dubokoj je smesno), kako oni koji zele da se takmice ne bi to radili na stazi.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-8)Danas nema guzve na putu sa prozora vile Nikola. Na stazama relativna guzva. U centru se ceka 15-ak minuta. Van centra par minuta, na nekim zicarama i nema uopste cekanja.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)rade topovi na Krcmaru, vidi se na kameri. nije mi jasno zasto na gvozcu i ledenicama ne rade.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@Boban bomba Svaka cast na komentaru👍🏻 Svaka ti je ka'' u Njegosa!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Kad se ocekuje otvaranje krcmara i gvozdca?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Pavle23vU toj istoj Francuskoj si mogao da vidiš kakve skije dominiraju, a i kakvi skijaši, pa ti to i daje odgovor na pitanje. Pri tome i imaju staze koje se namerno nikada ne uređuju, iz gore pomenutih razloga. Ko ume da skija, ne zanima ga kako su staze sređene već jedino ima li snega...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Pozdrav, ne znam da li se vodila diskusija o kamerama, ali ja ne mogu da verujem da su iz skijalista Srbije ili ko vec, ukinuli kameru koja gleda na Polaz - Pancic i polaz Karaman??? Da li je to realno?? Sta je razlog, da se ne vide guzve?? Mislim da je to jako losh potez... Da li neko ima i fermaciju u vezi mog pitanja? Mozhda? Pozdrav i vidimo se zdravlje od Boga za nekoliko dana na stazama ;))
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@alex,pošto puno skijam svuda gde mogu da odem, često koristim jednu prognozu koju ovde niko ne spominje. Naravno gledam i YR, i ostale ali ovo jako retko greši kada prognozira do 3-4 dana unapred, pošto je Kimi spominjao nedelju na ponedeljak evo šta ova kaže:nedelja na ponedeljak, od -2 do -4 na uz prilično dosta snega, ponedeljak ceo dan u minusu.Ponedeljak na utorak, sneg i dalje, malo slabiji ali temperatura -5 dio -7. Namerno neću da kažem koja je prognoza da je ne izblamiram, ako pogodi i nekog bude interesovalo vrlo radu ću je podeliti.:
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kad će napokon Krčmar i/ili Gvozdac?Zna li se ?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Kvar je na nekom trafou, kolko sam dobio informaciju rade na otklanjanju trenutno i do jutra bi trebalo da otklone kvar
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-15)gledajući kamere a može cela Srbija da vidi niko ne poštuje mere.Korpe su pune,od distance nema ni govora.Skijališta Srbije bi mogla da se uozbilje,sramota je da zarad zarade žrtvuju turiste
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-54)@SS To što pričaš da nije bilo dužih prekida apsolutno nije tačno. Bio sam na MM na sidru kad je prestalo sa radom bar 30 min (nisam ostao duže), isti dan je Gobelja relej stao na par sati. Sutradan su mi deca ostala na MM na tanjiru oko 15 min. Posle toga i Pančić je stao na 10-15 min, kao i tanjir na MK. KG je bio stao pre par dana duže od 30 min. Ja sam isto pomislio da je održavanje slabije i da to kože da utiče na bezbednost.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Bravo Alex,Uz Kimija imaš petlju i da napišeš nešto što se neće svima svideti a ipak je dobro da se zna...Ostali pišu populističke komentare i love pluseve.Bravo još jednom!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)@SS Sad mi je žao što nisam slikao onu "budžolesku" na tanjiru na MV. Gledao sam njih dvojicu kako pokušavaju da uvuku u prekidač kablove čije krajeve su zavrnuli prstima bez da imaju stopice. Ne može da se porekne da žičare prečesto staju. Ja se ne sećam da je bilo ovoliko stajanja. I to nije filozofija nego činjenica. A ako su im puni magacini rezervnih delova onda su ljudi im neobučeni.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Zasto ne radi pola staza?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@Volkl RT Interesantan podatak i dobra opomena za sve. Ja se prvi opustim pa ih zabodem u sneg i obicno tako da ih ne vidim. Najgore sto to sada nesvesno rade i moja zena i deca. Nazalos ima nas raznih i uvek se desi neka kradja opreme. Takodje podatak da vam iz jedne rente kazu da je od pocetka sezone ukradeno 10 pari skija je po malo i alarmantan,s'' obzirom da je takoreci sezona tek krenula.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@mikiBio sam tamo krajem decembra 2020.Sve je isto u olgi kao i prosle godine, jedina izmena je da za svedski sto ne sipas sam u tanjir nego kazes konobaru sta zelis pa ti oni stave, pa to zna malo da napravi guzvu jer se usluzuje jedan po jedan gost.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@СтевсДа ли ће СС ставити камеру на неку од кабина гондоле за који дан и окренути је ка стазама?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Postoji i ogroman je. Kupljena dnevna karta važi i na drugim parkinzima koje oni naplaćuju .
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Mene jedino zanima hoće li sa gondolom biti puštena i staza Bela Reka, bar crna tj. 15a?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)