@Laura(iOS): Vrlo je blizu da se pusti crvena Duboka. Ne mogu da tvrdim kada će ali nadam se za vikend.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Prilično je hladno ali ne vidim da se previše osnežava. >:(
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)AJDE BRE PUSTAJTE TE STAZE PA DA DOLIZIM .:D
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Radi staza/ vezni put Pajino Preslo od 9.12.2016. Nije radila samo prvog dana ski opena. Sneg je mešanac.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Marina fina uđeš u ski info klikneš na stazu i sve ti piše...trenutno te što si nabrojala i malo jezero a karaman za nijansu teži...Jaram ne radi...pozdrav
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Acko,Pratim tvoj poslednji post.Ako se ostvari, a ostvariće se, svi nevernici u tvoju prognozu će se morati javno izviniti.pozdrav legendo
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Marina, dobro je da si nešto tako pitala, obzirom da je to tema o kojoj se malo vodi računa na ovom forumu. Svi znamo koliko na Kopaoniku ima ljudi koji veoma loše skijaju ili su totalni početnici, a ne poštuju nikakva pravila, spuštaju se niz najstrmije staze, ne umeju da se zaustave i lično sam bio svedok mnogih ozbiljnih incidenata koje su izazivali, povrđivali su i sebe i druge. Problem je što niko od zvaničnih iz SS to ne sakcioniše, a to je njihova obaveza. Što se tiča staza za početnike moj izbor bi bio i to baš ovim redosledom: Sunčana dolina, Mali karaman, Karaman greben, Marine vode, Karaman samo desna strana gledano sa vrha. Marina ove staze su idealne za tebe i one koji prave prve korake na skijama. I još jedan savet, možda i najvažniji: svaki početnik bi trebalo da uzme bar nekoliko časova od ski instruktora, verujte to je osnov za sve kasnije.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Opa ... opa la ... gruvaju topovi na Krcmaru.A ja skijam za vikend ... neka, barem je ski pas bio jeftin.Pozdrav svima!
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Zaista svaka cast Aco, mogu samo da potpisem ovo, anticiklon sada ima nesto vece sanse da ode ka severu, samim tim i povecava iste za prve ozbiljnije padavine, jos uvek nisu sigurne ali izvesne svakako jesu.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Dace bog da bude tako..to me samo zanima, hvala nole ziv bio.. pozz
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Jel moze neko da objasni o pravcu topova na dubokima i krcmaru i pravcu vetra...ja bi ih okrenuo ka zemlji...
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ovi topovi na krcmaru uporno promasuju stazu koliko se na kamere vidi. Dali neko to vidi iZ SS-a 😄
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)sad ce sneg :) :) :) :)
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@marina fina Marina, vidi, sve su staze koje si navela plave, ja ti predlažem da spustiš Krst nekoliko puta, pa da kreneš dalje kako si nabrojala. srećno
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Zimovanje(iOS)Kako misliš nema snega..."$#" ?* :o
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Zimovanjetrebalo je da procitas uslove pod kojim rezervises obicno pise u kom slucaju I koliko zadrzava hotel odnosno agencija. I naravno to je slucaj svuda nigde mi se nije desilo da su mi vratili sav iznos zato sto sam otkazao aranzman. Cak kada sam bio iskren I rekao da sam to uradio zbog nedostatka snega, rekli su u da oni(hotel) I ne garantuj za sneg I staze sto je tacno, I zadrzali kompletan iznos!!! Tako da na Kopaniku vladaju isti principi kao bilo gde!Sto se snega tice nisam strucnjak niti nam ih treb jos na InfoKop, ove koje imamo su EXTRA!!! Ali bih istakao jednu cudnu cinjenicu, od pre neku godinu kad deluje da cemo dobiti lepu kolicinu snega nekako se uvek pojavi kosava( vetar J-JI) I sve to se pomeri ili padne u vidu kise posebno u nizim predelima, tako da ne verujem u slucajnosti u tom obimu.P.S I ja se nadam snegu(zatrpavanju) pre svega na KOP-u, a voleo bih I u celoj zemlji.
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)BLACKBEAR- To se vrlo često dešava i u pitanju je uzročno posledična povezanost. Obično se desi kad u Djenovskom zalivu padne pritisak naravno usled nailaska ili formiranja nekog ciklona onda posledično to izaziva pokretanje baš tog JI vetra, kod nas poznatog kao Košava. To stvara situaciju u kojoj je što je jači ciklon i pad pritiska to je i Košava jača, pa se onda najavljuju veće padavine ali se dešava da gro tih padavina pokupi primorski deo Dinarida a ono što prolazi bude usporeno i fenirano od Košave pa se javlja veliki disbalans u onome žto se najavi od padavina i onome što padne. Isto tako se često dešava da kad Košava utihne onda u prolasku ciklona u njegovoj pozadini Kopaonik naknadno dobije solidnu količinu padavina i to je ono zakašnjenje koje si pomenuo.Svako dobro i veliki pozdrav.:)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)CSGO maister- Verovatno si primetio i ti i svi koji prate AMBRELU da se dijagram ponovo promenio i da sada ima padavina ali slabijih od jučerašnje najave. Padavina će sasvim sigurno biti i to južno od Beograda, sve što se bude išlo više ka jugu padavine će biti intenzivnije. Hladnoće bar na visinama iznad 1000m neće nedostajati, tako da će to sve biti dobro.:):):)
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@aco čačak Hvala na zanimljivoj inf u vezi vazdusnog pritiska, stvarno nisam znao. Cilj je bio da na šaljiv nacin kazem ljudima da ne ocekuju od tebe i Bojana da im pogodite vremensku prognozu za tacno odredjeni datum i to dva meseca unapred. Samo tako nastavite, ovo je vise nego dovoljno od vas.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)AZIMUT- Pozdrav za tebe i odmah da ti kažem da si tu negde sa procenom. Biće tu dosta vlage u Mediteranu i samo je pitanje kako će se namestiti cikloni.BOKI- Biće tu dosta oblačnih sistema, i normalno je da se nakupljena energija ispolji na taj način. Samo je pitanje koliko ćemo sreće imati da se mlaznice podese na pravo mesto. Ućićemo u padavinski ciklus i ja se iskreno nadam da ćemo iz njega izaći sa solidnim snežnim pokrivačem.:)Svako dobro brate.
(+11) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@SKIJAM SVUDA: previse forsiras instruktore ;)Slazem se da je potrebno uzimati casove, pogotovo na pocetku kada se uci, u kasnijim fazama je dovoljno uzeti tek po neki cas u 5 dana da instruktor uoci greske i zada nove vezbe / usmeri skijasa.Ne slazem se da je "uzitak pravi" ako se potpuno tehnicki ispravno skija, uzitak pravi je u planini, snegu, i svemu na planini, a skijanje ili bordanje je rekvizit koji nam obezbedjuje da provedemo po 6 sati napolju i da obidjemo planinu.
(+17) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)''''Naucio'''' sam sam da skijam tako sto sam se na malo jezero par puta ''''spustio''''. Naravno padao dok nisam provalio da su kolena i prebacivanje tezine bitno.. Posle toga sam otisao odmah sa drugarom na Pancic (on me poveo..). Evo vec 4 godine skijam ''''stari stil'''' posto karvin me zeza, desi se da izgubim ravnotezu pa i ne pokusavam.. Bitno mi je da uzivam u skijanju, da ne dovodim pre svega sebe pa i druge u opasnost mojim skijanjem. Tacno je da treba instruktor, ali ako nesto volite ne treba vam iskreno niko.. Cak mi je jedan stari skijas covek u godinama rekao tj. krenuo sa mnom kako je on rekao ''''ZICU JEDAN SPUST'''' da me vidi kako skijam posto mu rekoh da sam ''''samouk''''. I rekao mi je samo tako da nastavim da skijam fino ''''stari stil'''' i da se ne opterecujem oko prefinjenosti skijanja.. Naravno terao me da probam karving i otuda i naucih malo da skijam taj stil. Ali dosta mi i ovaj moj sto znam.. :D Bitno da volite sneg, planinu i da uzivate! Pozz za sve skijase i dobre ljude! ^_^
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@SKIJAM SVUDA i @Kliker-npSlazem se sa Kiler-np apsolutno, proslu godinu sam pricala sa drugarom koji mi je instruktor i sam mi je rekao da nema potrebe da bacam pare, da imam neku osnovu, i sama vezba vremenom ce dovesti do napredka, tako da se ne bi slozila sa @SKIJAM SVUDA, sami instruktor mi je rekao to. Takodje smatram da za apsolutno uzivanje u skijanju nije potrebno da se izuzetno poznaje tehnika, vec je uzivanje pronaci zadovljstvo na planini i svim prednostima koje ona pruza. Opet da naglasim ja sam pocetnica i kao takva sam se i pitala za staze. Hvala svima koji su mi odgovorili. Svakako sam shvatila iz odgovora i ljudi koji daleko bolje poznaju staze da je neki redosled Suncana dolina, Marine Vode, Mali karaman i karaman greben. Hvala svim dobronamernim savetima.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@nikola68: Koliko sam ja video veza Pajno preslo - Duboka je spremna, a sprema se i Crvena duboka. Uvek je najkritičniji gornji deo zbog izloženosti vetru.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@LauraSzia Laura!Találkozung Kopaonikon.Üdv.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@stevs, danas su probali 4sed iz duboke na kgb. Da li to znaci da je pustanje moguce sutra?
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)BRAVO STEVS I HVALA Probaj da napraviš neki snimak sa kamerom okrenutom za 180 stepeni. Bilo bi zanimljivo...
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Stevs, kako ti sa lica mesta :) deluju crna Duboka i Krcmar? Sa kamera i foruma deluju pred otvaranjem. Da li utisak vara?
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@SKIJAM SVUDA: objavi svoje ime na forumu ne budi skrt :D
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Stevs, veliki pozdrav za tebe i hvala na snimcima koje postavljas na ovaj sajt. Da li mozda znas da li ce za Novu godinu biti otvoren Krcmar ili koja staza je sada na redu da se spremi?Veliki pozdrav
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Marina ne slusaj ove zloslutne komentare "pametnih" vec uzivaj na stazi i sama si rekla da si pocetnik pa polako napreduj i uzivaj
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Neko je već objasnio za Crnu Duboku. Juče su veštački osnežavani (bar koliko se moglo videti sa žica i staza): Krčmar, leva staza na Malom Karamanu, spoj crne i crvene Duboke i veza Mali Karaman - Marine Vode.
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Pre nego osujes paljbu prvo procitaj sta sam napisala,ja nisam napisala da mi je neko rekao da je tehnika savrsena (da ponovim Pocetnica) vec je rekao da sve radim ok,tj. kako treba,i da samo vezbam,a ne savrseno,to niko nije napisao. Nemoj pisati sta nisam sama napisala.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Neko ne moze da prihvati da neko sam moze da savlada i napreduje, instruktorska sujeta je cudo.
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Aci cacak gde ti vidis taj sneg?koji model pratis?ec i gfs su ukinuli padavine
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@ZELJKOТежи ти је Мали Караман, ово преко Машинца је доста лакше, једино горњи део је узак, а зна да буде ски школа туда па их треба обилазити
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Sto ste bre dosadni, marina ma kopu mozes polako bilo kud, samo polako. Prvo plave pa crvene. Mnogo bitnije, pripremi se fizicki! Dajte snegaaaa!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@R2D2 Maybe the wind is the answer. If the traks are windy then your work is in vain
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@minut Pre nego što počneš da se baviš statistikom, bolje pročitaj svoj post. Nisi pomenuo blejače, Colmar i selfi, nego si onima koji vole Kop i možda ne misle kao ti poželeo da skijaju između 400 dece i 800 neskijaša, i obavestio nas da ti ideš na Staru planinu ... - šta je loše ako ima dece na ski stazi? - koga ovde tačno zanima gde ćeš ti skijati (sve dok si, takav negativan i besan, dovoljno daleko od Kopa)?
(+23) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Mislim da od sutra ni jedan kafic u krugu Konaka i oko Granda nece raditi. Sve je zatvorila finansijska na nedelju dana.
(+21) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Da, radili topovi i na Suncanoj danas. Veze sa i na Vucak gruvaju i dalje, kao i Krcmar. Danas su na Krcmaru testirali i zicu, vrteli u krug sa nekoliko korpi. Dan idealan, sneg stegao, zaista malo veca guzva (od danas radi Angella i jos neki kspaciteti), ali cekanja na zicama nema. Pancic opet ispadao iz rada zbog problema na dolaznoj stanici.. to traje od openinga i polako postaje neprihvatljivo. Sve u svemu, meni licno ovo je bio idealan dan na planini, buduci da volim taj blagi minus, bez jakog vetra, koji onako rezi... taman da nas drzi ostre! PS. Crna duboka mi zaista deluje blizu spremne, kao i Karaman i pripadajuce veze. Krcmar tek malo iza. Ostalo sto osnezavaju imam utisak da zele da naprave nesto osnove, u ocekivanju ptirodnog snega koji bi se onda imao nasta odmah lepiti.
(+11) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Hteo bih da mi neko pojasni par stvari sa stazama ... zanima me strmost i tezina staza ... da li neko moze da mi objasni ... kolika je tezina staze pancicev vrh 4d (vidim da je plava) pa me zanima koliko je teza od npr.karaman grebena (staze 7) jel tu negde ili je teze i strmije, takodje me zanima da li je lakse skijati odnosno koja je laksa staza 8 ili 8a na malom karamanu i da li su marine vode takodje lakse od svega navednog (tj.da li je laksa 9 ili 9a na marinim vodama). Ako bi neko od ljudi koji bolje od mene poznaju mogao da mi objasni i napravi gradaciju po tezinama bio bih mu i vise nego zahvalan.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)4b, Marine vode, mali Karaman, Sunčana, Jaram (Karaman),Kneževske bare, idealne za početnike i sada kada nema gužve i hupsera ,idealne za skijaše koji su savladali ili uče karving tehniku.Od kraja do kraja staze ( širok tunel ) za bržu vožnju (pun karving),naravno uz oprez.Za malo iskusnije , gornji deo Duboke 1, Crvena Duboka, Krčmar gornji deo. Početnici, koristite i malo strmije staze koje su široke i ravne.To vam je najbolje za napredak.Prvi put ispitate stazu i onda probate da svaki sledeći put idete za 10% brže ali da se ne tresete od straha (osim pozitivnog) već da uživate. Ako brzo kapirate, sve ćete to odraditi sa pola snage sledeće godine i bićete iznenadjeni napretkom.Ali bez previše opuštanja. UŽIVAJTE !
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)4b, Marine vode, mali Karaman, Sunčana, Jaram (Karaman),Kneževske bare, idealne za početnike i sada kada nema gužve i hupsera ,idealne za skijaše koji su savladali ili uče karving tehniku.Od kraja do kraja staze ( širok tunel ) za bržu vožnju (pun karving),naravno uz oprez.Za malo iskusnije , gornji deo Duboke 1, Crvena Duboka, Krčmar gornji deo. Početnici, koristite i malo strmije staze koje su široke i ravne.To vam je najbolje za napredak.Prvi put ispitate stazu i onda probate da svaki sledeći put idete za 10% brže ali da se ne tresete od straha (osim pozitivnog) već da uživate. Ako brzo kapirate, sve ćete to odraditi sa pola snage sledeće godine i bićete iznenadjeni napretkom.Ali bez previše opuštanja. UŽIVAJTE !
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Au bre @Stevs prevazilaziš samog sebe !!! :):):) Svaka čast..samo tako...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Daj da postanemo svetski nivo, nulti nivo zagađenja. Uvedite lokalni ski-bus kružnu liniju. Ne mogu da verujem da opština Raška nije u stanju da reši ovaj mali problem!Pozdrav
(+14) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Markoni poredjao sam juce spusti jeedno 15-20 komentara dole i naces gde sam napisao upravo kako staze idu od najlakse do najteze, svako dobro
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Da dodam, kao sto svi vec znamo, mozda ce biti nesto snega i prekosutra.
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Provejava snegg :)
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Osnezavaju se I Knezevske bare I put ka dnu duboke.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)