Prognoze nisu lose, nego ocajne. Gledam cesto i 3b meteo, italijanski metereoloski sajt. Katastrofa u nedogled. Imam 56 godina i ne secam da je ikada ovako bilo.
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Mozete za svoj novac da ocekujete sta hocete, ali ne mozete ocekivati da vam hotel napravi sneg na +5
(+27) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Snežni:Upravo ti ''stručnjaci'' kažu da je sneg trebalo akumulirati na vreme i kada su uslovi bili za to, a SS nisu to tada radili u meri u kojoj je potrebno bilo da bi sada imali dovoljno akumuliranog snega da mogu da osnežavaju više staza. Jednom rečju ''ne tovi se prase pred Božić''. Ali to je slika i prilika Srbije
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Kad dodjes na Kop i vidis ovu zalost, pokajaces se i pobeci brzo kod tih tvojih Nemaca sto su ti se popeli na glavu.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@Bole Nisam uzeo Jahorinu zato što se portal zove InfoKop i uporedjujemo Kopaonik sa ostalima a ne Borovec. Da postoji portal za Jahorinu i Bugarska skijališta isto ovo bih napisao.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Niti je sve tako crno, niti je sve dobro na Kopu. Zašto nemaju veće akumulavije je problem skijališta, a ne skijaša. Isto tako.kapaciteti osnezivača. Zaradili su.mnogo prethodnih godina i moraju pratiti i platiti trendove kojim smanjuju rizike od loših vremenskih prilika. U suprotnom, uz ovakve ekstremne uslove koji se mogu i koji će se ponavljati u budućnosti , mogu da zaborave na ozbiljnije rezultate. Da su uradili Crvenu duboku i Pančić bilo bi top. Ovako smo baš u problemu ..
(+16) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Trenutno nema nekog dešavanja (skijaškog) na Kopu, malo odmorite od foruma i sačekajte snežno zatrpavanje i onda malo više pozitive. Nadam se da će biti dobra sezona. Pozdrav svima.
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@Peja Sve si dobro zaključio. Prosto se čovek pita s kim se ovi ljudi raspravljaju.Ali to je jasno. To su nezreli, neformirani ljudi nivoa vrtića gde se vode rasprave čiji je autić bolji.Njima to treba jer nisu završili neke faze razvoja i koriste ovaj forum.Trebamo im poručiti da odu sa ovog foruma jer je skijanje za ozbiljne ljude.
(+16) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)staze su u dobrom stanju, ima malo leda ali nije strasno. Znacajno manje guzve nego juce.
(+16) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Šta će vam voda kad imate sneg.
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ljudi, kakva je situacija gore, koliko će još izdržati staze? @KimiVB Da li će se do Božića bar jedan dan stvoriti uslovi za veštačko osnežavanje?
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@hopkop isto sam se pitao. U par sati je drastično promenio prognozu. Kako od 10+ cm snega, promeniš u prognozu bez snega u samo par sati?
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Hoće li više taj sneg :( :( :(
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)U mestu u kom zivim naravno da sam prijavljivao i prijavljivacu u buducnosti. Ono sto meni ide jako na zivce je ta mantra koju dobijam od nadleznih a veoma cesto se pominje i na ovom forumu, a uvek otprilike glasi ovako “Sto lepo ne odete negde preko i dobro svima” . Ne smes da ukazes na problem. A da ja idem preko pola zemlje da resavam problem u drugoj opstini necu ni komentarisati, to je duznost ljudi koji tu zive. Ja sam svoj aranzman u februaru otkazao i idem negde gde ima stabilno snabdevanje vodom i ne parkira se na stazi i to je vid borbe protiv bahatosti, novac ne ostavljam onima koji unistavaju. A sama cinjenica da ni jedne novine ili portal jos nisu izvestile o te dve stvari mi govori da ljudima koji su trenutno tamo to ne smeta pa nemaju razloga da pisu o tome. Da ljudima smeta sigurno bi pisali.
(+44) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)I desilo se ono što smo svi očekivali da će da se desi, nastavak "fijaska" od vremena uglavnom i nakon 15-20. decembra je dogurao ovu zimsku sezonu do kategorije najgore u istoriji bez problema. Sada više ne vredi gledati arhivu podataka, ova nema premca. Posmatrajući oblast bivše SFRJ+Bugarsku i Rumuniju, jedino Kanin, Vogel i tako ta mesta u Sloveniji imaju da se kaže neku zimu pristojniju do sada što se snega tiče. Idući dalje na jug i istok situacija prelazi iz loše u katastrofalnu. U Crnoj Gori i Hercegovini je još gore nego na Kopaoniku, iako je to teško i zamisliti.Da bar malo ublaži ovu tugu, od snega se nije odustalo. Sneg je sasvim siguran na planini, prvo u višim zonama kao mokriji, a onda i kao suvlji sa severcem na sigurnom minusu. Svi voleli da planini pokupi maksimum padavina, ali opet će joj to ukrasti susedna Golija i Željin. No, detaljnije o tome svakako u zasebnoj prognozi.
(+34) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)U vezi ski pass-a a rade samo dve staze:Da li u nekom pravilniku skijalista ili pravilniku o zaštiti potrošača, piše nešto o tome da kad se desi ova situacija (kupite ski pass unapred zbog popusta, a nema snega za dva meseca od trenutka kupovine) ?Ako piše, advokat pod ruku i ispričajte iskustva o tom procesu, i ne razglabajte ko babe 2 meseca o tome.Ako ne piše recite to ovde da ne piše i isto prestanite da razglabate o tome 2 meseca.
(+55) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Snow forecast kaže 3 dana snega ali 19 cm ukupno.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Palo nocas 5cm... zebelelo se sve. Ocekuje se josh tokom dana. Sada trenutno ne pada nista.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ukljucite kameru Gvozdac Hvala
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@bane_z Druže, porediti Mammoth sa Kopom, ima smisla taman koliko i Alpe sa Avalom.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Vidi se da spremaju Mali karaman, rade topovi i proba žičare. Da li neko ima informaciju, da li planiraju da otvore Krčmar ili još neku crvenu stazu na Pančiću tokom ove nedelje?
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Iskreno, sumnjam da će Krčmar ili Gvozdac uskoro da budu pušteni, voleo bih da grešim. Prejak vetar može da duva tamo i topovi budu džaba pušteni, ako je takvo stanje. Mali Karaman je već realna priča kroz dan dva... Nadam se da će sve proraditi što pre, mada trenutno sa 20cm snega nisam nešto optimističan.
(+16) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)danas sam zvao decije odmaraliste na Gocu na Kraljevackoj strani,kazu da je napadalo 40 cm mokrog snega
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Gledam ovaj strim sa Kopa po ceo dan i razmisljam kako bi svi kukali da ga nema.... u glas bi bilo krijete guzvu ili sram ih bilo kriju da nema snega :Ppp
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@cogitoUživajte u ovoj idili, jer da ste bili u decembru i početkom januara kada smo skijali jednu stazu po blatu, vodi i kamenju na 15 stepeni ne bi imali taj tužni ton :) Pritom postoji mogućnost da puste i Sunčanu i Mali Karaman, sa ovakvom zimom to je puna kapa!
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Deset najboljih skijaških godina na Kopu je bilo u periodu 2004-2014.godine.U to vreme se daleko više ulagalo u skijalište nego u smeštajne kapacitete.Znam da sam tada na početku skijaškog dana, sigurno jedno sat i po se spuštao na stazama koje pripadaju žici Pančić , pa posle toga idem na ostale staze.U poslednjih četiri godine uhvatim prvu žicu na Pančiću, spustim se jedno dva puta i bežim dalje da ne bih čekao u redu pola sata.Na Kopu stalno bežiš od gužve ,tako kad na kraju bežanije zaglaviš na Gobelji nema mrdanja.Nekada sam na svim stazama jednako vreme skijao a sad 70 posto vremena skijam na Gobelji.Ranije sam se nadao da u smeni imam tri-četiri sunčana dana da malo nabacim i boju a sad molim Boga da imam sedam dana sa mećavom i maglom smo da ovi svileni ne izlaze na skijalište i da koliko toliko se gužve smanje.
(+59) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Taj sidro tanjir je mnogo sporiji od obicnog tanjira. Bez potrebno da stavljaju to.
(+11) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)gde kypiti ski pass za nocno skijanje ,dosli bi iz kraljeva u nedelju oko 17 h 30min , koje prodajno mesto radi ? ne javlja se niko na telefon pa ne mogu da saznam.hvala
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Jahorina i Kopaonik mogu da se porede zadnjih godina,sto ranije nije moglo. Kilometraza nije ono sto cini jedan centar kvalitetan.. Na nekom od 20km staza se vise naskijas nego na nekom sa duplo vise,recimo zbog toga sto su staze sire i duze i ako ih ima manje.. Ono sto znam jeste da ce za godinu dve Kolasin 1600 plus Kolasin 1450 sto se skijanja tice biti daleko ispred svih sto sam pomenuo. Tamo se sada covek na 20km staza lepo naskija pa to vam ne mogu opissti. Plan je da tamo bude oko 90km staza na planini koja ce izlaziti na 3 opstine i sve povezano i jedan sistem. Snega uvek iznad 100cm prirodnog a visina planine i visinska razlika od polaznih i izlaznih stanica znatno veca nego na Kopu i Jahorini. Sto se smestaja tice tu se kaska jer je skijaliste u razvju ali i to ce se promeniti.
(+19) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Uvek postoji šansa. Mislim kakvo ti je to pitanje, otkud ti novac da ideš na skijanje kad ti mozak funkcioniše na tom nivou.
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ludovik druze tamo skijaliste ide od 1450mnv merna stanica je tu i.na toj visini ima uvek kao na kopu iznad 1700mnv. Necu da pominjem da na planini Bjelasici skoro da nema zime gde je sneg iznad 1600mnv manji od 150cm. Na 2000 ide skoro uvek preko 2m. Koliko ti ima snega na kopu na 1450m skoro nikad ni malo. Bjelasica je Dinarski sistem planina kao i Jahorina koje obiluju snegom zbog blizine mora. Ako mene ne verujes. Pitaj neke koji ce ti objasniti. Kimi ili Aco.
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Osnezava li se nešto trenutno?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Iako je ime Infokop, moje mišljenje je da je namenjen svim pjubiteljima skijanja. I treba razmenjivati informacije o svim skijalištima, naročito u lokalu - Stara Planina, Šar planina, Jahorina, Kolašin, Bjelašnica itd. Ali su mi besmislena ova poređenja. Jel postoji neko takmičenje između skijališta, o kome nismo upoznati? Isto kao što su mi besmislene i besomučne pljuvačine. Dajte kritiku, i predlog ko je nadležan, šta može da se popravi. Ali se brate i informišite malo, ne lupetajte reda radi.
(+47) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)ĆOMI- Mi ćemo se nalaziti u prednjem toplijem sektoru oblačnosti koja dolazi, ali visoki planinski predeli će osećati dah hladnoće iz zadnjeg sektora dok će nizi predeli biti pod takozvanim fenskim uticajem koji će izazvati znatno toplije vreme. Sutra u večernjim satima na Kopaoniku iznad 1700mnv bi trebalo da sve padavine budu u obliku snega. Narednih dana bi uglavnom bilo vetrovito sa povremenim mešovitim padavinama koje bi u najvišim zonama planine pretežno bili u obliku snega.. Od 20-og prava zima sa snegom i umerenim do jakim mrazevima na planini... Veliki pozdrav!
(+37) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Da li neko na Kopu profesionalno radi boot fiiting za pancerice?
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Sprem''te se, sprem''te... skijaši! Da preživimo do petka, a onda... Sneg će dostići metar u 5 dana, i to minimum metar, predviđam i više.
(+18) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Prle posto te ne zanima vlaznost vazduha i temepratura onda imas osnovano pravo da trazis sneg u julu i avgustu. Najbolje je da odes na Kop, Bansko, Borovets i objasnis im kako da produze sezonu do avgusta. Posle toga si siguran kandidat za Nobelovu nagradu.
(+19) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@prleDa, priče o važnosti relativne vlažnosti i temperature za pravljenje veštačkog snega su za malu decu. Mali genijalac prle je provalio veliku zaveru Skijališta Srbije, meteorologa i nas pojedinih ljubitelja zimskih sportova, koji se sticajem okolnosti razumemo tematiku, da svi ponavljamo istu priču kako bismo skupa prevarili čitatelje infokop-a i izmuzli im još koji dragoceni dinar, uz što manje osnežavanje staza na Kopaoniku.Jel treba da napomenem da sam sarkastičan?Uz pomenute meteorološke uslove, prepreka za bolje osnežavanje su ograničene količine akumulirane vode. Zbog kojih se mora pametno birati kada će raditi sistem za veštačko osnežavanje, da ne bi jugo odneo veštak sa sobom. Pošto od pretvaranja Suvog rudišta u akumulaciju, koliko znam, nema ništa u skorije vreme.
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@SneškoNisam video jedan komentar poslednjih godinu dana da je neko ovde pisao kako je Kop "vau" niti da je bolji od nekih skijališta u inostranstvu.Samo je glupo pisati budalaštine oko nedostatka snega ove godine, čime se jedino pokazuje sopstvena glupost ili neznanje.Ne sekiraj se ti nimalo, većina ljudi koja dolazi na Kop, takođe ide i u inostranstvo na skijanje, samo većina od njih nisu kompleksaši da imaju potrebu time da se hvale.
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Prle Ti pojma nemas brate. U nesto sto se ne razumes ne treba ni da komentarises.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Hvala svima koji se trudite da prenesete pravovremene i smislene komentare po raznim pitanjima. Ono što bi ja predložio jeste da se reaktivira klasičan forum gde bi mogao da se uloguješ sa svojim računom gde bi se teme podelile na vreme, staze, puteve, opremu, hiking, druga skijališta itd… Umesto što se svi komentari o svim temema guraju u ovaj topic na kamerama
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Snow forecast predviđa sutra malo kiše :-(.
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Pozdrav svima. Molim iskusnije ljude da daju svoju procenu vremena za naredne dane. Koliki su izgledi da napada dovoljno snega i da proradi veći deo staza pre kraja januara?
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@miki86Pisao sam o sezonskom ski pasu na koji sam vozio, koji je tada toliko koštao, a trenutna cena me ne zanima, kao ni cena hotela sa 5 zvezdica, iako radim sa klijentelom iz istih, iz prostog razloga što je u CH minimalac 4000CHF, što bi u relativnim iznosima iznosilo kao da na Kopu nedeljni ski pass košta 50, a ne 150e.
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@TrabantSve sto je moglo je vec palo na Kop-u. Nema dalje, dno dna.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Po ovim aktuelnim prognozama ozbiljnije padavine ipak izostaju?
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@mikac Da, mislim da će izvesno biti otvoreno još staza za Sretenje, imajući u vidu da pada sneg danas i narednih dana. Obično je za Sretenje u funkciji celo skijalište. Ali naglašavam, obično. Cela ova sezona je neobična, blago rečeno.
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Poceo sneg pa presao u kisu , do vikenda nista
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@cogitoCogito ergo sum, ti li si?Ne može staza da se otvori čim napada sneg. Nakon što padne dovoljno snega, prvo mora da se utaba, i nakon tabanja da "odstoji" neko vreme, a kako bi se utabani sneg lepo povezao međusobno i formirao čvrstu ploču za skijanje.Ako bi se sneg tabao odmah nakon padanja, i staza otvorila odmah nakon tabanja - takva staza bi bila komplet rasturena za cirka sat vremena.
(+33) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Bez brige, biće snega i narednih dana uz umerene do jake mrazeve tako da će SS biti u mogućnosti da otvaraju sve staze čak i one kojima su najniži delovi pozicionirani i na 1500m poput Krčmara. Dobro je što je u višim delovima skijalista bilo čak i juče kada je ispod 1800-50m pretežno padala kiša i susnežica. Sada će sve zavisiti od mogućnosti SS da što pre pripreme staze. Malo strpljenja i biće napokon sve u redu...
(+79) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)