Jel se spustao neko belom rekom do Brzeca, kakvo je stanje? Pitam za druga.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Ko ne zna za bolje, Kop mu je vrh. Blago onima koji ne znaju.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-19)Dobro veče,Da li je sutra redovno radno vreme ski centra ili se otvara kasnije znog Nove godine?Drećna svima Nova godina i mnogo dana na stazama poput današnjeg!🥂🎄⛷️
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Nema nikakve promene u radu skijališta tokom praznika. Radno vreme je: od 25. decembra do 7 januara od 8:30 do 16h od 8. januara do 19. januara od 9 do 16h od 20. januara do 10. februara od 9 do 16:30h Tokom Sretenjskih praznika će opet skijalište raditi od 8:30h.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Gde mogu da se iznajme "VIP" skije da nisu od pre 5 godina. Zeleo bih da probam sta mi lezi pre nego sto kupim. Treba mi neki R15 i min 170cm duzine. Imate li preporuku?
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@mijat Razmišljajući o ideji zamene četiri postojeće žičare na Kopaoniku (Krst, Pančić, Karaman Greben i Mali Karaman) sa modernim šestosedima sa haubama, treba zastati i razmisliti koliko je takav potez zaista potreban i izvodljiv. Na prvi laički pogled, zvuči super ali šta je sa finansijama?Prosečna cena jedne takve žičare je oko 10 miliona evra, što znači da bi ukupna zamena koštala oko 40 miliona evra. Da li Skijališta Srbije to mogu da priušte? Njihov godišnji profit je oko 2 miliona evra. Da sav taj profit usmere samo na ovu zamenu – što je, naravno, nemoguće, jer treba ulagati i u druge projekte, održavati staze, plaćati zaposlene – trebalo bi im 20 godina da pokriju troškove. Uz sve to pomenutim žičarama uz dobro održavanje realno apsolutno ništa ne fali.Pogledajmo primer velikih ski centara, poput Tri doline u Francuskoj. Oni imaju blizu 200 žičara. Jedna ili dve se zamene svake dve do tri godine, dok ostale, iako su mnoge starije od onih na Kopaoniku, sasvim dobro obavljaju svoj posao. Njihov pristup je jednostavan – zamene se rade postepeno, uz pažljivo planiranje i racionalno ulaganje.Dakle, umesto "frljanja" s novcem, mora se fokusirati na pametno ulaganje.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)@WBC Podatak koji si napisao za godišnji prihod Skijališta Srbije je pogrešan za minimum 6 puta. Samo prihod od prodaje ski passa na Kopaoniku u prošloj sezoni koja je bila katastrofalna je iznosio preko 1.1 milijardu RSD.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)OK, znači složili smo se da je suludo izgraditi četiri nova šestoseda sa haubama na mestima gde već postoje potpuno funkcionalne žičare.Nema potrebe da nagađaš – bilans stanja "Skijališta Srbije" javno je dostupan. Dobit preduzeća u 2021. godini iznosila je 242 miliona dinara.Bez pomoći države nema mogućnosti za investicije na Kopaoniku. To mora biti jasno svima. Ostvarena dobit dovoljna je samo za pokrivanje redovnog poslovanja.Oko noćnih staza se slažem. One moraju redovno da rade, jer niko više neće unapred kupovati noćni ski pass bez garancije da će staze zaista biti u funkciji.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Pre nove godine nije bio ociscen onaj veliki parking preko puta JATa . Ljudi se zale na nedostatak parking mesta . Sta je u pitanju pa ga nisu ocistili i da li je sada ociscen ?
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@ Toni koliko sistem za veštak znači vidi se danas.Prvi dan jugo i sve staze koje nemaju veštak se vidno razlikuju od obih koje su pod veštakom.Pogledaj na kamerama Gobelje i Duboke. Precizno mozes da razaznas koje su pod vestakom.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)@CarDar - Nebeske stolice
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Има ли шансе да се данас после подне/увече упале топови да мало поправе ово стање на стазама? Требало би да температура буде задовољавајућа за освежавање
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)nenad19Imas ih na fb, Ski Skola Stara Planina. Nas petoro je obucavala Nina Madic, bivsi olimpijac. Ona je u timu te skole, pa koga i preporuci, nema greske.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Sto se tice guzve, sinoc oko 20h nismo mogli da nadjemo mesto da popijemo kafu/caj, sve je bilo puno i rezervisano. Kop radi punom parom, samo nije bas dobro mesto za skijanje
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Zna li neko zasto nije sredjena staza 19a, za ovu sezonu? Dosta vegetacije izbija ispod snega. Izgelda da uopste nije planirana za ovu sezonu. Takodje, ski put sa Karamana grebena, na Knezevske bare je zatvoren,, pa precica za Gvozdac, ne moze da se koristi. Pozdrav
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Upravo sam na Kopu. Temp je u plusu. Kaplje sa svih strana. Plus kisica povremeno. Nista to ne menja jer staze nemaju vestak. Zato i viri siblje - ne moze da prodje tabac. Molim te sutra prodji veznim putem od Jarma do Gvozca. Obavezno nam posle slikaj skije sa donje strane.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)@skijas Zavisi koje staze. Ove u centru i duboka ce vrlo isvesno presiveti jer rano krenu da ih osnezavaju. Ima snega za jos barem nedelju dana, mozda i dve nedelje. U najgorem slucaju radice 10ak km staza za 2 nedleje ako ovako nastavi
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)@snesko bgdPosto si bio pre dve nedelje secanje te sluzi,napisi mi molim te koliko si to "jeftinije" prosao.-Smestaj,kakav,koliko od staze za koliko ljudi i cenu,-Ski pas koliko dana i cenu,-Prevoz,bus,kolima,gorivo,putarine i cenu,-Klopa,nosio sarme ili restorani,cena,-Dnevni trosak na stazi,pice,klopa,.Pretpostavljam da za cetiri osobe nije moglo da te okrpi ispod 2500€.Hvala.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@carapan Ili odes iz Srbije u zapadnu evropu i lako ces priustiti skijanje jer su plate jos uvek normalne u poredjnju sa ovdasnjim od 600e a kesa paste 300 rsd.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Miki jel ti gledas kamere? Prsti sneg po celoj planini.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Zanimljivo je da svi traze i ocekuju popust na ski skolu i ski rent a onda sednu i plate kafu 500din, ski pass dnevno 50e, rucak 100e, apartman 200e i tu ne pitaju za popust.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-20)Uhvatili se svi za zicare. Za pet do deset godina ni vestacki sneg nece da pomogne..
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-9)Ja imam app u VN jedva pokrijem troškove. Gradi se svuda. Velika ponuda. Cene idu na dole. Ne mogu da se takmičim za centrom. Evo peodacu ti ja moj app :)
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@ Aco čačak (Android) , Aco ... pa ni Snow Forecast nije video ovaj Sneg u najavi :):):)
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Sve je više dokaza da treba da se vrati raspust u februaru, kolko go to nekima ne odgovaralo🤣
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Gavrilovic Ivan - bolje odlozi, staze na kojima ce ti drug skijati ce biti lose. Vec danas oko 12,13h Karaman greben uglavnom raskvasen, a tek ide plus…. Inace, pre podne staze savrsene, ali nocas je bio mraz, ne znam za dalje.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Može li neko da napiše utiske sa staza danas? Kakvo je skijanje na 12 stepeni, deluje na kamerama da se ne topi mnogo?
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Neka gledaju kamere ili snimak ovi što stalno kukaju gužva, gužva ili magla, magla! 😀 Decembar i prva polovina marta su često sjajni!
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Opet sa viber grupeSki centar Kopaonik je danas od 9:30 aktivirao sistem za veštačko osnežavanje na pojedinim stazama. Skijališta Srbije upozoravaju skijaše da prilagode brzinu uslovima na stazi i poštuju ski signalizaciju.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Pogledaj koliko staza i instalacija radi tokom sezone na Jahorini, a koliko na Kopaoniku. Na Kopaoniku se zna godinama unapred kada će biti u upotrebu svaka od staza. Na Jahorini ne. A kada već upoređuješ akumulacije na oba skijališta, moraš da znaš da Jahorina ima samo jedna akumulacija. Ne uzimam kao bitnu onu malu na Prači. I ta jedina akumulacija na Poljicima se puni sa vodovodne mreže. Pitkom vodom. Nemaju vlastiti bunar za punjenje. Ta voda sa vodovoda je preskupa za pravljenje snega. Zbog toga je akumulaciono jezero uglavnom prazno i nemaju dovoljno vode za proizvodnju snega.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Navikli smo i da nam ceo dan trešti glasna muzika pored ski vrtića.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)SS po ko zna koji put pokazuju da jednostavni nemaju osećaj. Nije ih briga ni za biznis ni za marketing ni za skijanje ni za vreme. Nista ne prate nista ne gledaju, izgubljeni u prostoru i vremenu. Ovde naravno ne mislim na vredne radnike koji ucestvuju u samoj pripremi i odrzavanju staza i radnike na samim zicarama vec na direkciju odnosno upravu. Ali tako je i u celoj Srbiji. Ostaje nam samo da se nadamo da ce nekad neko ko ima veze sa skijanjem doci na upravljacku funkciju u SS. Do tada nam samo ostaje da PUMPAMO !
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Zato sto se najcesce planiraju odmori, manji je broj ljudi koji mogu ad hok da ddoju tako u aprilu kad padne sneg. Uopsze nije bitni koliko skijasa ima. I jedan skijas da je skinjaliste treba da radi, neko je vec pisao o tome.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)Decenijama se prepucavam sa ss i koliko sam pisao samo na ovom portalu da su ss isto sto sns, to je drzavna firma tj stranacko preduzece i privatnika koji su od samog interesa ss. Moram samo da se ogradim i da kazem da ljudi na samim skijalistima koji ginu za malu platu i rade za trojicu jer nema dovoljno da se placa za ljudstvo i vecito stedi na tehnici i odrzavanju te oni dolaze ni krivi ni duzni na prvu liniju udara nezadovoljnih korisnika na samom skijalistu, zao mi je tih ljudi, kao sto je i najgore unistavanje same prirode sa gradnjom podobnih ljudi i odredjenih likova kojima je to dostupno i dopusteno i opet od strane lolalnih vlasti i samog SS. U centrali u Beogradu su uvek sedeli i rukovodili ljudi koji pojma nemaju o turizmu a po najmanje o skijanju, tehnici, zastiti prirode oni neznaju ni sta znaci Nacionalni Park!… bitno je imati samo partijsku knjizicu kao i za sve u drzavi. Pisem ovo iz debelog iskustva u prepisci sa ss i proverenim informacijama o ljudima u centrali ss.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Pustaj topove!!!
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)PROG- Do vikenda ok, posle lagano dolazi proleće. Veliki pozdrav!🙋♂️
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Da da sigurno da radite u interesu skijaša!?Ratrakt nema ko da vozi,redare na stazama nema da sklone početnike sa crnih staza gde dolazi do teških povreda!Nema ljudi ko da radi,jedva ih bude u tzv sezoni!
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)We are coming next week just to experience snow with the kids. Not interested in skiing, just to spend a day in the snow. Can anyone let me know if there are any restaurants open and how is the drive to get there? do we need snow chains or is it ok to drive?
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Ovde je tuga gledati kako pada lep sneg a nece niko da radi u skijalistu i da nepricam o uslugama restorana i njihovim cenama .. . Toliko o sezoni dobro smo i prosli ove godine ..
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)@ilicn Aca ti je dao odgovor samo ne citas: Osnovni razlog što je ta visina 0 cm je taj što ga osmatrači ne mere uopšte, jer nema potrebe, zbog toga što skijalište nije u funkciji.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Sad stvarno možemo da konstatujemo da je ignorisanje ovakvih uslova od strane Skijališta klasičan bezobrazluk, blaža reč ne postoji. Utabajte bar tri staze večeras, da li je moguće da se ovo ignoriše?!
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Trosis vreme na objašnjenje nekom ko je vec "razumeo" na svoj način i on je ubedjen da je to sto pise apsolutno tacno. Internet je omogucio i takvima da se oglase i njihove misli ma koliko bile besmislene citamo. Ovo njegovo pisanije je slicno ovim razmisljanju jednog ravnozemljasa. Omanula je škola sto takve nije skrajnula.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Citam komentare danima, cekajuci neku srecnu vest, SKIJALISTE SE OTVARA ali nista od toga.Takodje moram da se nadovezem na pricu, inzenjer sam za zatitu zivotne sredine. Nikakvi privatni fakulteti i ostalo. Oba komentara koja se ticu gasovoda su tacna, koliko god bila kontradiktorna. Ako je 2023 godine gasovod zavrsen, to je bilo pre 3 sezone/godine. U nasoj zemlji, iz iskustva sa terena, ne rade dovoljno obrazovani ljudi kao i sami radnici, cevi nisu postavljene pri propisanim dubinama znatno su blize povrsini tla i da to moze da utice na zagrevanje tla samim tim i vazduha i brze topljenje snega. Nije tu samo do kopanja i postavke cevi vec i do toga sta je sve iskrceno, poseceno, koja su vodna dobra presusila...Kada se nesto radi za ocivanje prirode, eko sistema i u skladu sa propisima ono sto je GAS napisao je potpuno tacno ali kada se to radi na nacin na koji se radi u nasoj zemlji onda je GASOVOD ipak u pravu.Mi nemamo mnogo strucnjaka u zemlji koji bi mogli da se pozabave ovim problemom i samim tim u nedostatku istih desava se to da jedan fenomenalan projekat koji moze da bude od odrzivog znacaja za ceo eko sistem nacionalanog parka ode u potpuno suprotan smer. Nadam se da cemo mi ipak cuvati prirodu i planinu i da ce nam ona dobrim vratiti.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-10)U uslovima minimalnog snega ove zime, topljenje duž trase gasovoda bi bilo jasno vidljivo na površini kada bi on stvarno zagrevao tlo zračenjem. Takav efekat niko živi nije primetio. Gasovod je završen pre manje od godinu i po dana (verovatno je kasnije pušten u rad), pa čak i da ima uticaja, nikako nije mogao uticati na dve zime pre toga. Naprotiv, na nekim delovima trase skijalo se upravo duž samog gasovoda. Otvorite oci i Gasovod je po svemu sudeći isti čovek :)
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)2023. 1.sezona2024. 2.sezona2025. 3.sezonaJa se zaista izvinjavam na tako povrsnom odgovoru i sto nisam objasnila malo bolje 3 sezone/3 godine... Nadam se da su me obrazovani ipak shvatili. Ne znam zasto se GAS uvredio a ni osoba koja je komentarisala obrazovanje kada nisam rekla nista lose ni jednom ni drugom. Takodje bih zamolila GASOVOD da se javi i kaze odakle mu informacije koje ima kako bismo znali odakle i ta tvrdnja, da li je tacna, izmisljenja... Vredjao nekoga moj komentar ili ne ja sam samo rekla kako zaista jeste u praksi i na terenu. I sta je sve zaista moguce da se desi i na koji nacin. Kao sto je Petar rekao, glupo je da trosim energiju i objasnjavam nekome ko je vec prilicno ubedjen u ono sto je napisao i ne prihvata drugacije misljenje. A ja pohvalila OBA komentara a mene odmah okrivili da sam ista osba i da sam neobrazovana.Vidljivo je, sa Krcmara ali verovatno moras da branis Srbiju koja ne sme da stane. Ja nisam ni znao da je uradjen gasovod. A da uloze u skijaliste, neke express zicare, vise staza, manje tanjira i sidra, gondola iz vikend naselja ako je uopste potrebna, to nista. Nema veze, imamo gasovod, grejacemo se na +25 zimi, u narednim godinama. Bas me zanima, koliko kosta jedan cetvorosed, ne znam koja duzina ali recimo Krst? Kolika su ta ulaganja, da li mi mozemo da imamo uvid u finansije skijalista, a da nisu bilansi na APR-u? Generalno ima tu stvari koje nisu samo duznost skijalista. Malo da se angazuje vise i opstina Raska. Recimo opstina moze da zabrani gradnju u odredjenim delovima, vikend naselje je kao neka ciganmala, bas je sve nacickano. Do nekih kuca nema asfaltiran put... kanalizacija, sta je to bese? p.s. izvinjavam se ako nesto nije gramaticki i pravopisno dobro napisano, imam gimnaziju nisam bas totalno nepismen.E ljudi ako vam Ajfon kaze da nemate ni srednju skolu onda je krajnje vreme doslo.Prelepo suncano jutro pa da, sa mog srednjoskolskog nivoa objasnim zasto sam rekla da su komentari i gasa i gasovoda tacni. Gas je verovatno neko ko se malo vise razume u to sto se radilo na trasi a gasovod mi deluje kao "covek iz naroda", sto bi rekli, koji je tako nesto cuo na planini, od mestana... svakako oba clana su tu pa mogu da me demantuju, ovo su ciste pretpostavke. A sada da predjemo na temu i obrazovanje ono malo više. Ako se radi o visokopritisnom gasovodu, sa znacajnim protokom gasa i/ili kompresorskim stanicama duz trase, cevi mogu imati povisenu temperaturu. Verujem da ne znate ceo projekat pa ni ove pojedinosti. Toplota mora preci kroz slojeve zemlje pre nego sto utice na povrsinu, sto je sporo i slabo efikasno na vecim dubinama (1–2 m), međutim u ovom slucaju cevi su postavljane na dubinama manjim od 1m, oko 70cm su dubine. Ako je rov plitak ili ako cevi nisu dovoljno izolovane, moguća je lokalna promena mikroklime tla. U ovom slucaju nije dovoljno peska stavljeno ispod i iznad cevi. Tokom radova (iskopavanja, zatrpavanja) menja se struktura tla, sto moze da utice na: odvodnjavanje (brze voda otice sa padina), zadrzavanje toplote (nasut materijal se drugacije ponasa od prirodnog tla), vegetaciju (manje hladi tlo ako je uklonjena u ovom slucaju je poseceno dosta stabala). Ovo sve moze dovesti do brzeg topljenja snega duz trase gasovoda, ali ne samo zbog grejanja cevi, vec zbog promenjene strukture i osobina zemljista. Promene u zemljistu nastale tokom postavljanja gasovoda mogu stvoriti uslove za lokalno brze topljenje snega (posebno ako se tlo ponasa drugacije po pitanju upijanja i zadrzavanja toplote).Ako je neko primetio a verujem da jeste cim kruzi takva prica, da se sneg topi brze nego pre, to moze biti posledica kombinacije plitkog iskopa, zbijenog tla, manje vegetacije i boljeg/prekomernog oticanja vode. Takodje postoje i fotografije prilikom iskopavanja gde se moze golim okom videti da je dubina rova manja od propisanih dubina, treba uzeti u obzir da se cev ne stavi samo u zemlju vec ispod nje i iznad nje se dodaju pesak, sitan sljunak, najcesce iznad se dodaje i sam natpis pazi gasovod, kako bi oni koji ponovo kopaju nesto, bili obavesteni da je tu gasovod. Kako ovo nije mesto za pisanje elaborata niti ljudi imaju vremena ovde da citaju kilometarska objasnjenja, kao ovo moje recimo, ja cu ovde stati jer ovde ima jos mnogo mnogo toga o cemu moze da se pise i kaze a onda ovaj forum nece imati smisao. Poenta nije bila da uvredim gas kao ni gasovod vec da napisem samo svoje misljenje o necemu sto smatram da jako dobro znam. Sto ljudi sto cudi. A moj nick "otvorite oci" upravo znaci da ljudi treba da se informisu i sami zakljucuju a ne da im neko kroz manipulativan, ponizavajuci i primitivan pristup objasnjava da nemaju pojma ili su glupi. Malo vise ekoloske osvescenosti za sve gradjane Srbije i malo vise opste informisanosti. Nije ekologija samo reciklaza i sortiranje otpada. Svako treba da bude odgovoran prema planeti koju ostavlja sutra svojim potomcima. Projekti u kojima se vrti veliki novac najcesce nemaju za krajnji cilj ocuvanje eko sistema i zivotne sredine vec profit, a to su nam dokazala i nasa draga Skijalista Srbije. Jel nije Skijalista Srbije malo sramota sto im se ljudi penju peske na staze da bi se spustali?Do sledece, nadamo se, bolje skijaske sezone svako dobro svim ljudima.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-17)Sezona je mogla lagano do danas da traje
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-15)@Brzećaman Skijanje je moglo do 12. aprila da su osnežabali u svakom trenutku kad su mogli. Bilo dana kad je bilo ispod -5 i nisu osnežavali. Mogli su pritom još 15. novembra da puste pančić i karaman greben. Bilo bi skoro 150 dana.
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Po nekim prognozama pise da ce pasti i preko 70-80cm snega u dva dana... savrsentstvo!
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Ja ocekujem da dnevni ski pass bude oko 6500 din
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)Ceo oktobar ce biti u jakom plusu ne verujem da ima efekta tabati da bi do kraja novembra ostalo nekoliko cm ako i toliko
(+10) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)