Поларни вортекс није појава која се деси па буде снега, то је појава (веома брзо струјање ветра у круг око пола) која је до сад задржавала хладан ваздух изнад Северног пола, па се знало: зими је хладно, а лети топло. А климатске промене су га "поквариле" па сад тај хладан ваздух може неконтролисано да "исцури" доста јужније него што је уобичајено. Али та нестабилност је мач са две оштрице јер може исто тако да нам донесе и доста топлије ваздушне масе. Надам се да се нисам много налупетао, али ја тако то разумем као лаик.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@cilepile Rastinje ni ne smeta koliko smeta kamenje. Pre par godina sam šetap stazom 4d do kse sneg topio i naleteo sam na stenu h=40cm w=80cm l=60cm skoro pa nasred staze. Ne vodi se računa nimalo.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Zvezdarac Pa preskocio si glavni period - januar i februar, kad je i bilo maltene najvise snega. Slazem se za decembar, ja sam bio poslednju nedelju pred novu godinu i bilo je bas malo ljudi.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@FilozofKop Ne mora da znači. Može biti da cele zime bude taman dovoljno snega za pristojno skijanje
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Citava Srbija zabelela samo se Kop zeleni😔
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Svi pricaju kako se ne isplati ici na Kop a svake zime guzve na stazi i zicama, tako da ne razumem kako ovi sto kazu da se ne isplati ne odu na neko drugo skijaliste da ostane malo mesta i za nas koji dolazimo na Kop i volimo tu planinu...
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Ovo za korpe si u pravu. Skroz se ogulio na vecini korpi onaj plasticni sloj na sedalnom delu i sada je ostao samo neki mebl koji se natopi vodom pa mu treba uz sunce 4h da se osusi. Stare sa letvicama ispadose bolje na duze staze.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)SLOBODAN MIHAILOVIC BOB-Sinoptička situacija se menja, tako da u narednim danima možemo očekivati seriju talasa snegom. Opsirnije veceras.Veliki pozdrav!🙋♂️
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@Бошко Naravno da je moguće, pisao sam već o tome, istraži malo, to rade mnoga evropska skijališta, evo za početak pročitaj ovo https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-69272951.amp. Kopaonik sa novim akumulacionim jezerom ima uslove za ovo, pretpostavljam da bi još neke pripreme zemljišta koje bi se koristilo za to "brdo" snega trebalo napraviti, ali svakako je potencijal ogroman, a potrebe očigledne. A da li je isplativo, razmisli koliko se gubi svakim danom odlaganja ski sezone, ako se u obzir uzmu cene ski pasa.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Ништа то битно не мења рачуницу шта више. Нордијска стаза од 5 km знатно се разликује од класичне алпске стазе. Разлика се пре свега види у ширини, око 40 m наспрам тек неколико метара - као и у дебљини снежног покривача. Уз то, нордијске стазе се обично налазе у пределима мање изложеним сунцу, па самим тим имају стабилнији снег.С друге стране, алпске стазе су стрмије и имају знатно већи вертикални пад, што доводи до бржег трошења снега и потребе за знатно дебљим покривачем, интензивнијим оснежавањем и уређивањем. Нордијске стазе су и много мање подложне одклизавању и ерозији у поређењу са алпским стазама. Поред тога, оптерећење на подлогу је много веће, јер се сила током спуста концентрише на малу површину, што додатно убрзава пропадање стазе. Зашто си избегao расправу о трошковима?
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)@Nemanja kop Pre nego što te neko ovde izvređa jer ovo pitaš, napisaću ti ja odgovor, nema potrebe da se opterećuješ, svakako nema ništa od noćnog za ski opening.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Ski opening pukla priča
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Cempi koga jos briga za kom dokonih ljudi, prosle godine je radilo malo jezero dolazim poslom nekim mogao bi uhvatiti samo nocno zato i gledam kakvu info mogu dobiti da znam da li da nosim opremu ili ne
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@ČempiJer ljudi koristeci razne tehnoloske naprave pretpostavljaju kakvo ce vreme biti. Niko ne moze da da tacnu prognozu. To sto mi zelimo sneg da bi isli na otvaranje centra je druga stvar
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Meni ta ski menifestacija otvaranja sad vise licii na neke zurke i opijanje nego skijanje , pravo skijanje dolazi tek posle 25 decembra i traje do 20 marta ovo sad ko ima novca za bacanje i zurke neka ide i uziva u zimi i skijanju na dve staze .
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@SS Infokop objava 23.11: "Idealni uslovi su -4°C i niže za stabilnu i kvalitetnu proizvodnju snega." Misli se na temperaturu vlažnog termometra, koja zavisi od spoljne temperature, vlažnosti vazduha, odnosno tačke rose, koja je trebutno na -4.1. Zašto ne pale topove?
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ljudi, jedini tračak nade je što se prognoza solidno ispromašivala prethodne dve nedelje pa 🤞da tako bude i sledeće
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Kakav prizor ...Šta reći posle toliko nepovoljnih uslova...Idila...Nestvarno za 01.dec....Veliki pozdrav ljubiteljima našeg Kopa...Budite mi srećni i zdravi...
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@MećavaNoćas nisu krenuli topovi na -4,ali je jutros krenuo jedan top u dolini sportova na 0 stepeni;D
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)@Xenon @Bomb bacio sam pogled oko 3 č. su radili topovi. vlaga je bila 100 posto temp -4 granica za snowmaking :)
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Xoxo evo i tabaca u Dolini :)
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)vreme: 15:40temp: -1.1°Ctacka rose: -4.6°Cvlaga: 77%Gruvaju topovi!
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Šta je ovo sa vlažnošću vazduha, dosta vremena je preko 90%? Nije tolika vlažnost stalno pored mora... Pitam zbog osnježavanja.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Pre dva meseca palo 60 cm snega a danas tuga. To je, što je.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Misljenja sam da bi bolje bilo da se SS mozda stavi na pauzi do poboljsanja uslova za skijanje. Jer ovo je zaista sramota na sta se skija.. Mislim ne treba po svaku cenu ljudima uzumati pare.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Ja ne znam sta vi jurite u zivotu ali ovo je po mom misljenju idealan pogled...ugostitelj na kop-u=dere ti kozu dok si ziv (derikoza). Kvalitet hrane-jadan (jedva da se ne otrujes)..."da se kop probudi" ( dajte pare vi sto imate za bacanje jer jadan narod (vlasnici) nemaju da zarade od nerada za porez
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Evo ga. Jess konacno.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Infokop Za kada je planirano puštanje noćnih staza? Ako već nisu puštene…
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Kako se moze videti na kamerama posecenost je slaba korpe idu prazne vrte se u krug umesto da je rukovodstvo SS ostavilo odluku od 70 % popusta dok se ne steknu uslovi za vrh skijanje na celom Kopu koje je vazilo do 15 .12 .Doslo bi više skijasa a i onih što ne slikaju pa bi više para uzeli narodu .
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kakva ispala za gondolu. Igrom slučaja uzeh smeštaj u Brusu za vikend. Jel još uvek 30% popust na skipass?
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Čudno mi je da pored toliko osnežavanja ovih dana, spremna samo jedna staza sa Pančića?! Nisu ni u najavi ostale, ali zato jeste ukidanje popusta 😁
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)Da li se zna koje bi staze mogle da se otvore do nove godine? Da li ima nade za Krcmar i Duboke?
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Mislim da bi bilo dobro da se sutra otvori bar još jedna ozbiljnija staza.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Znaci nastavlja se klasika... Najavljivan sneg ovde na prognozama, a onda nista. 1, 2, 3, 4. januar pisalo sneg, kad ono... Daj jednom da bude da ne pise snwg, a padne:)
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Raborg023 hvala.bilo bi bas lepo da se uskoro puste suncana, marine vode i krcmar, to bi rasteretilo guzvu sigurno!
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@WengerijaУважени г-дин "Венгерија", прочитао сам ваш коментар. Разумео сам да ме видите као ненормалну особу - "љубоморну на малу децу" - човека без емпатије и да према томе мој коментар нема суштинског значаја односно смисла да га ико нормалан узме у обзир. Захваљујем се на вашој детаљној анализи. Не слажем се са вама ни по једној од наведене 3 тачке које сте изнели. Изгледа да деца нису једина група на планини која не разумеју "зрелост одраслих".Срдачан поздрав, пријатно скијање - како у плаћеним - тако и у неплаћеним терминима - шта год то било.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)DjeramNemoj me pogresno shvatit ,ali koji sneg brate pa jel vidis koliko snega ima na kopu 8cm. Put je cist (Naravno nikako letnje gume bez obzira na stanje puta!). Ali verujem i verujemo da ce uskoro biti i to puno.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)U celoj Srbiji sneg lomi sada 0 stepeni na Kopu plus i kisa ko da je primorje.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Evo još nekih zanimljivih podataka prema SYNOP podacima sa Kopaonika:Linearni trend za period od 2000. do 2025. pokazuje sledeće promene u ekvivalentnom broju dana pogodnih za veštačko osnežavanje po mesecu, pri čemu je kao optimalni prag uzeta temperatura vlažnog termometra od −4°C:Decembar: −6,82 dana (sa 16,63 na 9,81)Januar: −3,28 dana (sa 19,09 na 15,81)Februar: −5,90 dana (sa 17,06 na 11,16)Mart: −1,32 dana (sa 11,16 na 9,84)April: +1,74 dana (sa 2,07 na 3,81)Što se tiče kiše u januaru, u periodu 2015. do 2025. godine, prema SYNOP podacima kiša je zabeležena sledeći broj sati:2016.- 202017.- 02018.- 152019.- 02020.- 142021.- 22022.- 192023.- 122024.- 162025.- 32PS: I ovo uzmite sa rezervom, jer su i ovo interni proračuni te su takođe moguće greške.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@DacaMože se kupiti ski karta sa popustom unapred, nema rizika."Kupci mogu samostalno da promene datum početka važenja karte kupljene preko webshopa i to najviše dva puta (u istom cenovnom rangu ili jeftinijem)."Za ostalo se slažem.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Da razbijemo maler ovim InfoKop meracima snega ;D
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)@Xenon nema niko ti si jedina nada za spas Brzeca, preko foruma ces ga spasiti :)@Admiralgm (iOS) Nemanja kop (iOS) Dajte jos neki izvestaj od danas spasite nas :)
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@SKI Vase prethodne rasprave su totalno nebitne za moje pitanje. Interesovalo me je trenutno stanje oko gondole. Da nisam i ja mozda u off topicu po vasem shvatanju foruma? Inace, izgleda da gondola radi ali sa velikim usporenjem.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)@L (iOS) Nijedna od tih staza nema vestacko osnezavanje a 35cm je minimum minimuma za prolaz tabaca plus posle dva dana orkanskog vetra verovatnoje sneg delom oduvan.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-12)Jedna ispravka, pod ceo centar se misli na deo skijališta koji ima veštačko osnežavanje a to je 2/3 staza. Trenutno radi 57% (podaci InfoKopa). Puštanje staza je kada bezbednosni uslovi dozvole, a ne po marketinškim rokovima :)
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Izgubili smo danas telefon, iphone 13 plave boje u narandzastoj masci, ako je neko pronasao, molim vas da me kontaktirate
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Leeleee, al su spori ovi iz SS-a, pa sad bar ima snega.Dok oni pripreme sve staze, eto proleca. ;D
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-8)@Aca Cacak kakva je prognoza za februar ? ( izvinjavam se ako ste vec pisali o tome nisam video ) ⛷️🎿
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-13)Po prognozi, nova tura osnežavanja od 18. januara. Pretpostavljam da će bela reka biti spremna do 25. januara
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Realno fali prirodnog snega,ali eto pada temperatura narednih dana pa će veštak da popravi stanje!
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)