Aco , ja procitah ponovo komentar od Marko B ... i nisam ga shvatio kao sarkastican. A i da gresim .... sta te briga bre !! Ti si nas meterolog ... i ne menjamo te !!!!
(+32) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Drugari skijasi, zelim vam svima lepo skijanje sa novim snegom. Ja jos sutra skijam, a u subotu pravac Kragujevac. U nedelju se vracam u cari Kopa. Vidimo se:)
(+36) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)freerider ne znam sto su osvetljavali tu stazu ako vec drugu god. ne radi,i taj cetvorosed puni dvaes leta - zreo je za osmosed,mozda zato ne radi nocu.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Zice sa haubom ne trpe vetar!!!Takodje zahtevaju garazu.Treba na pancic 8sed klasican i zamena spore zice na m karamanu. I nove zice drugde
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Nema gužve. Ljudi još nisu shvatili da, uz kvalitetno veštačko osnežavanje, visina prirodnog snega više ne igra ključnu ulogu u kvalitetu skijanja, ni kod nas, ni bilo gde u svetu. Pre će polomiti noge na svežem snegu koji tek treba da se slegne nego na stazi u anticiklonu, kada je vreme mirno i podloga savršena. Sa druge strane, mnogi ni ne dolaze jer Sretenje percipiraju kao period velike gužve, iako to sada očigledno nije slučaj. Međutim, od sledeće nedelje pa nadalje, gužve će sigurno biti, jer se poslednjih godina poseta pomera ka kraju februara upravo zbog Sretenja.
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kamera skituljko, ljudi ostavljaju polozene skije na pola staze.... ima li redara da ih upozore, obaveste
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Ski skiMoj kum je nasao na zici za Krcmar novi Iphone 16 pro max od nekog Makedonca. Covek nazvao i nasli se na vrhu i vratili mu isti. Covek nas nije castio ni kafom, ali nema veze... To je nase iskustvo.
(+46) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Hvala puno Aco, praticu ovde. Mart me interesuje, posto idemo sa decom. Ne trebaju nam idealni uslovi, deca svuda skijaju, samo info da li ce moci da se skija hahah znam da je jos rano, praticu
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Koja je cena taxija od rtnja do centra ?
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)SKIJASICA- Još je rano da bi se dale neke pouzdane naznake za vreme u tom periodu. Jedino što je do nekle izvesno je da će biti vreme karakteristično za prvu dekadu marta, a to je promenljivo sa varijacijama temperature i povremenim padavinama... Prvi dani bi bili sa temperaturama uglavnom koji stepen ispod ili iznad nule da bi iza toga došlo do kratkotrajnog otopljenja, a zadnjih par dana bi trebalo da dodje do pada temperature usled spuštanja hladne mase iz oblasti Rusije... Ovo je neko moje vidjenje vremena u prvoj dekadi Marta uz veliki rizik zbog dalekog termina. Veliki pozdrav!🙋♂️
(+20) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Marine vode su, prema master planu, trebale da budu produžene za 700–800 metara i da prelaze preko magistralnog puta. Međutim, Zavod za zaštitu prirode odbio je to rešenje iz dva razloga. Prvi je što teren ispod državnog puta ima nagib veći od 60%, zbog čega je pod strogom zaštitom tla od erozije. Drugi razlog je to što se taj prostor nalazi u režimu zaštite I stepena i predstavlja jedinstven teren pogodan za izgradnju skakaonice.Kao privremeno rešenje, odabrana je ekonomski povoljnija opcija – kombinovana žičara Marine vode. Ovo rešenje omogućava premošćavanje ovog perioda dok se ne obezbedi finansiranje za dve nove žičare – Vučak i Gobelja vrh. Njihovom izgradnjom Gobelja bi bila povezana sa ostatkom skijališta, dok bi žičare Jaram, Karaman i Marine vode služile kao pomoćni ski liftovi, slično tanjiru na Malom Karamanu.Ove investicije su, ipak, do sada bile manje prioritetne u odnosu na projekte poput gondole, veštačkog osnežavanja i drugih infrastrukturnih unapređenja. Smatram da je sada pravi trenutak da se u narednom periodu ozbiljnije razmišlja o ovoj investiciji, iako je njeno realizovanje veoma skupo zbog potrebe za izgradnjom pasarele preko državnog puta, kao i verovatno dva nova šestoseda.Evo šta je Infokop pisao:Link >>>Na osnovu Ekspertize bolje prioritetno rešenje za ovu lokaciju trebalo bi da bude žičara "Vučak", a prednosti ovog rešenja su sledeće:- Na povoljnijoj je konfiguraciji terena;- Štiti se i rezerviše najpovoljniji prostor za skakaonice (međunarodna takmičenja);- Štiti se prostor starta i cilja nordijskih ski-staza i biatlon strelišta;- Štiti se jedno od najvećih tresetišta Kopaonika na 1650 mnm "Crvene Bare";- Omogućava se direktna veza skijališta sa Gobeljom;Žičara "Vučak” bila bi ukupne dužine oko 1035m, sa visinskom razlikom od oko 225m, polazila bi sa visine od oko 1705mnm, izlazila na visini od oko 1930mnm i opsluživala bi dve nove staze. Deo nove staze desno od žičare bi se poklapao sa postojećom stazom uz ski lift "Karaman", a zatim bi staza skretala na levo i pratila trasu žičare. Druga staza bi bila orjentisana sa leve strane žičare i samo malim početnim delom bi se poklopila sa sadašnjom stazom "Marine vode".Polazna stanica žičare "Vučak" je neposredno do polazne stanice "Gobelja vrh", odnosno isteka staze sa Gobelje, što je posebno značajno za direktno povezivanje skijališta Karamana sa skijalištem severnih padina Gobelje i dalje ka Krivoj reci, kao i skijališta Banjskog Vučaka preko Male Gobelje, Meke presedle i Hajdučice. Ona je i polazna tačka za sve sadašnje i buduće ski pravce korisnika kapaciteta na Jarmu.Žičara "Gobelja vrh" bila bi ukupne dužine oko 1510m, sa visinskom razlikom od oko 210m polazila bi sa visine od oko 1710mnm i izlazila na visini od oko 1920mnm.
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Mecava (iOS) Ma daj, to je baš laičko razmišljanje – imaš stručnu ekspertizu sa svim detaljima, a ti si sada siguran da baš tu treba još jedan tanjir! Nove staze bi bile slične stazi Karaman, koja uvek ima dovoljno snega i zaštićena je četinarima. Ipak, glavna prednost ove investicije nije samo u novim stazama, već u poboljšanju povezivanja skijališta sa Goblјem. Trenutno se ta veza ostvaruje pomoću dva tanjira, što često stvara gužve i usporava protok skijaša. Sa novim rešenjem, ovaj problem bi bio otklonjen, što bi omogućilo lakši i brži prelazak između delova skijališta.Takođe, s obzirom na planiranu izgradnju novih kompleksa na Jaramu, ovo rešenje bi dodatno rasteretilo centar skijališta i stvorilo još jednu polaznu tačku. Time bi se bolje rasporedio broj skijaša i poboljšao kvalitet skijanja.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Rakao sam da cu se javiti sa Kopa-a. Juce i danas dani savrseni. Guzva paklena, pogotovo danas. Staze odlicne, na crne leda dosta(narocito Gvozdac, Bela Reka). Sve u svemu odlicno skijanje kao sto sam i ocekivao. Pozdrav za sve! Za Aca-cacak poseban pozdrav, kao i uvijek! 😊
(+29) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Produzeni vikend kao iz bajke.Petak i subota vedro i tiho sa temp u debelom minusu sa vrlo malom vlaznoscu, sunca u izobilju.Nedelja donijela maglu, ali temp ostala na negativnoj nuli u nizim delovia skijalista, a na visim na -2. Vlaznost i pored magle bila ispod 100%, tako da su staze bile perfektne, bez i malo leda cak i na crnim stazama. Guzve je posle podne bilo znatno manje nego prethodnih dana, tako da je bilo perfektno, narocito na stazama gde je bilo mnogo manje magle poput duboke crvene i donji dio Krcmara. Kopaonik nikome ne ostane duzan!
(+27) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)tomorrow plus i 100 % vlaz. pa ide kukvnjava - staze ocaj hupseri, kako se neodrzavaju, gde su tabaci preko dana ;)
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Stigao juce na Kopaonik. Magla , guzve .. staze ok , danas jos veca guzva promasio sam sve sledeci put samo sredina januara i marta ovo je tuga od skijanja
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)U večernjim satima 16.02.2025. godine iz kvada ispala Burton daska sa crnim vezovima za snowboard, negde u šumi na putu Pajinog Presla do Mašinca. Verovatno je odklizala u šumu pošto je sutradan nismo našli a celu noć je padao sneg. Nalazaču sledi nagrada
(+18) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Proslog vikenda sam nekoliko puta, u ogromnim redovima za cekanje na zicu, slusao odvratnu, glasnu muziku iz ranceva mladjih ljudi. Zasto im se to dozvoljava od strane redara, ne znam. Na alpskim skijalistima ja to nigde nisam cuo ni video.
(+40) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@nenad stojanovicDa, vrlo lepe staze. Medjutim neko se ugradio time sto su ti liftovi tu instalirani. Trebalo je da dodaju jos jedan POMA lift pored postojeceg ili stave fiksni trosed ili cetvorosed.
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Zašto je teško da ratrak prodje Karaman grebenom pre noćnog skijanja? Deo nakon Kafeterije je užasan. Takodje jutros sam bio medju prvim skijasima na Gobelji, moj utisak je da uopšte nije prošao ratrak.
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Dan savrsen,guzve nema.Evo jedna novost.Danas cera i zena na poligonu,a ja bez opreme ucim sa klincem (uredno tri karte kupljene).Stavim klinca na traku,a idem pesaka pored njega.Posle jedno dva sata pojavljuje se covek iz SS i sve roditelje bez opreme koji uce decu isteruju napolje (kazu mora oprema i poligon je samo za instruktore 😁)Dva instruktora su posebna prica,visok mrsav starac sa bradom svaki dan ima grupne casove i sve mu smeta,guzva,druga deca,deca mu padaju,idu sama,cirkus.(inace je on zvao redare da se zali na roditelje).Drugi radi sa strancima i svi mu zivi smetajy i samo se dere.Dragi moji instruktori i SS razumem da je kraj sezone i da treba da se lapi jos koji dinar ali sad ste preterali.
(+40) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Aco, po prognozi videh temperatura od 10.03. ide -3 do 3. Obraduj nas i ti :)
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Наравоученије: Имам право да са својом децом улазим уредно на жичару али морам да пропустим преко реда ски инструктора који "има право" улаза на посебан улаз за спасиоце и редаре - због тога што су часови обуке скијања скупоцени и кратко трају. То сте написали и тако сам разумео. Осталим корисницима ски карта и време проведено на стази није скупоцено?
(+21) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ljudi! Dajte VREME-da li će izdržati staze do kraja ovog otopljenja tj. do 12-13 og?Hvala
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Aco,Ima li neke promene u prognozi vremena od Ponedeljka, na bolje ili na gore,od tvog poslednjeg komentara ?Modeli u Infokop-u nisu baš ohrabrujući.Hvala ti unapred
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@antihejterSneg se nije otopio i nece, problem je sto staze ne drze i ima dosta povreda.Ako mora da se skija po cenu povreda ti si genije,nedelju dana sam gore i GSS samo spusta u camcu ili na sankama sa imobilizacijom dva susedna zgloba- citava noga (znaci otislo koleno).Upravo ide sirena i motorne sanke sa Pancica.Moze da se skija,ali nije kvalitetno i bezbedno i kako idu dani bice sve losije.Ko hoce neka mi veruje,a ko nece sve najbolje i polako.Skijam ja sa klincima po celi dan,ali veruj mi nisam ziv da se ne povrede.Onako kako ja inace skijam sam ne pada mi na pamet.
(+18) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Upravo sam na kameri Suvo Rudiste video zivotinju koja veoma podseca na vuka.Oko 18:24 h. Ako administrator ima mogucnost da pregleda lajv, voleo bih da pogleda.Mozda je i neki veliki pas u pitanju ali meni je izgledalo kao vuk. Bas je u krupnom kadru bio.
(+11) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Danas bio,nije tacno da popustaju,vrlo malo,sve su fino drzale do kraja,barem ove jace,gvozdac,krcmar,duboke,ne znam za ove slabije.Duboka popusta u klancu,ali to je uobcajeno,zbog velikog broja skijasa,inace u vecem delu je bila ok do kraja.Iznenadio sam se vrlo pozitivno
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Vreme je uzasno, magla nista se ne vidi... vetar.... Sneg bljuzgav.... ne moze se koraknuti Sa sezonom je na zalost kraj Ne gubite vreme i novac
(+32) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)PROGNOZA- Apsolutno se ništa nije promenilo, jače zahladjenje sa snegom stiže u noći 16 na 17 Mart. Veliki pozdrav!🙋♂️
(+35) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Meni se ovo čini kao poslednji trzaj...do srede i onada ponovo 8-10 C. NADAM SE DA GREŠIM!!!
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)..i meni se cini kao poslednji trzaj :)
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)NIsu isključeni! Pogeledaj: pumpa i SS
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Zasto ne rade topovi sada? Ovo je poslednja noc kada mogu da rade uopste.
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Palite na celu noc topove i lansere, postignuti su dobri vremenski uslovi!
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Aco Čačak Da pakujemo skije brate, prognoze ipak i nisu optimistične, deluje da će ipak samo kiša...?
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Malo je glupo uporedjivati ski centre po Alpima i Kop ali to je neka vecita rasprava ovde. To mozemo svakodnevno da polemisemo nema kraja. Ja danas procao sa zenom koja radi u Kicbilu godinama, kaze da ova godina sto se tice vremena je bila neobicna sa osetljivim manjkom sneznih padavina. Naravno skijaliste to nije osetilo niti je popunjenost manja ali su topovi radili mnogo vise nego sto inace rade. Ona zove to pistama da su ih konstantno sredjivali. Sta ocekivati na kopu, sve goru i goru situaciju sto se tice snega. Kada tu imamo nesposbne ljude koji vode skijaliste onda je i ovakva sezona vanserijski odradjena. Da se iole malo potrude i razmisle u kom pravcu treba da ide skijaliste mozda bi bilo bolje ovako od toga nema nista. A gradnja ko gradnja, SO Raska je zajedno sa XY ljudi videla sansu za zaradom ne i za nekim zdravorazumnim resenjem. Bilo je lepo i dalje je kada se kamion natanka u Leposavicu i uz Rudnicu potrosi pola tog istog tanka a radni sat je oprem dobro. U Konacima pola apartmana je imalo spor sa EPS-om zbog dugovanja, mnogi u pocetku nisu ni imali struju....4 vlasnika, suvlasnika....spa centri van vlasnistva zgrade, parkinzi dati u zakup....javasluk do 101 i nazad.
(+21) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Obzirom na globalno otopljavanje,sledeća sezona treba da krene i ranije,čim se stvore uslovi za rad akumulacije.Takodje cena ski pasa treba da bude dinamična i da prati ponudu-tražnju,odnosno da se prati priliv turista-skijaša, kao i promovisanje mrtvih perioda.Mora se puno bolje iskoristiti maksimalnih 120 dana u sezoni,jer decenijska politika cena ski pasa više nije održiva.Hotelski kompleksi,takođe moraju da koordiniraju svoj rad sa skijalištem,i da se više uključe TO Raška i Brus.Dolaze izazovna vremena,onako kako se do sada radilo,više nije moguće.Sve cene moraju pod reviziju,odnosno da se formiraju pod okriljem svih turističkih i uslužnih delatnika,a na dobrobit turista i održivog poslovanja.
(+29) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Odlazi cirkus iz našeg malog grada... Kako je sad sve melanholično pred kraj ski sezone,a veselo i vrcavo pred početak. Obećavala je ova sezona puno,a dala malo,nadajmo se više snega iduće. Nadao sam se ovaj vikend da ću odskijati još 2 dana,ali ne dade se-propadoše 2 dana od 10u sezoni.Polako jenjava i jutarnje otvaranje INFOKOPA uz kaficu,ali brzo će novembar. Dosta se obradujem kad u korpi sretnem 60,70 godišnjake,oni daju nadu i uvek tražim savete za kolena... I na kraju veliki pozdrav i zahvalnost Aci Čačak za trud i večiti optimizam da svima nama "izprognozira". Pozdrav i ostalim skijaškim braći i sestrama ! Živeo Kop !
(+89) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@markoBg79Одличан текст! Слажем се са свим! Ми смо 4-члана породица, деца у основној школи и њима је Копаоник довољно добар! Из Новог Сада смо, лако се стиже, за децу довољно стаза (за сада).Неко иностранство јесте далеко и ко има добро друштво да подели и трошкове и олакша пут - само напред!
(+14) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)SUSNEZICA- Lepa analiza nema šta. Ja ću samo malo da se nadovežem na komentar. Sneg u normalnim uslovima na Kopaoniku počinje da pada obično na temperaturama izmedju 0,5-1,5⁰. Izuzetci su da po nekad kiša sitna uz veliku vlagu može da pada i na blagom minusu, ili pak sneg da pada na +3⁰ u uslovima kada u rano proleće imamo padavine u jakim severnim strujama. Temperaturni opseg padanja snega može da zavisi od više faktora, to su uglavnom poreklo padavina, brzina vetra i jačina padavina. Ovih dana smo imali uglavnom nepravilni temperaturni gradijent, pa je teško predvideti na kojim visinama je padao sneg. Da uzmemo u obzir da je iznad 1700mnv. bio normalan temperaturni gradijent i da je vrh Kopa viši za tih 350m. znači da bude na nekih 2367mnv. temperatura gore ovih dana bi se uglvnom kretala ispod nule, max do +1⁰. To bi značilo da bi sve padavine gore bile u obliku snega, kad uzmemo u obzir količinu padavina ovih dana to bi bilo nekih blizu metar novog snega, plus stari kojeg bi na toj visini bilo realno više nego što ga ima u nizim zonama. To bi bilo zaista impozantno, ali bi već na nekih 2100mnv. bilo svega 10-15cm novog snega. Ovo je bila moja ,,mala,, razrada situacije šta bi bilo kad bi bilo. Veliki pozdrav!🙋♂️
(+38) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@markoBg79 Dobar tekst, ali nedostaje jedna analiza, odnos km na stazi i utrosenog novca. Za 6 dana na dobrom skijalistu, uz malo srece sa vremenom moze se preci na skijama 240 - 400+ km, na Kopu 120 - 200(max). Trebalo bi podeliti ukupan trosak sa kilometrazom, pa videti sta je isplativo. Ovo vazi za one koji na zimovanje idu zbog skijanja
(+24) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Molim da se poruka G-dina "A" stavi na naslovnu stranu portala pinovana za vjeki vjekov.Hvala.
(+20) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Sofija poslao email, SS odgovaraju da cu za 15 dana dobiti odgovor 😄
(+11) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)T1000 Prvo, ništa nije istopljeno do zemlje kako kažeš, staze koje su najviše osnežavane i dalje imaju podlogu sasvim dovoljnu za skijanje, nema ih mnogo i podloga je trenutno loša, ali skijanje je moguće. Drugo, niko ovde ne misli da treba da se danas tabaju staze, već kad dodatno padne sneg koji je najavljen, plus dva dana osnežavanja, što je sasvim dovoljno da se sezona opet otvori/produži bar 10 dana. Treće, interesovanja za skijanje u aprilu ima i više nego dovoljno, s obzirom da je mart bio katastrofalan i da su mnogi otkazali svoje odmore.
(+13) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)T1000 Gresis druze. Sneg vestak na staze nije potpuno izgubljen ovaj sneg je dosao na i te kako dosta snega koji je bio na stazama. To je pod jedan. Pod dva ne znam da li se secas one godine kada je palo 25cm novog snega na nikakvu podlogu SS je otvorila skijaliste 22 Aprila. Znaci da se moze kad se hoce. Nego tada su SS vodili drugi ljudi.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)T1000 Nije palo 70cm za dva dana. Palo je od 25-30cm svezeg snega. Znam bio sam da skijam te godine tada. A imas i arhivu kamera pa proceni koliko je snega palo . 3 dana skijanja i jugo a sad je u najavi 7 dana sa minusom znaci jos bolje. Ako hoce mogu da otvore da se skija bar na 3 staze. Nisu isti ljudi tada je bio direktor onaj sto sada vodi Jahorinu. Sledece godine je otisao sa te funkcije koliko se ja secam.
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Baš tako. Vreme je savrseno, pa evo i ovog momenta jelke su se zabelele. Pa i da dodje tih 10 skijasa samo, kao sto Pera kaze skijaliste treba da radi. Kao i za filharmoniju tako i za neke druge stvari. Jel treba ukinuti prevoz u potpunosti u periodima kada se njim vozi samo 10 ljudi. Npr 12 uvece, 5 ujutru...
(+24) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Pratim kamere i vremensku prognozu narednih par dana i hocu suzu da pustim
(+31) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Sipa kao usred januara uz debeo minus i povoljne uslove za osnežavanje danas i narednih 5 dana. Da li će se neko iz Skijališta urazumiti, pustiti topove i obezbediti novih minimum 7 dana skijanja?!
(+23) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)