Da li postoji mogućnost povratka depozita za prošlogodišnje plastične ski pass karte
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Може ли Ацо Чачак да нам напише нешто за следећу недељу,од 23.01.-27.01.? Хвала,поздрав!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Zna li neko lokacije "toi toi" toaleta na Kopu?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-7)@Razlozzi - U pravu si, subjektivni osecaj juce i prekjuce me je prevario, nerealno je ds rade staze i putevi koje sam naveo. Sportski pozdrav i sve najbolje.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)@Aca Cacak moze li prognoza za februar ⛷️⛷️⛷️ Unapred hvala
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-12)@Darko 932Ako si se za dva sata smrzao skijanje druze za tebe.Probaj sah,pikado,bocanje,kuglanje nemoj-mozda se povredis.Po ovakvom vremenu si uspeo da se smrznes 🤔🙄Za dva sata si realno izgubio oko 6 zica.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-37)@ hanter pisao je na tu temu...baci pogled na chat..koliko se sećam prva dekada februara najavljen povratak zime i nešto snega..
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@DW Istina je ;) mir konacno na plazima KGB i Pacica!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Odlično je videti koliko znači akumulaciono jezeri. Zamislite prethodnih 15 sezona sa njime? Koliko bi bilo manje gužvi, i koliko bi skijanje bilo pouzdanije? Spedece nek izgrade na suvom rudistu akukulaciju i prosire skijaliste na 200 km staza i ondanje kop kompletiran
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-11)Rade topovi
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Nemaju posecenost koliko su zamislili, pa zato i ne osnezavaju.. koliko para - toliko muzike
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-16)Maja (Android) pakuj se!! guzve nema na stazi video nisam da je progledala...kimi u prognozi zbori anticiklon u najavi znaci top skijanje sledece nedelje!!!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Suncana 21 godMali Karaman 21 godPancic ekspres 19 godDuboka 1 19 godDuboka 2 19 godKrst 15 godGobelja 15 goditd,,,i sta cemo sad :) zna li neko koji je radni vek doplermajerovih zica?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Sad gledam ove Bele reke..Kako radi ova staza 15(Bela Reka 1),koja je na nižoj nadmorskoj visini (blizu Brzeća) a ne radi ova 15a koja je na višoj visini (Bela Reka 2)? Ako je problem nedostatak snega?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Prošla nedelja nije se čekalo nigde. Ova nedelja pakao od gužve svuda. Žicmen kaže preko 10k skijaša.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)juce i danas puding od magle..dzaba sto su staze dobre kada nista ne vidimo ;D
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Ubija ova kondenzovana vodena para :(
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Ide 2 dana snega pa 10 dana otopljenje.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Smarate Marom. Ljudi pisite kakvo je skijanje! Dolazim 05.03.! Aco daj opet optimizam tvoj.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-12)Pocetnicima je potrebna i staza sa tanjirom kako bi isti savladali a slozicete se samnom da je Masinic postao tesan tako da bi pored Krsta Malo jezero bilo idealno . U inostranstvu se i pored obelezenih staza za pocetnike grupu pocetnika prati jos dva instruktora koja pruzaju zastitu i bezbednost . Cas nije skup nego je mnogo instruktora bez iskistva .
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Nocno odlicno,nigde nikoga,svaka peta korpa po jedan ili dvoje.Na stazi pola borderi,pola skijasi i to solidni,nema guzve i svi voze s'' merak.Temparatura pala,staza stegla.RetraG(Z)i izasli rade.Ujutru ce biti ok,a za posle 11-12 ...Pozz.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@Defector Šta konkretno na ovakvoj stazi dobede do povrede, molim za pojašnjenje i savet za nas početnike na šta da obratimo pažnju i kako da skijamo, pošto ovaj komentar unosi nemir...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Krcmar je bio vrhunski ceo dan,
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Odlicne i gvozdac i ledenice,skijao danas od 2 do pola 4
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Izbacio Infokop jutarnje skijanje juče i danas:Link >>>Školski primer anticiklona u martu :)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Trebalo bi ipak do nedelje da se odrzi kvalitet staza. Ne moze bas da se sve istopi za dva dana. Još ako celu noć bude bilo osnežavanje, a verovatno hoće, onda bi trebalo da bude ok do kraja nedelje a onda ponovo topljenje do sledećeg minusa. Valjda topovi mogu na temp ispod -5 i da bude niska vlažnost. Svakako mi dolazimo u subotu i nedelju da se iskoristi još ovaj minus koji nije bio ni u januaru.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Milice carice! Upravo gledam-pumapju :D! Svaka čast! Ja dolazim sutra i računam petak i subota, a nedelj je uptna.Svaka čast Sk.Srbije, ali stvarno moraju da porade na ceni kada 30% staza radi:)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Danas staze popustile, ali ja biram da verujem prognozama koje ovog puta najavljuju ozbiljno snežno zatrpavanje krajem sledeće sedmice! @Aco Čačak Ima li nade brate?
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)@MecavaMeni je Bjelašnica vrh,licno lepsa od Kopaonika ali malo daleko.Prosle godine je na njoj bila katastrofa sezona.Mozda nema bas plavih staza kao Kopaonik,ali za malo bolje skijase je odlicna,smestajni kapaciteti su odlicni (mada i gore zidaju mic po mic), cene svega su 50% nize od Kopaonika,parking nije problem,cisto je (za sada), Sarajevo je na 25 min. kolima i ljudi su divni za razliku od nasih "lokalaca" koji samo da ti otezaju i ogade planinu.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Ljudi, da li vi stvarno mislite da se skijalište pali na dugme? Ima 3 cm snega, stari veštak istopljen do zemlje. Da bi se ponovo napravila snežna podloga, treba minimum 5 dana da topovi rade non-stop. I to pod uslovom da je dovoljno hladno i bez vetra – što je veliko “ako”. U sve to ide struja, voda, radnici, dizel… ozbiljne pare. I taman kad sve to uspeš da napraviš, dođe jugo i sve nestane. Nije ovo decembar. A skija 200 ljudi. Stvarno, budite realni i prestanite da maštate iz fotelje kao da neko samo čeka da vam pod prozor navuče stazu.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-12)Ja mislim da je u svakom "biznisu" zadovoljstvo potrosaca najvaznije. Skijalista treba da razmisljaju tako. Svi mi znamo da sve to kosta ali isto tako svi mi znamo koliko se para zaradjuje i kako. Ne moze niko da kaze da ce biti u minusu ako recimo padne sneg sledece nedelje puste topove na 4,5 staza. NE OTVARAJU IH ZA VOZNJU DOK IH NE SREDE, da ne budu alavi pa kao daj odmah pare da se zarade. Nego da naprave dobre staze sa dosta snega koje ce od momenta pustanja da drze 10ak dana. Ne mislim da ih puste u sredu, neka puste u petak, subotu i neka odrzavaju do posle Uskrsa, mnogo ljudi dolazi na Kop za Uskrs. I eto iskoriscenog vremena. Drugo, Kopaonik sluzi i profesionalcima ne samo nama rekreativcima. Generalno SS moraju da promene menadzment pod hitno kako bi od planine koja ima mnogo potencijala mogli da naprave najbolje skijaliste na Balkanu.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-4)kardiolozi okupirali infokop forum... seminar imaju u Grandu i Gorskom p bi da skijaju ;D
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)Pa kada bi skijaliste radilo u Aprilu kada vremenski uslovi dozvoljavaju, mozda bi se ljudi i organizovali da dodju. Ovako, posto obicno ne radi, svi smo skije okacili na tavan. Ovo mu dodje kao kokoska ili jaje, ali neko mora da pocne da stvara naviku skijanja u Aprilu, a to mogu samo SS. Nemogu skijasi planirati skijanje u Aprilu, kada 99% skijaliste nece raditi.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)@Skijas cemu takav komentar? Apsolutno je u pravu, pa nisu SS tvoja privatna firma. Ovaj komentar najvise govori o SS, mozda bi ste mogli da ovaj odgovor okacite u Suncanu Dolinu da ga svi vide kao lajt motiv SS.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-5)Skijalište da radi za jednog skijaša?! Drug Tito je umro 1980. Komunizam u nekim glavama još nije.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-34)Ne razumem, kakve veze to ima sa komunizmom. Ljudi porede samo odnos SS i deuga skijalista gde nema mnogo skijasa pa skijalista rade. Najvise volim ljude koji se porede aa gorima od sebe pa ce tako i Kopaonik da porede sa gorim skijalistika pa kao ne, mi smo zapravo super. Tako nam je jeste zbog takvih mozgova.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-2)Otvorite odmah sezonu 2025/26 jer ste u mogućnosti.Naravno jeftino skijanje za decu. Plaćanju raznorazne školice u prirodi umesto da načune skijanje za sedam dana. Prosto je sramota da stanovnici Raše, Brusa, Leposavića, Kuršumlije ne znaju da skijaju.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Bjelasnica otvara skijaliste. Eto,a vi se hvalite kako ste broj jedan u ovom delu evrope. Jes kako da ne.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Radiće Bjelašnica. Puštaju 2 staze.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)Evo šta kaže ChatGPT koji su preduslovi za ponovno otvaranje skijališta nakon perioda zatvorenosti i da li je to isplativo.Kako bi se omogućilo bezbedno i funkcionalno ponovno otvaranje skijališta koje je zatvoreno više od nedelju dana, neophodno je sprovesti sledeće operativne i tehničke korake:1. Reaktivacija Gorske službe spasavanja (GSS)Neophodno je organizovati povratak pripadnika GSS-a na planinu, kako bi se obezbedila neophodna služba spasavanja i interventna spremnost u skladu sa bezbednosnim protokolima za skijališta.2. Ponovno angažovanje medicinskog osoblja i otvaranje ambulantePotrebno je obezbediti dolazak lekarskih ekipa iz Kliničkog centra Srbije, kao i njihov smeštaj na planini. Ambulanta mora biti u potpunosti funkcionalna kako bi se obezbedila medicinska podrška za sve korisnike skijališta.3. Reinstalacija signalizacije na ski stazamaS obzirom na vremenski prekid u radu, sve oznake, znaci upozorenja i informacije na stazama moraju biti ponovo postavljeni i provereni, u skladu sa propisanim standardima i normama za bezbednost skijaša.4. Postavljanje zaštitnih strunjača i sigurnosnih mrežaNa svim aktivnim i otvorenim stazama neophodno je postaviti zaštitne strunjače na rizičnim mestima, kao i sigurnosne mreže, u cilju prevencije povreda i kontrole kretanja skijaša.5. Povratak radne snage angažovane po ugovorimaPotrebno je reaktivirati radnike koji su angažovani po ugovorima, a koji su raspoređeni na ključne pozicije kao što su: veštačko osnežavanje, rad na žičarama i kontrola staza (redari).6. Ponovno pokretanje sistema veštačkog osnežavanjaSistem za veštačko osnežavanje mora biti ponovo aktiviran, što podrazumeva tehničku proveru, punjenje akumulacionog jezera (koje je verovatno na minimalnom nivou), kao i značajne troškove električne energije za funkcionisanje sistema.7. Angažovanje operatera tabača i pokrivanje troškova gorivaNeophodno je vratiti operatere mašina za tabanje snega, te obezbediti potrebne količine goriva za njihovo funkcionisanje, kako bi se pripremile i održavale ski staze u optimalnom stanju.8. Ponovno otvaranje prodajnih mesta za ski-pass kartePotrebno je angažovati zaposlene na prodajnim šalterima i digitalnim servisima za prodaju ski karata, kako bi se obezbedilo nesmetano funkcionisanje sistema naplate i ulaska korisnika na skijalište.9. Inspekcija stazaPre nego što staze budu puštene u rad, neophodno je izvršiti fizičku inspekciju terena – provere na pojavu oštećenja, zaleđenih delova ili novih prepreka koje su mogle nastati usled vremenskih uslova. Nakon što se sistem veštačkog osnežavanja aktivira, potrebno je da tabaci nekoliko puta pređu staze kako bi se sneg sabio i formirao kvalitetnu podlogu.Da li se isplati otvaranje skijališta na samo 5 dana u aprilu?Na osnovu trenutne situacije, tehničkih zahteva i sezonskih faktora, otvaranje skijališta na svega nekoliko dana u aprilu vrlo verovatno se ne isplati, i to iz sledećih razloga:1. Visoki troškovi ponovne aktivacije- Pokretanje veštačkog osnežavanja (voda, struja, sistemska provera)- Punjenje akumulacionog jezera (ako je na minimumu)- Angažovanje osoblja (GSS, lekari, redari, tabačlije, prodaja ski pass-a, tehnička služba)- Troškovi goriva, smeštaja i dnevnica- Ponovno postavljanje signalizacije, zaštitnih mreža i strunjača2. Izuzetno slaba poseta u aprilu- Statistički gledano, april je mesec sa najmanjom posetom u sezoni.- Većina skijaša planira svoje aranžmane do kraja marta – interesovanje za skijanje rapidno opada posle prolećnog preloma.- Pored toga, vremenski uslovi su promenljivi, sneg brzo degradira, a dnevna temperatura često prelazi tačku topljenja.3. Kratak vremenski okvir za povraćaj troškova- Ulaganja u pripremu sistema su ista kao za mesec dana rada, ali prihodi se ostvaruju u samo pet dana.- Rizik od vremenskog pogoršanja u tom periodu dodatno smanjuje potencijalnu isplativost.4. Nepovoljan odnos napora i koristi- Kompleksna logistika (dovođenje ljudi, restart sistema, bezbednosne provere) zahteva mnogo resursa za vrlo ograničen efekat.- Veliki broj ljudi i sistema mora da funkcioniše sinhronizovano – za samo nekoliko dana rada to je više trošak nego investicija.5. Povećan operativni i reputacioni rizik- Svaka greška ili incident u tom kratkom periodu (kvar na liftu, nezgoda, loše stanje staza) može dovesti do lošeg utiska kod korisnika i narušavanja ugleda skijališta.- Teško je održati visok standard usluge kada se sistem iznova aktivira na kratko vreme.Kada bi se to možda isplatilo?- Ako su u pitanju praznici (npr. Uskrs, Prvi maj), kada se očekuje velika poseta.- Ako postoji neka promotivna ili strateška vrednost (npr. očuvanje imidža, ugovorene grupe, turistički paketi).- Ako je moguć produžetak rada i posle 5 dana.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-11)Problem je jer je pre 3 godine urađen gasovod po obodu Kopaonika, Aleksandrovac-Kopaonik-Raška-Pazar. Iako tvrde da on ne utiče na zagrevanje tla, utiče i to su i dokazale poslednje 3 zime. Na žalost priroda nam daje nesebično ali mi ne umem to da cenimo i lupamo joj šamare. Mnogo toga u budućnosti neće zavisiti od znanja meteorologa i stručnjaka već od odgovora prirode na ono što joj radimo. Da se ovalo loša sezona nikada više ne ponovi!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-32)Radi Brezovica još sutra
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Mogli ste otvoriti Karaman danas, ali ste neradnici ipak!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-19)Da li ima neko informaciju da li ce skijalista da utabaju ovaj sneg da pripreme podlogu za sezonu ili će da puste tek tako ovaj poklon
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-6)@Čemi @Aco čačakKao što reče, Slovenci to rade, oni izgube do 30% snega preko godine. Stručnjaci za klimu će znati bolje da li je Slovenija drugačija tako da kod nas to ne može, meni laiku deluje da bi to moglo i na Kopu. Doduše, moglo bi svašta, ali ništa.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)Radomire idi ti lepo za neki vikend na alpe,pa nam javi koliko si skijao a koliko proveo u putu:D
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-13)Vratio bih se na priču s početka jeseni, kada sam ovde pisao o zalihama snega koje ozbiljna skijališta prave za sezonu unapred, a dobar primer iz bliže okoline je Planica, iskoristili su uskladišteni sneg od prošle sezone da naprave stazu za nordijsko skijanje. Planica je uzgred rečeno na skoro 1000 metara nižoj nadmorskoj visini od Kopa. Ističem ovo jer, po prognozi sudeći, ozbiljnijeg prirodnog snega ili minusa koji bi stvorio nekoliko dana uslova za pravljenje snega do najavljenog ski openinga teško da će biti, osim ako se ne desi neki veliki preokret u međuvremenu. Jednostavno se mora razmišljati u ovom pravcu ukoliko želimo da uvek imamo bar jednu stazu sigurno spremnu krajem novembra, odnosno početkom decembra. Pozdrav za sve ski fanatike i verujem da će nas uskoro ipak iznenaditi neki ozbiljniji sneg, nije odavno...
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-1)@Бошко Netačno. Taj sneg u Planici se koristi pre svega za stazu za nordijsko skijanje, dužine 5km, a skakaonice, (sem glavne koje se osnežava tokom zime), su sa veštačkom podlogom. Pre nekoliko dana, na 10 stepeni celzijusa, staza za nordijsko skijanje osnežena snegom sačuvanim preko leta, počela je sa radom. Pozdav!
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@čempipogledaj meteo podatke i to "temperaturu tačke rose". Kad to padne ispod -3 ili -4 onda mogu da se pale topovi.Sistem osnežavanja nije nov niti postoji nešto bolje od onoga što trenutno postoji i što ima na Kopaoniku. Fizika je takva da se voda ledi pod istim uslovima kao i pre godinu ili pre 1000 godina.Na Kopu je sam prošle godine proširen kapacitet dodatnim pumpama i velikim jezerom za vodu što sam označi da odjednom može mnogo više staza da se priprema (ranije jedva 3-4 staze u isto vreme).
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-0)@Mecava Cela Evropa u 80-100% vlage a ti pricas besmislice o lokalnom ekosistemu. Osnezavanje Duboke?! U kojoj ti fantaziji zivis burazeru?! Napolju tropski akvarijum. Ako naprave KGB bice dobro.
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)