@SneguljkoNeće biti snega ni ove godine kao ni prethodnih, čekaj sledeću godinu. Mi, koji skijamo svake godine bez snega uživaćemo bez zanovetala kojima sve smeta.
(+32) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Iggy... 10%
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Dejane, radno vreme skijalista ce se produziti kad se i dan produzi. U Decembru je dan najkraci, tako da posle 15:30 vec pada mrak. Mislim da je prosle godine od NG produzeno na 16:00 a u feb do 16:30
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Pada pada, kako lepo pada. Videh da ce narednih dana da budu izuzetno povoljni vremenski uslovi, a sledece nedelje ce biti ozda i veci sneg. Pozitivno je sto je se krenulo sa pripremom Dubokih, mislim da treba da ukljuce i Krcmar. To onda izuzetno menja stvari na bolje. Ako se minus odrzi i obistine prognoze RHMZa o jos 10 sneznih dana u decembru, eto za Novu godinu ful staza na Kopu. Snezni pozdrv ljudi.
(+24) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@profesor Vetar je izuzetno jak. U ponedeljak je bila ista situacija. Na vrhu sunčane je neprijatno jak a mogu misliti kako je na pancicu i drugim vrhovima (Gobelja, Krčmar itd). Uz to, već juče je bilo jakog vetra (ni blizu kao danas) i to je bilo teško podnosljivo. Zbog toplog vetra delovi sunčane su mestimično skoro pogledali. Sreca pa je u prethodnom periodu bilo puno padavina i sve staze će preživeti ovih par dana ali taj južni "fen" je zaista ubistvo za sneg.
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Noćna staza se pušta u petak i tada je besplatno korišćenje iste, zatim Mali karaman i druga staza Krst, a priprema se i Crvena Duboka i pokušaće da je osposobe takođe.
(+17) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Da li neko zna od kada rade kucice za prodaju ski pasa ujutro) hvala
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Da li neko zna da li je renovirana staza Marine voede, tj. da li je uradjena zicara na obe strane kako je receno prosle godine (trebalo je da se prosiri sa jednog tanjira na tanjir sa obe strane zicare) pa me zanima da li je to uradjeno i da li radi staza, ili je sve kao i prosle godine sa jednom zicarom - tanjirom.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ne znam koliko je tačno bilo skijaša ali gužve nigde nije bilo. Uopšte se nije čekalo u redu, a samo skijanje na otvorenim stazama je bilo odlično.Razlozi zašto je bilo manje skijaša su sledeći:1. Prošlogodišnje nenormalne gužve koje su dovele do toga da ljudi izbegavaju Ski opening2. Ski pass koji je realno skuplji 2.9 puta u odnosu na prošlu godinu3. Vrlo malo prirodnog snega4. Dva Ski openinga, pa se dosta ljudi odlučilo za drugi zbog manje cene ski passa (30% naspram 20% popusta) i sigurnijeg snega odnosno više otvorenih stazaPrvi put je ovo bio skijaški opening, a ne manifestacija jer je moglo normalno da se skija.Najgore su prošli smeštaji u Vikend naselju koje je bilo u većini slučajeva prazno. Smeštaji u centru će da se izdaju u oba termina (doduše i tu je bilo praznih) manje skijaša će da skija zbog cene ali će skijanje da bude kvalitetnije a zarada Skijališta ista, ugostitelji će realno da zarade isto jer i ovako ne mogu da prime toliki broj skijaša. Izgleda da će na kraju sve da se svede na meru kapaciteta skijalista, a ova hiper izgradnja će nadam se uskoro da prestane jer će biti sve više i više praznih smeštaja zbog malog kapaciteta skijališta.To će da dovede do pada cena izdavanja ali i pada cena nekretnina koje su sada nerealno visoke.Skijališta imaju dve solucije ili da tokom cele sezone bude potpuni haos od gužve i da niko ne bude zadovoljan ili da povećaju cene i da skija daleko manji broj ljudi ali kvalitetno. Ni jedna ni druga varijanta nisu dobre, a osnovni krivac svemu tome je hiper izgradnja smeštaja koja ne prati razvoj skijališta (4x veći smeštajni kapaciteti u odnosu na kapacitet staza). Čak i da se sada prestane sa izgradnjom trebaće godine da kapacitet skijališta dostigne smeštajne kapacitete. Drugi problem je mali potencijal za dalje širenje skijališta Kopaonik. No šta je tu je...
(+55) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kakav srecna pocetak sezone za skijalista sa ovim snegom .Aj sad jos da nas ispostuju i pootvaraju sve staze na vreme
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Gde staze mogu dalje da se sire uopste? Mala Gobelja je jedino nesto koje mi pada na pamet. Jel moze neko malo na tu temu, stevs ili neko bar slicno upucen?
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Marina SJat restoran je sasvim ok, 1870 din na dan po osobi(dorucak-vecera)e sad kolika su vam deca? Mislim da do 10 god je 50%
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@sskjas Vikend naselje nema sanse za razvoj, probijene ulice su suvise uske, parcele uzurpirane a infrastrukture nema. Izgradnja infrastrukture sada je skuplje nego srediti Jos banju ili Brzece. Gondola i broj skijasa bi u dve sezone doneli profit da bi se ceo novi Kop u smislu staza mogao napraviti. Znam da ste svi u naselju u tim nadama da se to razvije, ali to je jalovo ocekivanje. Realno kad saberes teren, vec postojanje velikog btoja objekata bez infrastrukture a i blizina admin linije nije zanemarljiv faktor. Tako da je bilo kakva drzavna investicija u naselje bacen novac i to ljudi koji se bace razvojem znaju. Uostslom svi ski centri u svetu smestajne kapacitete imaju u podnozju i tek poneki hotel na samom skijalistu. Upravo iz razloga cene gradnje i dovlacenja infrastrukture na samu planinu ili u blizini staza. Nisam ja ovde pametan,samo predocavam ono sto je vidljivo i logicno. A ponesti i znam 😉
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)53 cm na fr gori trenutno
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Što se tiče sunčanih dana svi smo mi subjektivni zavisno od perioda do perioda ali objektivno sagledavanje je ipak statistika. Evo šta ona kaže.InfoKOP je do sada uneo 2033 skijaška dana u bazu (16 sezona). Od toga oblačnost 3/8 i manja je bila u 674 slučaja. Tako da možemo reći da je na Kopaoniku u toku skijaške sezone svaki treći dan sunčan (33.15%).Bilo je sezona kao pre dve godine kada je sunčanih dana bilo 53.9% ali i kao 2006. kada je bilo samo 17%.Evo linka za detaljniju analizu:Link >>>
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Да ли неко зна да ли ће да ради Мали Караман сутра у недељу 16.12? Питам зато што је данас затворен због пуцања цеви за воду и почетак је био поплављен.
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Niko nije rekao da su vidoviti, svima znace njihove prognoze, nego vise sa stanovista fenomena, da Kopaonik u poslednje vreme kao da zaobilaze velike padavine. Znacio bi ovaj sneg za pripremu staza, da je bar palo pola kao u Beogradu, ali valjda ce pasti neki novi. U svakom slucaju voleo bih da sam gore, nezavisno da li je 20 ili 50 cm ili bilo gde gde moze da se skija.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kliker, nema vise snega nego prosli decembar. Bilo ga je prosle godine vise od ski openinga, pa sve do NG. Koliko se secam i za S.Nikolu i za ski open. od 45-50cm, uz dosta lepse vreme(doduse hladnije). Pozz.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Combe Moja je greska mozda,mislio sam na predproslu sezonu. Izvinjavam se,mada nije da ga nema ima ga dosta a i bice ga jos..Veliki pozdrav za dobre ljude..
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)PozdravSta pustaju sledece od staza? Koliko sam razumeo - Duboka proradila?Hvala na informaciji
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ne znam za te sto si naveo ,ali mislim da u Markoni sport imas da iznajmis skije po klasama i da imaju bas ozbiljnih modela...uglavnom rade Head za prodaju,za rentu ne znam.
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Da posebno u donjem delu gde na nekoliko mesta ima i kamenja i zemlje. Danas nešto više ljudi ali ništa strašno..
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Magla danas
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)a joj koja guzva
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Konačno SNEG.Pljuskovi snega .
(+15) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@M1k1: tacno a evo i fotografija danas u 14:30hhttps://bit.ly/2EN0fLLhttps://bit.ly/2Sn1Mvghttps://bit.ly/2QO1Asf
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Za sada nema guzve Prvi na dubokoj , prvi na krcmaru. To cu da izvozam , pa da odem do gobelje da vidim kakva je tamo situacija Kazu da pustaju danas. Verovatno je guzva samo u centru, a za one koji ozbiljnije skijaju uvek se nadje neka takva staza Nema sunca ali je trenutno dobra vidljivost , bez jakog vetra Pozz
(+19) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Samo da dopunim. Evo vec treci krug pravim na Krcmaru , pored mene jos samo dva skijas na toj stazi. Milina
(+16) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Danko da te malo ohrabrim...2013 sam pokidao ligament... istina na fudbalu.. u toku 2014 operisao.. 2015 stao ponovo na skije i vratio sa na fudbal.. i skijanje i fudbal sad idu odlicno.. kao da se nikad nista nije ni desilo (leva noga) u 90% slucajeva pucaju na slabijoj nozi.. na fudbalu koristim ortzu, ponekad i na skijanju.. u principu mi ne treba ali nije zgoreg imati je, kad vec ne smeta.. psiholoski mi mnogo znaci..Da skratim i ne davim forumase.. posle operacije sve je na tebi.. upornost i vezbanje.. teretana teretana i samo teretana, cucnjevi, cucnjevi i cucnjevi,trcanje,stepenice.. sve moguce vezbe za noge.. SRECNO i uporno..Svim skijasima sve najboje i naravno pazite svoje zdravlje a i tudje.. posebno obratiti paznju na decu..Vidimo se krajem januara na Kopu..
(+21) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Stecna i tebi Goci!
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Sve instalacije diskova na kopaoniku su stari 20-25 godina sa minimalnim ulaganjem sta ocekivati nego da pucaju...
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ovako je izgledalo... Link >>>Link >>>
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Blockda, sasvim je normalno i pozeljno da na stanju u magacinu budu SVI potrebni rezervni delovi za sve instalacije (zicare), svaka druga opcija koja podrazumeva ad hok nabavku iz inostranstva je neodrziva.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Polako ljudi sa tim sestosedom na gvozdac. Mislim ali neka me neko ispravi ako gresim, da je veci kapacitet skijasa na cetvorosed na pancicu nego na sestosedu na gvozdacc. Iz razloga sto korpe mnogo brze dolaze i gusce su postavljene. Treba pogledati kapacitete i performanse oba i videti. Ja gledao nisam. Pozdrav.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Idemo redom Dragane:1. Ne možeš da prebaciš Pančić na Gvozdac i obrnuto jer ovo nisu lego kocke. Žičare su približne dužine ali je razlika u visinskoj razlici ogromna - 240 naspram 380mnv. Ne može isti pogonski agregat da se koristi niti iste mašinske konstrukcije niti bilo šta drugo.2. Tada je bila dilema da li novu žičaru graditi na mestu Malog karamana ili na Gvozdcu. Mali karaman ima četvorosed i tanjir te je kapacitet staza uz Mali karaman daleko premasen sa ove dve žičare. Da je to urađeno, Mali karaman takođe ne bi mogao da bude prebačen na Gvozdac iz istih razloga kao što ni Pancic ne može. Žičara bi verovatno bila prebačena na neku drugu planinu. Takođe plan je da gondola iz Brzeća ide paralelno uz Mali karaman do Vojnog doma sa međustanicom na Malom karamanu. Dakle i gondola će, ako se ikada izgradi, moći da zameni Mali karaman.3. Kapacitet staza uz Pancic ekspres je i sada daleko manji nego kapacitet postojeće žičare. Ako bi se tu izgradila žičara sa većim kapacitetom to bi tek bilo pogibeljno za skijanje. Sa osmosedom ili šestosedom jedino da se počisti sva šuma sa Suvog rudišta do centra pa da se skija normalno što niko normalan neće da uradi.4. Popunjenost Gvozdca je trenutno nešto ispod 30%. To je tako iz dva razloga. Prvi jer je što do ove sezone bila samo jedna staza uz žicaru te se ta staza vrlo brzo "uništi". Sa dve nove staze i dve postojeće (ako uzmemo u obzir Ledenice i veštačko osnežavanje sledeće godine) to već postaje respektabilo skijalište. Tu ima potencijala da se još širi skijalište prema Beloj reci sa još jednom žičarom i prema Vučku sa još nekoliko blažih staza. Sve je to u master planu predviđeno. Drugi razlog je što dobri skijaši izbegavaju Kopaonik zbog manjka dobrih staza i ogromnih gužvi.5. Institut za Urbanizam i arhitekturu Srbije je na zahtev Skijališta 2015. godine uradio studiju u kojoj stoji sledeće: Ukupan kapacitet postojećih alpskih ski-staza i ski-puteva Ski-centra na ukupnoj površini od 1.629.404 m2 (162,94 ha), ako se računa sa najnižim normativom od 333 m2 za skijaše početnike (po Pravilniku), iznosi 4.893 jednovremena skijaša, a sa realnijim normativom od 400 m2 po skijašu na srednjoj/plavoj stazi, ovaj broj bi iznosio samo 4.074 jednovremena skijaša. U odnosu na kapacitet žičara od najmanje 12.000 do 14.000 jednovremenih skijaša jasno je da je kapacitet ski- staza i ski-puteva manji tri puta, odnosno da je standard skijanja nizak. Deficit ski-staza i ski- puteva vezan je prvenstveno za nove četvorosede i posebno šestosede, kao i za dvosede „Bela reka“.6. Guzve u centru su direktna posledica sulude gradnje u centru Kopaonika. Kapacitet staza je sada sigurno skoro 5 puta manji od kapaciteta smeštajnih objekata. Takođe punjenje ski centra skijašima je potpuno neravnomerno te preko 50% svih vožnji voze žičare iz centra (21% samo Karaman greben, a staze su iste širine kao kada je bio Pomin dvosed sa troduplo manjom brzinom). Potrebni su novi parkinzi na svim mogućim polaznim zičarama koje su bliže ili na putu. Dakle pravljenje šestoseda na mestu Pančića je gašenje požara benzinom. 7. Ski centru Kopaonik su potrebne raznovrsne staze i staze za FIS takmičenja, a ne kalemljenje po svaku cenu novih instalacija u centar i dalja neplanska gradnja smeštaja. Nekadašnja ideja je bila da se više ne gradi u centru nego u Crvenim barama i da odatle ide nova žičara na Vučak tj. početak Gvozdca, druga žičara na Gobelju i izmeštanje puta u Crvene bare. Time bi se najbolje rasteretio centar.8. i za kraj poređenja radi kapacitet šestoseda Gvozdac sa haubama je 1800 skijaša na čas, a kapacitet Pančić ekspresa četvoroseda bez hauba je 2400 skijaša na čas. Dakle iako se vozi šest skijaša istovremeno na Gvozdcu ne znači da se za sat vremena preveze više skijaša nego na četvorosedu Pančić. Haube takođe nisu rešenje za Pančić express jer je ruža vetrova na Suvom rudištu takva da bi žičara imala daleko manji broj radnih sati.9. Živeo Gvozdac :D
(+54) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Radno vreme zicara je vraceno na 9h. Mi smo tako uzivali u praznim stazama od pola 9... da li vredi da molimo da se makar produzi taj kratak period kad zice rade od pola 9? Stevs, molim te uvrsti tu molbu u listu nekih zahteva skijasa koju ponekad prenosis Skijalistima Srbije.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Sve tacno,jedina opcija je širenje Skijalista sa smještajnim kapacitetima ka bruskoj strani uz spuštanje dve žicare sa druge strane Gobelje i ka Belim Rekama(Struga) itd uz naravno Gondolu iz Brzeca .Postavljenje pokrivenog sestoseda sa te lokacije je pogrešno zbog vetra
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kakvo je stanje ka Brzeću, sutra treba da se vraćam, a vidim danas da vecina vozi sa lancima?
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Eh Milane ti ga pretera sad. Razumem da je Kopaonik poseban i ima neku draz ali kao Planina a nikako kao ski centar. Odusevljen covek uredjenosti staza a skija 50 dana u italiju,gde znamo da su staze mozda najuredjenije u evropi.. Slika covek planinu,slika nesto novo da mu ostane uspomena,a bolje da slika dole oko parkinga i gde ljudi bavaju smece na sve strane i tajkuni parkiraju automobile na sred staze.. Pozdrav za srpskog zeta iz italije i sve dobre ljude. Samo smireno i oprezno i uzivanje je tu..
(+17) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Stevs mislim da najveci kapacitet neiskorisceni na planini jeste potez sa vrha Gobelja gledano od izlazne stanice desno ka Krivoj Reci. Tamo postoje strasno dobre padine okrenute sever severoistok na kojima sneg stoji prakticno do proleca koje bi mogle da se iskoriste da se uradi jos 5-6 novih staza. Generalno najbolji kapaciteti neiskorisceni za prosirenje skijalista se nalaze tamo na Gobelji. Cela ta padina sa druge strane gledano je neiskoriscena a uvek je pod snegom.
(+20) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Oko 17h se popeo iz pravca Brzeća. snega ima po putu na nekih 7-8km od Brzeća, a od Brzeća policija ne pušta bez lanaca. Najvise duva na jarmu, ima i smetova pomalo, prošao i čistač. I dalje Pada umeren do jak sneg uz minus 10c. ima ga preko 50cm.
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Dragi Jovo, Ni najmanje nisam želeo da vređam bilo koga, kao što rekoh počeo sam sa skijanjem sa svojih 6 godina na Divcibarama u vunenom džemperu , da dodam nosio sam slkije do “staze” i nazad svaki dan brat bratu 1h, tabali smo sami stazu skijama, i upravo tada sam zavoleo skijanje. Zlatibor sam pomenuo kao paradigmu novobogataša i skorojevića a ne sirotinje- upravo takvi se tuku po stazama, i takvima sve smeta. Nisam ni rekao da Kop može da se meri sa skijalištima u Alpima, samo kažem da je meni ovde sveukupni doživljaj bolji. Pozdrav za istinske skijaše :)
(+16) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Molim ekipu redara na Pancucu u koliko migu da lepo ociste kameru ka Dubokoj koju su malo cas brisali metlom.Pozdrav
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Radi Gvozdac danas, da li je neko prosao novim stazama? :)
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Čuvaj postoji. Onaj koji vuče ka jarmu. Bez drugog se može jer t je on pomagao da se preskoči mali Karaman. Ako ima dovoljno snega, sa jarma nazad u centar može prečicom do gvozca pa na sestosed (ako se želi preskočiti MK). Dakle, marine vode i dalje nisu potrebne za oba pravca.
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kameni vozac, U duzno postovanje svakog ovde ti si slagao 90%
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Jedan zanimljiv podatak: pre tačno 4 godine, u isto vreme (11h) temperatura je bila -14 stepeni a visina snega 84cm. Osim što je bilo sunčano svi ostali parametri na isti dan gotovo isti!
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)sticajem okolnosti bio sam sa zicnicarima pre dve sezone kada je bila mecava i ludacki vetar... skines rukavice koza bre otpada...svaka cast tim ljudima pola sata su pokusavali da odlede zicu na dubokoj kecu... prica mi taj isti zicnicar kako nagrabuse ovi sto rade na topovima...setas sankama po celoj planini,,,,pustas sto topova ceo dan.. pa nece da proradi pa se penjes odledjujes...sam bog zna kako je tim lkjudima,,,, i onda neko dodje ovde i pljuje te ljude koji rade za 30 iljada
(+45) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Istina da se nije desio incident sa ski sankama ali samo pukom srećom. Već par godina se dešava da po Karaman grebenu voze od greja do onog prvog lokala ili do vucje staze razni manijaci ili vlasnici lokala.Do pre koju godinu postojala je patrola policije sa svojim sankama i gss sa svojim. Policije više nema a ostao je gss koji ima intervencije i ovi koji su ponovo počeli da se voze kao do pre 10ak godina.
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Pozz za sve. Da li se neko spustao ili penjao na Kop. Trebaju li lanci na putu za Rasku ?.
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)