@vlastemski servis Stiv
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Čovek objasnio @ freerider, potpuno !! 1.5 minut duža vožnja na žici Malog Karamana nije ''životno ugrožavajuća'' koliko nekima ''smeta'' . A,guranje u redu na Karaman greben žici presedne pa makar i bila 1.5 minut brža. Drugo, tanjir nije radio mesec dana, nije večnost! Proradio je i eto razloga više da se brže popne. Tanjir na m.karamanu i m.vodama,a tek k.barama, je odličan za učenje jer kad padnete niste daleko od staze. Kgb rasterećenje je nešto na čemu se mora poraditi. Postala je ciciban-staza bez potrebe . Nije jedina za učenje . Bar Kop takvih, blagih staza ima u izobilju. Veliki doprinos rasterećenju Kgb -a treba da daju instruktori koji će početnike voditi na nabrojane,neuporedivo manje opterećene staze za učenje . Ovo što reče neko za ''strah od poginuća na Kopu'', druže verujem da si bio na Jahorini ,jer si banjalučanin ,bio bi red da si je posetio do sad,a ako nisi kad odeš na Jahorinu videćeš šta je divljaštvo i ''spašavanje žive glave'' .
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Pozdrav svima. Zanima me kakva je situacija sto se tice prohodnosti puteva, Rudnica, Josanicka Banja, Brzece. Planiram za vikend da krenem, svaki info bi mi dobro dosao
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Uživajte u prelepom izdanju Kopa u ovo doba godine...samo nedostaje viša sunca .... Da li neko zna koja je uloga redara na stazi ....koje su njihove nadležnosti ...ovo je više molba moderatoru da prosledi nekome ko ima tačnu informaciju o ovoj službi.Pozdrav svim ljubiteljima skijanja i prirode, sa željom da nas bude još više ...
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@alexxaSve si rekao druže, ali slaba vajda. Čini mi se da dok neko ne izgubi glavu ništa se promeniti neće. Mislim da bi dobro rešenje bilo odrediti jednu ili dve staze za obuku, bilo bi mnogo bezbednije i svima komfornije. Ja taj problem rešavam skijajući na najtežim stazama, tu je kamikaza i početnika ipak najmanje.
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Nekad na putu preko Brzeca dodje do stvaranja nanosa koji ga preprece za prolazak..
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Staza po staza jos malo pa 100 posto skijalista. Sta reci osim samo pohvale mada vreme ekstra ide na ruku svima. Konstantan minus preko mesec dana. Molba za ss je da osposobite sidro Ledenice! Znam da oni ne citaju ovo ali ako nekako moze da dospe do njih bilo bi jako lepo :)))
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@bucko Eurosport 1 ili 2 prenose Kizbil. Ostaje nam da se nadamo da nece biti kao proslog vikenda sa Vengenom kada je zbog loseg vremena otkazan spust.
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Na kamerama koliko se vidi, gore je palo sigurno 15cm novog snijega. Merna stanica uporno zakovala na 62. 😣
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Стевс@СониЕл је могуће поставити на некој од стаза и које би биле погодне за аматерски полигон за слалом и велеслалом уз присуство редара и ГСС, како би и посетиоци планине могли мало да се опробају. Мислим да би било веома атрактивно за скијалиште, е сад дал је могуће из разних разлога?@Aco ЧачакНепаде нам довољно снега за Беле реке 2, ал колико видим минуса снега и скијања ће бити до априла :)
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Srdjane, Kad se ''remontuje'' Bela reka,tamo bi moglo da se odradi to i postave kapije koje bi redari pazili i odrzavali, a postavka da se menja na 15-dana . A,do tada eventualno na Ledenici za slalom,a na 13.Gobelja za veleslalom. Duboku već koriste klinci takmičari,a Gvozdac jeste FIS ali najatraktivnija staza boljim skijašima, pa je treba ostaviti ''slobodnu''za one koji nemaju zelju vozati kapije čitav dan .
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@ИкарВиди слажем се да треба поставити и на неку лакшу стазу али треба пажљиво видети где пошто са капијама и гужвом на стази почетници и деца могу лако да направе хаос и да дође до нежељених ситуација и повреда.
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Boda BLako stignete do Kruševca, nema smisla da tu ostajete da noćite jer do Kopa ima još manje od 90km, osim ako imate želju da prošetate po Kruševcu i vidite njegove znamenitosti (a ima ih).Ako već planirate da krenete u subotu i presečete put, onda možete preko Kraljeva (ima šta da se vidi), pa u Kruševac, pa onda dalje ... Nemam preporuku za prenoćište, ali se zahvaljujem na lepim rečima :D
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kakav dan je osvanu :)
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Mali karaman je jedna od laksih stazj
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Tabaci u Ledenicama i na Pancicu!Lepo.je videti kako rade!
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@IgorZR, @nikola54321Hvala na odgovoru kako sam shvatio Suncana dolina je prelapa za skijanje ali leva strana kada se odozgo okrenes ka stazi i spreman si da se spustis onda u tom potezu je leva strana laksa od desne. Isto vazi i za Karaman greben samo obrnuto odzgo ka dole desna strana staza pri spustanju je laksa od leve. Imam zelju da isprobam sto je moguce vise plavih laksih staza ove godine pa mi je bitno da krenem od slabije ka tezoj. Do sad sam se spustao niz kruzni put pajino pr.i masinac, verujem da ove ostale navedene staze nisu znacajno teze od npr.kruznog puta
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Najverovatnije nam sledi otopljenje u februaru,kako ptognosticari najavljuju. E sad ovi iz SS-a su imali prilike da osnezavaju staze ovih dana. Ali nazalost nisu,mozda kad bude toplije nece danima imati prilike za to. Nazalost losa politika.. ja volim kop i nebi da uzdizem druge ovde samo cu dati primer. Bansko 150cm snega svaku noc osnezavaju staze.. pozdrav..
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Evo jednog snimka danasnjeg dana sa sve suncem i snegom u isto vreme:Link >>>
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Solenau- Kakvo će biti vreme početkom marta to niko živ ne može da zna. Možeš da pratiš neke prognostičke modele na brojnim sajtovima vremenske prognoze za taj period. Otud verovatno toliki i minusi zbog pitanja koje govori o neobaveštenosti kako se prati vremenska prognoza. Nemoj da se ljutiš nije ništa lično, čovek se uči dok je živ. Sve najbolje.
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Šta je sa SINGLE LINE na Pančiću?
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Гужве данас доста, и то скоро свуда. Неко је рекао да је пореска затворила доста локала - жива истина
(+4) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kada su zatvorili Jaram? Ovde sam od prosle nedelje i radi sve vreme a danas sam tamo pravio pauzu i bilo je krcato...
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)За сада мања гужва него јуче. На појединим местима примети се мањак снега, Сунчана ради само једна страна
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Шта је са проблемом излива канализације у дну Малог језера? Кад се пролази путем од центра према викенд насељу баш јако смрди канализација и тече у потоцима
(+8) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@realanZapitaj se kako je gradjeno naselje, i da li postoji pravi kanalizacioni sistem. Bilo je ljudi koji su bili svedoci da su hoteli istakali kanalizaciju pored puta..
(+9) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Radna akcija 12.02.na Zlatiboru krece se sa izgradnjom Gold Gondole koja ce ici do Tornika.Prijavljeno oko 2000 akcijasa. Opstina Cajetina organizovala,nadam se uskoro da ce i na Kopoaniku tako nesto organizovati.;)
(+28) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Zbog cega ne rade pojedine staze.Zbog manjka snega?
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ja bi da promenim devojku. savet molim
(+37) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Bravo sony.. Ukratko i jasno kako i sta i koju izabrati skiju.. na to je i verovatno Sekac mislio da mu se pomogne,ali ovde ima bas nadrndanih ljudi koji misle da sve znaju.. Drugo posle 35 ski dana jedino onaj koji bas nece da nauci nemoze savladati tehniku. Veliki pozdrav..Valjda ce biti snega,ovakvo vreme je tuzno..
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Mislim da su mnogi omanuli sa prignozom za danasnji dan. Medju njima i kimi koji je rekao za danas i sutra da ce biti najtoplije na kopu. Ispravite me ako gresim. Jedini Aco cacak je pogodio za danas da ce biti snega na kopu.. svaka cast.. pozdrav za sve.
(+17) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Krčmar neće raditi ujutro, vetar na udarima 80km/h... Jaram, Gobelje lift, i izgleda Marine vode pod znakom pitanja, mada su Marine verovatno ok. U tom gornjem delu karamana vetar raznosi ono malo snega, trava se vidi...ostatak bi trebao da je ok. Magla se digla,sunce grunulo, samo vetar moze da pravi problem.... palo je oko cm snega, ali vetar sve razneo... dole će biti neprijatno toplo...
(+7) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kakva čarolija ...live ....Zatrpava.....Pozdrav, znate već ....ljubiteljima prirode
(+21) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Sneg je rekao svoje za neko dogledno vreme po svemu sudeći. Moguće je da sutra, eventualno prekosutra bude još provejavanja, ali nema tu ni govora o bilo kakvoj akumulaciji. I vrh oblačnog sloja će se postepeno spuštati (teško je odrediti naravno tačnu visinu), ali u četvrtak je već tu na oko 1900-2000m po modelima. No, to nije ni toliko važno, od petka bi se i ta preostala oblačnost krenula čistiti, pa bi od vikenda trebalo da usledi vreme sa puno Sunca.Tog potencijala za žešće zahlađenje i konkretniji sneg jeste bilo u predstojećem periodu (zbog stratosferskog zagrevanja (SSW)- kao rezultat njega došlo je do blocking-a na severu Evrope, odnosno prekida zonalne strujanje) ali je to sve po nas, ali i Evropu generalno gledano ispalo jako traljavo. Imaćemo eto to nešto hladnije vreme od proseka gledajući 850 milibarsku površinu, ali sve ostalo je za zaborav faktički (za one koji su priželjkivali još snega), dok za one druge sledi uživanje u mnoštvu sunčanih dana u narednom periodu. Eto tako. :)P.S Izvinjavam se na lošoj (prošloj) prognozi na sajtu. Morate da znate to da, kad ja tu prognozu napišem, posle je ne ispravljam (bar sam tako praktikovao), a eto desi se da se tu brdo stvari preokrene unutar "sigurne" prognoze od samo 5 ili 6 dana unapred. Na sve to, ispitni rok je, meteorologija iziskuje jako puno posvećenosti učenju tako da se i nema vremena baš za neke ozbiljnije analize.Zato je tu kolega Aco uostalom. :)
(+57) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Molim admin-a da proveri da li je post koji je potpisam sa KimiVB zaista Kimi ili je neko zloupotrebio nick.
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Blackbear- Zar bi neko mogao stručnije od Kimija da napiše prognozu. Kimi je sasvim sigurno vanserijski meteorolog na ovim prostorima. Jedan je od retkih koji je tako veliki zaljubljenik u meteorologiju, a ja sam siguran da ćemo ga u budućnosti često vidjati na TV ekranima... Veliki pozdrav...:):):)
(+14) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@skijas021Sam si rekao da si prošle godine primetio da ti skija odklizava znak da su rubovi tupi.Obicno su noviji modela skja skuplji za rentiranje.Servisi ne mogu ili neće da urade servis posle svakog rentiranja,ako okrenes stranu skije koja ide na sneg i vidis veliki broj riseva i oštečenja verovatno su i rubnici tupi takvu skiju po pravilu bi trebalo izbegavati.Prilikom rentiranja skiju koju ti ponudeprobaj da se dogovoriš da ti odrade servis.Pozdrav.
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Ovi sa prognozama i superlativima ubise u meni volju za skijanjem. Bacam se na prognozu ;D
(+6) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Za Michel Nisu potrebni lanci.
(+1) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)(michel)Lanci nisu potrebni, putevi su očišćeni.(Hrkljus)1000 rsd za decu je puno, obično je to cena za odrasle ako se uzme za manje od tri dana ( po danu )...Može da se nađe dosta povoljnije za decu, najbolje je pregovarati na licu mesta.Staze su korektno sređene i sa obzirom da će sledećih dana biti u minusu nema razloga za brigu.
(+5) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@Nenad91sm To o čemu ti pričaš je stoka poznatija kao "lopatari". Oni sebi daju za pravo da naplaćuju parkiranje na svim javnim površinama u centru i niko od nadležnih ne radi ništa da reši problem njihovog postojanja. O njima je jako često ovde bilo reči, a kako stvari stoje biće i dalje. Mi kukamo i besnimo, oni i dalje rade šta hoće i to je to.
(+18) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Hvala @Jakov i @branislavbns na odgovorima. 500 din za parking je baš skupo...
(+0) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)IvanaPaMisim da su postovi o vremenskoj prognozi u ovoj konverzaciji veoma korisni jer npr. Aco Cacak vrlo često odogovara na pojedinačna pitanja npr. "kakvo će biti vreme sledeceg vikenda?". Meni je nekoliko puto to pomoglo. Što se tiče insunacija ko postavlja pitanja i na njih daje odogovore mislim da je pogrešno jer tako i ja mogu da posumnjam da možda i ti imas jos neki profil jer tako razmisljas. Ovo je privatni sajt i u interesu vlasnika portala je da ima sto veci broj posetilaca na sajtu pa otuda verovatno i nema neke formalne prijave za komentare.
(+19) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kasno će bit iza topove ako se istopi sneg. Svaka dan je dragocen za pravljenje zaliha snega, ako žele da produže sezonu, već sada su staze prilično u lošem stanju, SS ne mrdaju da nešto urade po tom pitanju. Zašto najzad vlada ne dovede na mesto direktora neko stručno lice, a ne po partijske linije???
(+3) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)@skijaas Pretpostavljam da Krčmar i Gvozdac rade kraće da bi radnici Skijališta poskidali korpe i spakovali ih u garažu. Na njima su korpe sa haubama koje bi u slučaju jakog vetra dodatno mehanički oprerećivale žičaru. Ovo su prve dve žice koje se gase u slučaju jačeg vetra. @Beli Artiljerci (ovi što bi da pale topove za sneg) Lepo se vidi na kamerama da svaku noć rade topovi na kritičnim mestima: Duboke i Krčmar (opterećene skijašima i vetar) i Sunčana Dolina (orijentacija). Treba samo znati šta gledati. Gledam danas drveće sa žice Mali Karaman. Strane jelki prema topovima bele, a sa suprotne strane zelene. Pretpostavljam da i tu pale topove. Prva baterija, plotunom PALI! @Top menadžeri (ovi što bi bolje vodili Skijališta) Kumulativno gledano ove sezone je na Kopu palo 50-60 cm prirodnog snega. Ta količina, za svako ozbiljnije skijalište, nije ni predigra od padavina već laki peting, a na Kopu se skija preko 2 meseca. To što je palo je dobro iskorišćeno za podlogu. Veštak su dodavali (još uvek to rade) kad je trebalo i kad se moglo. Pojavili su se mobilni toaleti na Sunčanoj. Napredak je evidentan. Manite se gospodo upravljači analiza već skije na rame pa nam se pridružite ovde gore da zajedno uživamo. Eto, odmaram posle skijanja u apartmanu pa se dokon raspis''o.
(+53) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Koja su upozorenja postavljena na krcmaru, dubokoj itd?
(+2) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Povodom ove polemike "boje staze". Pisano je već,ali ponovićemo. Nema univerzalne klasifikacije težine skijaških staza. Ko god je duže u ovom sportu takmičarski ili rekreativno,to zna. Do nekle je prihvaćen austrijski sistem klasifikovanja (gleda se visinska razlika =razlika visine polazne stanice,starta i cilja) i stepen tj nagib,ugao, koji staza u jednom ili više segmenata (pisali smo ,za slalom ne više od 3 "terase")poseduje. Ovo je način klasif.takmičarskih staza . Primera radi,u celoj Austriji ovako "savršenih" staza ima na prste jedne ruke da se nabroje . Koriste se za skijaška takmičenja ,uvek iste staze sa drugačijim postavkama kapija(ko želi neka pogleda FIS kalendar unazad 15god). Rekreativne staze i njihova klasif.je takva da se boja -težina staze odredjuje segmentno ne konstantno uzevši stazu. Po stepenima:staze nagiba 20-25 stepeni=vrlo lake(zelene),30-35=lake(plave), 40-45 srednje (crvene), 50 i više (Kucbuhel,Cortina,Garmiš, St.Moritz, Val''d Iser itd imaju segmente padine sa i po 70 stepeni nagiba). Konkretno: Fra je šarena,prostranstvo,mnostvo staza svih mogućih kateg.ali FISje iz čitavog tog prostranstva uzeo svega od 3000km staza,svega 5-6 lokacija ukupno ni 30km . I u Fra postoje strmi crni delovi u duzini od 50m pa zaravan duga 2km i tako u krug. Tako i u Aus ,Ita ali brojčano manje i kod nas (Srb,BiH,Slo). Nista Kopaonik nije pojačao kateg.staza nego npr austrijski Nesfeld. Sve je to isto,samo je planina drugačija pa se nekom čini Crna duboka laka ,crvena. Skijali su na Gvozdcu ,Dubokoj,B.reci ,Gobelji Slovenci i austrijanci sa mnom kojima je komentar bio - B.reka je biser i potencijal Kopaonika,šteta pa ne vidite, Duboka i Gvozdac FIS bez dorade,a Gobelja mini brzinska odlična za trening. Na Kopaoniku se uči i to je savršena planina za učenje! Sve 4 crne staze na Kopu (Crna duboka,Gvozdac,B.reka i 13. Gobelja imaju sve parametre crne staze rekretativnog tipa uz segmente FIS. Među crvenim i plavim ima uljeza,ali nije tačno da su sve staze za kategoriju više. Ovi koji to navode su ili ne poznavaoci osnova ove "materije", ili hejteri Kopaonika ,trećeg nema.
(+30) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)ROSKE- Naravno da će u nižim predelima biti kiše i to više južno od Beograda. U planinskim predelima uglavnom iznad 1300mnv. biće snega.:)Veliki pozdrav.:):):)
(+12) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Kop nije video ozbiljan sneg mesec i po dana ti bi da montiras lance
(+42) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)Moram da upozorim skijaše na skandalozno ponašanje ljudi u Skijalištu Srbije.Ukoliko vam se desi povreda na stazi,kao meni juče,priče da ste kupovinom ski pasa kod Skijališta Srbije nešto riješili su obična laž.Ja sam iz Crne Gore a na Kopaonik dolazim više os 10 god.obično dva puta tokom sezone.Uz račun i ljekarski izvještaj iz trauma centra,na šalteru su mi objasnili da oni ne mogu da vrate novac uz obrazloženje koje je više nego bezobrazno.Procedura je do te mjere namjerno iskomplikovana da vam zaista ne ostaje ništa drugo sem da odustanete.Očigleno je da iz Skijališta uviđaju da ima sasvim dovoljno gostiju,čak i previše za kapacitet Kopaonika i da mogu prema gostima da se odnose kao prema ovcama za šišanje.Kopaonik je omiljeno skijalište moje porodice i žalosno je što ovakvo ponašanje najodgovornijuh ljudi tjera nas,prave zaljubljenike u ovu planinu,da idemo u neke druge ski centre.Još da napomenem da je do prije par godina sve funkcionisalo drugačije.Na šalteru ste mogli,uz regularni ski pas, bez problema da dobijete povrat novca u slučaju nezgode.Sad se neko"dosjetio" da to promjeni i da natjera skijaše da ski pas kupe kod preprodavaca što ću, ako više ikada dođem i lično uraditi.
(+28) | ODGOVORI | PRIJAVI | (-3)