Gosti bezbedni, berači u zabranjenoj zoni
4.8.2012. | 15:35 -> 30.11.-0001. | 00:00 | Press | KOMENTARI (0)
| | | | | | |

URL je iskopiran!


      Samo dan posle tragedije na Kopaoniku, u kojoj su od kasetne bombe stradali podoficiri Vojske Srbije, meštani okolnih sela nastavili su - i pored strogih zabrana - da po nepristupačnim padinama, gde još ima zaostalih bombi, na sopstveni rizik beru borovnice.
      Nesreća u kojoj su poginula dvojica podoficira Vojske Srbije prilikom raščišćavanja minsko-eksplozivnih sredstava dogodila se na teritoriji Nacionalnog parka gde se nalazi i naš najpoznatiji ski-centar, u kojem i leti, iz godine u godinu, boravi sve veći broj gostiju.
      Gosti ništa nisu čuli ni videli, a za nesreću koja se dogodila na Pančićevom vrhu saznali su iz medija.
      Na nepristupačnim padinama još ima zaostalih kasetnih bombi a lokalno stanovništvo, i pored strogih zabrana, na sopstveni rizik bere borovnice.
Samo dan posle tragedije meštani okolnih sela nastavili su sa svojim aktivnostima i berbom borovnica tamo gde ni u kom slučaju ne bi smeli da zalaze.
      "Berači se mogu videti u zonama gde im je pristup strogo zabranjem", naglašava Bojan Milovanović, direktor Nacionalnog parka Kopaonik. "Odlaze tamo kako bi koristili grebere (naprave za brzo branje borovnica koje oštećuju biljke) koji su zabranjeni. Naši nadzornici svakodnevno, u skladu sa Zakonom, pišu prijave, upozoravaju i preko medija kako bi ih odvratili."
      Zajedno s policijom, uprava Naaacionalnog parka ulaže mnogo napora kako bi sprečila da se ne dogodi tragedija i, kažu, do sada niko od njih nije stradao.
Gosti Kopaonika su potpuno bezbedni na svim označenim stazama
      Budući da ručno branje borovnica, koje ne može da naudi biljkama, nije zabranjeno, oni koji tako ubiraju plodove ne zalaze u zabranjene zone, kaže Milan Andrić, koji ističe da se nesreća dogodila u ograđenom minskom polju i da on lično nikada tamo nije išao.
      Što se gostiju tiče, šetnje su sastavni deo odmora, često prepešače i po nekoliko kilometara, a Pančićev vrh za njih je pravi izazov.
      Kadivka Panić iz Beograda oduševljena je planinom, dolazi, kaže, svake godine i sa suprugom šeta svakodnevno do Nebeskih stolica i Pančićevog vrha, ali samo obeleženim stazama.
      Tragedija koja se dogodila u zoni vojne bezbednosti potresla je sve, posebno one koji su na ovoj planini tokom cele godine i koji dobro poznaju svaki njen kutak.
      "Prepešačim kilometre i kilometre tokom letnje sezone kroz šumu", kaže Andrija Jeremijević iz Udruženja hotelijera. "Do sada nikada nisam naišao na bilo šta slično."
      Gosti su potpuno bezbedni, tvrdi Jeremijević, podsetivši da se nesreća desila u vojnoj bazi gde običan gost nikada nije ni mogao ni da dođe.
      "Skijalište je u potpunosti očišćeno od kasetnih bombi i apsolutno bezbedno za skijaše", naglašava Predrag Milanović iz Skijališta Srbije.
      Da podsetimo. Prilikom NATO bombardovanja Kopaonika, najčešća meta bio je upravo Pančićev vrh gde je, kažu upućeni, bačeno devetnaest vrsta različitih eksplozivnih sredstava. Tada je potpuno uništen i Hotel "Bačište" koji je zasut kasetnim bombama.
      Posle bombardovanja, permanentno se radilo na otklanjanju i uništavanju mina. Taj posao je do sada odneo tri života, i to ljudi koji su se profesionalno bavili uklanjanjem eksplozivnih naprava i razminiranjem.
Izvor: RTS