Međunarodna trenažna akcija na Kopaoniku
30.3.2012. | 09:35 -> 30.11.-0001. | 00:00 | Ostale novosti | KOMENTARI (5)
| | | | | | |

URL je iskopiran!


      Gorska služba spasavanja Srbije (GSS) će tokom predstojećeg vikenda organizovati na Kopaoniku, u okviru međunarodnog projekta saradje, trenažnu akciju za članove spasilačkih službi Slovenije, BiH i Srbije. Nosioci ovog projekta su spasilačke stanice iz Tržiča (Slovenija), Mostara (Bosna i Hercegovina) i Beograda.
      Na ovoj dvodnevnoj vežbi, poslednjoj u nizu u okviru medjunarodnog projekta saradnje, obradjivaće se teme iz spasavanja u složenim uslovima snega-leda i stene, a očekuje se najmanje 24 spasilaca (8 iz Slovenije i 4 iz BIH).
      Cilj medjunarodnog projekta saradnje koji je počeo prošlog proleća vežbom u Tržiču je uskladjivanje procedura i tehnika rada u različitim realnim uslovima za spasilačke ekipe nacionalnih Gorskih službi spasavanja iz regiona, čime se doprinosi unapredjenju zaštite gradjana i adekvatnog odgovora na vanredne situacije.
      Gorska služba spasavanja Srbije (GSS) je dobrovoljna i neprofitna organizacija osnovana 1954. godine od strane iskusnih alpinista Planinarskog saveza Srbije.
      GSS je, kao i druge nacinalne gorske spasilačke službe iz regiona, član medjunarodne komisije ICAR čijim se standardima rukovodi. Međunarodna komisija za alpsko spašavanje ICAR je asocijacija spasilačkih službi sveta kojoj je cilj razmena iskustava i znanja u oblasti letnjeg i zimskog spašavanja. ICAR je osnovan 1948. godine, a danas ga, uz GSS Srbije sačinjava još 29 drugih nacionalnih spasilačkih organizacija iz Evrope i Severne Amerike. Spasioci iz Južne Amerike, Južne Afrike i Nepala, kao dopisni članovi, imaju koristi od rada ove asocijacije .
      GSS koristi ograničene resurse, a članovi ulažu svoja sredstva, godinama sticano znanje i slobodno vreme ne bi li se što uspešnije vršili prevenciju i odazivali se pozivima za pomoć.
      Danas Gorska služba spasavanja broji izmedju 100 i 150 aktivnih spasilaca, različitih kategorija i specijalnost, rasporedjenih po Srbiji. Aktivni spasioci svake godine overavaju licencu za rad, što znači da prolaze test fizičke spremnost, ali i znanja iz medicine, prve pomoci, tehnike spasavanja i slicno…
      GSS je punopravni član Republičkog štaba za vanredne situaciji ciji je zadatak spasavanje sa nepristupačnih terena, bilo u pećinama i jamama, planini ili posebnim uslovima u urbanim sredinama. Ove sezone je GSS imao preko 45 hiljada radnih sati kako na spasilačkim tako i trenažnim akcijama, što potvrdjuje spremnost službe na rad u svim uslovima. Puno ulaganje države u opremu, prostor, transportna sredstva i tekuće troškove još se očekuje, a rešavanje statusa spasilaca, kao i svih volontera, je još jedno od otvorenih pitanja.
      GSS ima i veliki broj članova, obučenih na seminarima i tečajevima GSS-a i Planinarskog saveza, koji se često angazuju u situacijama kada je savet i  pomoć neophodna. Kao specijalizovana služba PSS radi preventivno. To ukazuje na široku društvenu ulogu koju GSS ima, i koju kontinuirano razvija šireći broj stanica i aktivno članstvo po Srbiji u saglasnosti sa materijalnim mogućnostima.