Reportaža sa Kopaonika
8.1.2011. | 23:23 -> 11.1. | 13:19 | Autorski tekstovi | KOMENTARI (67)
| | | | | | |

URL je iskopiran!


      Ekipa infoKOP sajta napravila je reportažu u slici i reči sa Kopaonika i ovim tekstom ćemo pokušati da prenesemo objektivno stanje na skijalištu. Klikom na opširnije možete videti kompletan tekst i veliki broj fotografija.




      Prirodnog snega na Kopaoniku pratkično nema. Kada stignete na planinu pomislićete pre da je proleće nego prva polovina januara. Međutim čim stanete na skije/bord videćete koliko veštačko osnežavanje znači za ski centar Kopaonik. Sve staze koje trentuno rade pokrivene su veštačkim snegom i na tim stazama ima sasvim dovoljno snega za normalno skijanje. Naravno vremenske prilike jako zavise kakav će kvalitet snega biti i na to mi nikako ne možemo uticati. Negde ima leda, negde je sneg okopneo od juga ali generalno može da se skija. Deo staza koji ima veštačko osnežavanje ipak ne radi i mišljenja smo da je Kopaoniku potrebna još neka vodena akumulacija za veštačko osnežavanje. Sigurno je da se ovako ekstremne situacije sa snegom ne ponavljaju često ali sa više vodenih akumulacija dosta bi se produžila sezona i omogućilo kvalitetnije skijanje. U odnosu na prošlu sezonu veštačkim osnežavanjem pokrivene su Sunčana dolina, nova žičara Krst, Mali Karaman, Marine vode, Karaman i Krčmar kao i većina veznih staza ali i početak Gvozdca. 
      Što se tiče samog skijališta vidljive su promene na bolje u odnosu na prošlu sezonu. O novim žičarama smo pričali ali vredi ponoviti da je Karaman Greben izmešten na Sunačanu dolinu koja sada polazi od baze Kruševac puta i to je na nekih 1km od prvih kuća u vikend naselju. Međutim parking nije izgrađen za ovu sezonu, a ski autobusa o kome smo pisali nema. Karaman greben je sada moderna isklopiva šestosedna žičara čija je početna stanica spuštena nekih 50tak metara niže čime je omogućen lakši protok skijaša. Nova žičara Krst kreće odmah pored žičare Pančićev vrh i izlazi nekih 300-400m iznad Sunačane doline. Dve staze uz ovu žičaru su idealne za početnike i nešto su duže od Malog jezera sa kojim su paralelne. Sam taj deo skijališta je jako lepo osmišljen i povezan kako sa Malim jezerom i Sunačanom dolinom tako i sa žičarama prema Suvom rudištu. Stare žičare Centar i Suvo rudište su delimično uklonjene.
      Na samom skijalištu je primetno još bolje obeležavanje nego prošle godine. Postvljeni su i stubovi sa jasnim usmerivačima gde je koja staza što je jako korisno kao npr. na vrhu Malog karamana gde su pre postojali pokazivači samo u jednoj ravni. Takođe postoje i dva nova prodajna mesta na samom skijalištu u novo-nazvanoj "Dolini sportova" - početne stanice žičara Pančićev vrh, Karaman greben i Krst.
      Na vrhu Malog karamana postavljen je nov ski lift. Uz postojeći ski konopac koji izvlači na vrh Vučak sad imamo novi "konopac" sa hvataljkama koji izvlači u suprotnom smeru. Takođe postavljen još jedan ski lift - konopac koji će izvlačiti skijaše od kraja sidra Gvozdac do vrha Malog karamana.
      Desna staza Malog karamana gledano odozgo u podnožju je kompletno proširena i krajevi su sada sa jedne strane četvorosed, a sa druge stari tanjir. Primetan je takođe i veliki broj zaštitinih strunjača ali što je mnogo važnije na dosta mesta su postavljenji "snegobrani" čija je uloga da zadrže sneg od uticaja vetra. Ono o čemu smo godinama pisali, da je potrebno na Suvom rudištu, sada je konačno i ostvareno sa više redova "snegobrana".
      Gužve ima. Posebno na stazama i treba biti jako obazriv obzirom da su ljudi nepažljivi, a pojedine staze uske za toliki protok skijaša. Standardno najveće gužve su na Karaman grebenu i novoj žičari Krst koja vozi prilično sporo za svoju tehničku specifikaciju. Generalno ne čeka se više od 5 - 10 minuta ali da nema našeg mentaliteta i vožnje po dvoje u šestosedu možda bi se i manje čekalo. Radnici Skijališta moraju bolje organizovati kako redove tako i popunjenost korpi.
      I na kraju da ponovimo prirodnog snega nema, veštačko osnežavanje je odradilo dobar posao ali na delu skijališta. Verujte vrlo je čudan osećaj skijati na Kopaoniku, a da oko vas osim na stazi nema snega! Jedno je sigurno sa ovoliko prirodnog snega, do pre dve godine, ni jedna jedina staza ne bi radila. Stvari su krenule u dobrom pravcu i nadamo se da će sledeće godine Kopaonik dobiti još vodenih akumulacija, još najavljenih žičara i da će kompetno skijalište biti veštački osneženo. Moramo svi biti svesni geogafskog položaja Kopaonika, da tradicija skijanja u Srbiji nije velika, da moraju da se preleže dečije bolesti, da je mentalitet naših ljudi, kako turističkih radnika tako i gostiju, promenljiv ali moramo priznati da Kopaonik svake godine napreduje i to se mora pohvaliti.