Nova godina stiže uz prave zimske temperature na Kopaoniku


Sinoptiku iznad kontinenta kroje dva dominantna faktora. Prvi, jeste prostrani anticiklon sa centrom baš oko Islandske depresije, dok je sada jaki ciklon prisutan iznad krajnjeg severoistoka Evrope. Izrazita dolina u pravcu severozapad - jugoistok pruža se od Baltika prema Crnom Moru koje je središtu sekundarne ciklogeneze. Kasnije prema kraju termina anticiklon se udaljava još zapadnije, ka Grenlandu, dok nova dolina koja se spušta preko Svalbarda, Farskih ostrva i Britanije ide ka jugozapadu Evrope tj. oblasti oko Biskaja.

Tokom prvog, većeg dela posmatranog termina mi smo na krajnjem rubu dešavanja istočnije od nas, dok kasnije prelazimo direktno u rubnu oblast dešavanja zapadnije.

U prvoj situaciji smo u prostranom hladnom sektoru, ali je padavina na kontinentalnom rubu malo. U drugoj situaciji, usled ciklogeneze zapadnije padavine su znatno realnije, ali će iste doneti i rast temperature.

U utorak na Kopaoniku umeren mraz, nakon jutarnje i prepodnevne vedrine sledi naoblačenje. U toku večeri i noći biće slabog snega. Duvaće umeren do jak severac, na Pančiću na udare olujan. Maksimum temperature prepodne, oko -3 stepena, zatim u naglom padu.

Sreda veoma hladna i vetrovita, u talasima slab sneg ili pljuskovi snega. Vetar i dalje umeren do jak, severozapadni. Maksimalna temperatura -12 stepeni. Novogodišnja noć ledena uz povremeno lepršanje snega i do -15 stepeni.

U četvrtak razvedravanje, dan iz snova uz obilje sunca, nisku vlagu i slab zapadnjak. Maksimum -7 stepeni.

U petak već okretanje vremena na tipično po jugu, jačanje jugozapadnjaka, rast temperature ali i vlažnosti. Maksimalna temperatura -1 stepen.

U subotu žestok jug i jugozapad, olujni a na udare i orkanski. Biće i magle. Maksimalna temperatura do 2 stepena.

Što se tiče snega, ne očekuju se značajnije padavine veće od 5 do 6 cm novog pokrivača.

    
Za infoKOP: Ivan Nikolendžić - KimiVB