15 godina YUBAC kampa
14.5.2007. | 09:25 -> 09:33 | Press | KOMENTARI (2)
| | | | | | |

URL je iskopiran!


      Jubilarna 15. godina rada košarkaškog kampa YUBAC, lidera u radu s najmlađim kategorijama u Evropi, protiče u znaku najboljih. Dejan Tomašević, promoter čuvene košarkaške radionice na Kopaoniku od njenog osnivanja 1993, u razgovoru za „Blic“ obećava da će ovog leta polaznicima YUBAC kampa s velikim zadovoljstvom pokazati pehar prvaka Evrope, osvojenog sa Panatinaikosom, uz obavezno predavanje - „kako se postaje šampion“! 
      To što je u YUBAC kampu teško pronaći slobodno mesto, posledica je kvalitetnog i raznovrsnog programa koji nudimo. Već više od deceniju afirmisani su opšti program, specijalistički kampovi za šutere, bekove i visoke igrače. Uz „Pro kamp“ i klupske pripreme, YUBAC nudi program za one koji su došli da nauče prvi košarkaški korak, pa sve do vrhunskih profesionalaca - objašnjava Milan Opačić.
      Lekciju će moći da čuju dečaci i devojčice koji veruju u koncept grupe stručnjaka-entuzijasta, na čijem čelu se nalazi direktor Milan Opačić, bivši trener IMT-a, čovek izražene košarkaške vizije. Vrhunsku organizaciju u radu s mlađim kategorijama prepoznala je i Međunarodna košarkaška organizacija, pa se YUBAC četvrtu sezonu diči znakom FIBA, pečatom kvaliteta. 
      Dejan Tomašević, trofejni reprezentativac naše zemlje, ni u danima euforije koja vlada Atinom, ne zaboravlja mesto i okruženje prijatelja gde je pre 15 godina započet projekat koji pokušava da iskopira čitava košarkaška Evropa. Uzalud, original i dalje leži na obroncima Kopaonika. 
      Od svega šezdesetak kampera na terenima hotela „Junior“ u Brzeću (1.100 metara nadmorske visine) te 1993, kroz YUBAC je do danas prodefilovalo blizu 20.000 mladih košarkaša iz Srbije. Među posetiocima su se našli i mališani iz 40 zemalja, sa četiri kontinenta! 
      Istorija kampa je počela da se piše kada je Milan Opačić, idejni tvorac YUBAC, na put ka Kopaoniku poveo tada 18-godišnjeg Dejana Tomaševića i 22-godišnjeg Ljubu Vidačića, igrače-promotere velikog potencijala, gde su ih čekali dečaci željni igre, lopte, kvalitetnih predavanja, stručnih treninga, saveta od zlata. 
      U to vreme niko od nas nije imao automobile, sećam se da je naš put do Kopaonika protekao kao u filmu „Ko to tamo peva“. Iz Beograda smo stigli do Brusa gde smo preseli na neki zglobni autobus tipa „firma Krstić“. Sedeli smo između nekih starica koje su išle na pijacu da prodaju sir i jaja. Stigli smo na planinu koja savršeno odgovara radu sportista, klinci su nas čekali u vrsti, spremni da nauče prvi dvokorak, šut, stav... Iskreno, bilo mi je žao što u moje vreme nije postojao takav kamp. Posle svih ovih godina, imao sam priliku da se uverim - ko god jednom dođe u YUBAC, vraća mu se uvek. Živeo sam u Španiji, sada sam u Grčkoj, posećivao sam brojne kampove u Francuskoj, Rusiji, ali verujte mi, uverio sam se da takve stručnjake i uslove za rad kao poseduje YUBAC nema niko drugi u Evropi. Danas imam automobil, ali bih se ponovo autobusom klackao do Kopaonika kako bih našoj deci pomogao da izađu na put sportiste, zdrave ličnosti - iskreno će Tomašević, koji ne propušta priliku da nas podseti da šampionski tim YUBAC čine i njegov saigrač iz Panatinaikosa Miloš Vujanić i trener Željko Obradović. 
      Mirko Polovina, direktor marketinga i jedan od pionira YUBAC, otkriva kako je jedan novi kamp na prostorima SR Jugoslavije dostigao nadaleko poznato ime: 
      Tajna našeg uspeha je baš taj početak! U startu je Milan Opačić osmislio kamp visokih standarda u svim segmentima - od smeštaja, ishrane, lekarske nege, stručnosti, s jasnim ciljem. Jednostavno, za nekvalitetne trenere na Kopaoniku nije bilo mesta. Deca su morala da dobiju najbolje predavače.
Dobar glas počeo je da se širi do tih razmera da u smenama za ovu godinu (s radom se tradicionalno počinje 23. juna) odavno nema mesta. 
      Direktor Milan Opačić objašnjava suštinu tradicionalnog okupljanja dece uzrasta od deset do 19 godina u vreme školskih raspusta. 
      Košarkaški kampovi su produžena ruka svakog programa. Na kraju sezone klubovi u NBA ligi, NCAA ili Evroligi imaju kampove, pa zašto onda i mi u Srbiji, koji smo poznati po košarkaškim kvalitetima, ne bismo zainteresovanim devojčicama i dečacima omogućili 24-časovni rad bez takmičenja, bez lige. Kamp, inače, služi za otklanjanje grešaka. Uostalom, vodimo smo se time da je decu lakše naučiti pravilnim vežbama jer se kasnije uočene nepravilnosti mnogo teže ispravljaju. Sigurno je da kampovi daju veliki doprinos razvoju košarke, a YUBAC nikada ne ide ispod utvrđenih standarda, s jasnim ciljem - svake godine moramo da budemo bolji i uspešniji nego prethodne - kaže Milan Opačić.
Izvor: Blic