infoKOP
NAZAD
KOMENTARI (25307)
Vesti
RADNO VREME
Kamere
Vreme
Smeštaj
LAST MINUTE
Adrenalin
Lokaliteti
Pešačenje
Restorani
PRIJAVA KOMENTARA U TEMI
SKI kamere
Sadržaj ovog komentara će biti prijavljen kao uvredljiv ili diskriminišući:
C. |
|
30.03.2016. 13:43
@Blackbear:Ne znam da li si procitao moju drugu poruku, gde sam upravo pokusao da otklonim sumnju da sam ovakav tip kakvim me impliciras. Pokusacu svejedno, kroz jos jedno pojasnjenje ovog mog iskustva, da se vratim na temu koju sam hteo da zapocnem, a to su oznake tezina staza na Kopaoniku. Zamisli dakle porodicu pocetnika koja stize po prvi put na vikend na Kop, sa zeljom da vidi da li se isplati (verujem da cemo se sloziti da Kop uopste nije jeftin, uostalom o tome se ovde mozda i najvise raspravlja) dolaziti tamo, ili ne. Akcenat je dakle na obilazenju sto veceg broja prikladnih staza, i tako se prvi dan odmah krece po plavim stazama, i redom obilaze, navescu brojeve da ne nabrajam imena, staze: 1, 2, 3, 7, 8, 9 i 10. Na svakoj po 3-4 voznje, ali se i to brzo zavrsi, i vec negde do pauze za osvezenje oko pola 2, to je sve gotovo. Nakon toga se prelazi na stazu 4d, koja je oznacena takodje kao plava, a onda posto se predje 2-3 puta, i sa zice snimi situaciju na ostalim 4-orkama, krece se redom kroz 4c, 4b, 4a, i na kraju 4. E, tu se pojavljuje pitanje koje sam i postavio u prvoj poruci: ove staze deluju kao suvise lagane za crvene staze. Evo npr. na ovom sajtu za Pancicev vrh stoji duzina 1393m, visinska razlika 248m, to je srednji nagib od manje od 18%, plus pretpostavljam da su ovo podaci za zicu, dakle staze imaju istu visinsku razliku, a duze su od zice, znaci prosecni nagib im je jos manji, dok Wikipedia lepo kaze sa su crvene staze tipicno nagiba 25-40%. Plus, prosto je i subjektivni osecaj da su ove staze lagane, pa maltene pola vremena se vozi pravo, u stojecem stavu. Sutradan, opet se prvo negde do podneva voze razne varijante Pancicevog vrha, a onda pada odluka da se proba crvena Duboka: gornji deo se vidi sa zice prema Pancicu i zaista ne izgleda tezak, na mapi je ucrtan vezni put natrag prema Pancicu sa sredine tako da se moze odustati ako se donji deo ucini preteskim, i naravno vaznije od svega ovoga, raspitamo se kod kolega skijasa kao i zicnicara, i bez izuzetka cujemo da nije ni crvena Duboka previse zahtevnija od strmijih segmenata na Pancicu. Tako da krenemo, dodjemo do prelomnice, snimimo situaciju i zakljucimo da zaista mozemo, i lagano se spustimo. Onda je okrenemo jos 2-3 puta, usput snimimo i crnu Duboku, ista prica: vidi se da je donji deo strm, ali gornji nije tezak, i opet na mapi ima vezni put od sredine natrag prema crvenoj Dubokoj, pa probamo do prelomnice. Donji deo je stvarno nezgodan, ali ipak ga spustimo bez incidenata, pa se onda vratimo jos jednom. Posle ovoga, bilo je logicno produziti jos i na Krcmar. Zavrsna strmina Krcmara je zaista neprijatno strma, skoro kao na crnoj Dubokoj, samo sto je kraca, ali ostatak nije tezak, tako da smo i njega izvezli dvaput. Onda smo, jer smo se slozili da su te strmine na Krcmaru i crnoj Dubokoj zaista preko nasih mogucnosti, a i jer kako sam rekao vidljivost nije bila dobra, vratili na Pancicev vrh, i spustili se jos par puta do kraja radnog vremena zica.Prema tome, zaista ne vidim da smo napravili bilo sta nepromisljeno odn. nerazumno, jedino sto smo mogli preskociti po ta dva spustanja niz crnu Duboku i Krcmar, ali upravo nas je markacija Pancica kao crvenih staza i navela da krenemo dalje - da su oni markirani kao plave staze, sto smatram da je adekvatnije, sigurno ne bi uopste isli na Duboku, ovako smo bili "navuceni". To je, dakle, osnovna poenta zbog koje sam i napisao prvu poruku. Sa druge strane, kako sam dole napisao, mislim da mogu da potpuno razumem frustraciju iskusnijih skijasa kada im pocetnik napravi problem svojim pojavljivanjem na deonici koja je neadekvatna za njega (uostalom, ta moja cik-cak voznja, sa ivice na ivicu staze, u drugoj polovini crne Duboke odn. na zavrsnici Krcmara, nije bila bas sasvim zbog ne-vladanja skijama, nego u dobroj meri zato sto je ispred mene bilo nemalo ljudi jos sporijih od mene, pa sam se plasio da ako "pustim" skije i pravim zavoje npr. na pola sirine staze, da moze da se desi da necu moci da se iskontrolisem brzinu kada ih stignem, pa mi je bilo sigurnije da idem ukoso do kraja staze, skoro dok se ne zaustavim, pre nego sto napravim sledeci zavoj). Tako da ako ce nekom olaksati muku da mu ovo moje pisanje da povod da se kroz kritikovanje mene iskali na sve pocetnike koji su mu nekad na stazi napravili problem - samo izvolite.
2+3 = (malim slovima)